Dikkat Çeken Kampanya Örnekleri

Dikkat Çeken Kampanya Örnekleri
Pazarlama kampanyaları gittikçe daha rekabetçi ve sınır tanımaz bir hale geldi! Dikkatimizi çeken 10 pazarlama kampanya örneğini sizlerle paylaşmak istedik. Neyi, nasıl yaptıklarını ve kampanya örnekleri üzerinden çıkarılacak dersleri sıraladık.
10) The Whopper Sacrifice Marka: Burger King Ajans: Crispin Porter & Bogusky Slogan: 10 arkadaşınızı kurban edin, ücretsiz bir Whopper kazanın!  Burger King Pazarlama Kampanyaları Basit görünse de bu kampanyayı ilginç yapan şey; sergilendiği platformun doğası ve sosyal ağların “arkadaşlık” kavramı hakkındaki düşüncelerimizi nasıl değiştirdiği! Bir Facebook uygulaması olan The Whopper Sacrifice kampanyası, 2009’un başlarında bir hiçbir medya desteği almadan başlatıldı ve 10 gün boyunca sürdü. Kampanya, “kullanıcı gizlilik ihlali” sebebiyle engellendi çünkü uygulama arkadaşlar silindiği zaman uyarı yolluyordu. Buna rağmen ciddi oranda katılım oldu ve Burger King uygulama aracılığıyla 20.000 ücretsiz Whopper verdi. Çıkarılacak dersler: • Çok basit bir “eyleme çağrı” (call-to-action) sistemi kullanın. • Kampanyanızda sınırları zorlamaktan çekinmeyin.
9) True Blood: Revelation Marka: HBO Ajans: Campfire And Company  True Blood Kampanya Ornekleri True Blood serisinin HBO’daki ilk sezonu için yapılan pazarlama kampanyası çok ses getirdi. Goth ve korku blogger’larına e-posta aracılığıyla, ölü dillerden birisiyle yazılmış mesajlar veren gizemli bir kırmızı sıvı ile dolu küçük şişeler gönderip, onları “sadece vampirler için” sloganı kullanarak BloodCopy.com sitesine yönlendirmişler. Ayrıca “gerçek vampirler”i ön plana çıkaran ve vampirlerin masum insan kitlesine kendi kimliklerini açıklayıp açıklamayacaklarına dair tartışmalar içeren video “sızdırılıyor”. TruBlood isimli yeni bir içeceğin promosyonunu yapan bir poster (www.trubeverage.com sitesinde satılıyor) vampirler için eşit hakları destekliyor. Vampirlere “insanların arasında” yaşayabilmelerini sağlayacak sentetik bir içecek hakkında karmaşık bir özgeçmiş yaratarak, HBO ve yaratıcı ortağı Campfire, kampanya kapsamında varolan “korku” meraklısı kitleden faydalanabildi ve True Blood’ı HBO’nun en çok beklenen ve başarılı bir çıkış yapan serisi haline getiren orijinal bir kitle yarattı. Çıkarılacak Dersler: • Sizin ürününüze ya da hizmetinize tutkuyla bağlı insanları bulun ve onların ilgisini çekin, uyandırın ve eğlenmelerini sağlayın. • İyi hikaye anlatımına yatırım yapın.
8) The REFRESH Project Marka: Pepsi Ajans: TBWA Worldwide  Pepsi Pazarlama Kampanyaları Pepsi, 23 sene boyunca Super Bowl reklamlarına yüzlerce milyon dolar harcadıktan sonra, 2010 yılında Super Bowl’dan vazgeçti.Marka, yıllık pazarlama bütçesinin 1/3’ü ile “The Refresh Project” adlı “sonuç odaklı” sosyal medya pazarlama kampanyası  uygulayarak bir ilki gerçekleştirdi. The Refresh Project, Pepsi’den 20 milyon dolar para yardımı sözü alarak piyasaya sürüldü. Fakat bu kampanya örneği, 10 ay sonra yolsuzluk suçlamalarından ve Pazar payındaki gerilemelerden dolayı geri çekildi. Çıkarılacak Dersler: • 23 yıldan beri aynı şeyi mi yapıyorsunuz? İnsanları “yapmayarak” şaşırtın. En azından bir kere… • Güvenilir ve markayla ilişkili olmadığı sürece kamuoyunda iyi tanınsa bile yüksek bütçeli “hayır işleri” riskli bir yatırım... Pepsi’nin hatalarından ders alın.
