Linkedin’in En Etkili 10 Markası Açıklandı!

Linkedin’in En Etkili 10 Markası Açıklandı!

İş dünyası için en önemli sosyal ağlardan biri olan Linkedin, platformu en etkili kullanan 10 markayı açıkladı. Açıklamaya göre ilk üç sırada Microsoft, Forbes ve Harward Business Review bulunuyor.

Platform üzerinden içerik pazarlama konusunda marka ve kullanıcıları teşvik edecek adımlar atan Linkedin, geçtiğimiz yıl Content Marketing Score metriğini duyurmuştu. Bu kapsamda marka yöneticilerinin platformu kullanarak, diğer markaların çalışmalarını izlemesi önemli hale geldi.

Linkedin’in geçtiğimiz günlerde yayınladığı en etkili marka listesinde platformu içerik pazarlama konusunda en iyi B2B teknoloji şirketleri kullanıyor. Teknoloji şirketleri arasında en etkili olan Microsoft’u IBM, Hewlett-Packard, Google ve Salesforce takip ediyor.

Linkedin’de en etkili olan bir diğer sektör ise medya. Platformu kullanan etkili şirketler arasında Forbes, Harvard Business Review ve Inc. Magazine yer alıyor.

2015’in Linkedin’i en etkili kullanan 10 marka sıralaması ise şu şekilde:

 1. Microsoft
 2. Forbes
 3. Harvard Business Review
 4. IBM
 5. Inc. Magazine
 6. HP
 7. Google
 8. Salesforce
 9. DOMO
 10. EY

Büyük global markalar ve belirli ülkelere göre en etkili markaların listesini detaylı şekilde aşağıdaki infografikten de inceleyebilirsiniz:

Linkedin’in Content Marketing Score metriğine göre bu markaların içerik pazarlama skorları; toplam hedef kitle ve etkili kullanıcılar arasındaki oran belirlenerek hesaplanıyor. İçerik pazarlama skorunda ayrıca markaların sponsorlu içerikleri, çalışanların paylaşımları, kurumsal sayfaları ve Linkedin grupları da inceleniyor. Araştırma geçen yılki ile karşılaştırıldığında markaların bu yıl açık strateji izlediği ve bilişim alanındaki içeriklerin arttığı görülüyor.

Linkedin’de en etkili markaların;

 • %99’unun çalışanları marka içeriklerini kendi takipçileri ile paylaşıyor.
 • %97’sinin çalışanları marka iletişimini destekleyecek içerikler paylaşıyor.
 • %99’u Linkedin’de düzenli olarak içerik paylaşıyor.
 • %73’ü sponsorlu içerikler paylaşıyor.
 • tamamı haftada ortalama 12.6 adet içerik paylaşıyor.

Linkedin’in 2015 yılı için platformu kullanan en etkili markaları açıkladığı metne şuradan ulaşabilirsiniz.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Facebook’un Logosu Yenilendi! Google'ın Gazetecilere Yönelik Girişimi News Lab Yayında! →

Yazar Hakkında

Tuğba Ayvaz
Tuğba Ayvaz
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduktan sonra AIESEC uluslararası staj platformunda aktif görev aldı. Tuğba, DijitalAjanslar.com içeriklerini koordine ediyor ve ajanslarla iletişimi sağlıyor.