7) Elf Yourself Marka: Office Max Ajans: Jason Zada • EVB • Toy • Maccabee Group  Elf Yourself Kampanya Ornekleri Kendinizin ve sevdiklerinizin fotoğraflarını yükleyip, noel elfleri olarak dans ederken izlemenin bu kadar ilgi çekeceğini kim bilebilirdi ki? Basit bir düşünceydi ama 2006’da yapıldığında çığır açan bir eğlence oldu. İnsanların kendi interaktif e-card'larında star olmalarını sağlamak mı? İlginç… 6 yıl ve yarım milyardan daha fazla paylaşımdan sonra, “Elf Yourself” viral fenomen olarak övünmekle kalmayıp, kalıcı bir başarı elde etti ve bir tatil geleneği oldu. Çıkarılacak Dersler: • Müşterilerinize kampanya stratejinizde “star olma” şansı verin. • Katılımı kolay hale getirin ve sadece “paylaşmak” kadar kolay olduğunu gösterin.
6) The Man Your Man Could Smell Like Marka: Old Spice Ajans: Weiden + Kennedy Old Spice Man Kampanyalar Old Spice Man, neredeyse unutulan bir marka hakkında merak uyandırarak ilk defa 2010’da Super Bowl reklamında görüldü. Old Spice Man, 5 ay sonra, hem Demi Moore ve Ellen Degeneres gibi ünlülerin ilgisini çeken, hem de Procter & Gamble’ın Youtube’da 40 milyonun üzerinde tıklanmasını ve 30 günlük kampanya lansmanında duş jellerinde %107 oranında bir yükseliş sağlayarak ve neredeyse 180 serilik gerçek zamanlı video haline gelerek bir pazarlama tarihi yazdı. Çıkarılacak Dersler: • Markanız için temsilci karakter bulmak… Her iki cinse de hitap eden, eğlendirebilen ve müşterilerin online ve offline olarak onunla iletişim kurabilmelerini sağlayacak fırsatlar sağlayın. • Kısa, sık, periyodik ve paylaşmaya değecek bir içerik, sıradan pazarlama içeriklerinden daha fazla paylaşılacaktır.
5) The Best Job in the World Marka: Queensland Board of Tourism Ajans: Nitro Best Job Kampanyalar Bir saniye! 6 ay boyunca havuzu temizlemek, balıkları beslemek, postaları toplamak, Great Barrier Reef’in pek bilinmeyen harika adasını keşfetmek için bana $150,000 mı ödeyeceksiniz? Ve yapmam gereken tek şey bu işi neden istediğime dair 1 dakikalık bir video hazırlamak mı? Evet… Queensland Turizm Kurulu’nun tam olarak yaptığı şey buydu… Hem de çok alakasız bir medya kanalında; gazetelerin “Kariyer” ekinde… Çok iyi bir PR çalışması ve sosyal medyanın akıllıca kullanımı ile 7 milyondan fazla ziyaretçi, 200 ülkeden 34.000 başvuru ve 500.000 oy aldılar. Peki, şanslı kazanana ne oldu? “Queensland Turizm Elçisi” olarak saltanatını sürdürüyor! Çıkarılacak Dersler: • Kampanyanız için alışılmışın dışında pazarlama kanallarını deneyin... • Unutmayın ki hiçbir marka, büyük ve dikkat çekici bir sıçrama yaşamak için çok küçük değildir.
4) In Rainbows Radiohead  Radiohead Pazarlama Kampanyaları Müzik endüstrisi çok basit bir formüle sahipti: yetenek + plak şirketi + vinyl = para. Dijital ve sosyal teknoloji bu formülü tamamen yıktı fakat Radiohead’in solisti Thom Yorke gibi birkaç risk sever ve yaratıcı insanlar da bu ön yargıyı yıkabiliyorlar. Grubun 7. albümü olan In Rainbows, hiç duyulmamış bir teklifle hayranlarının karşısına çıktı: Ne kadar isterseniz o kadar ödeyin. Grup, ilk yıl 3 milyon indirme ve 10 milyon dolar gelir elde ettiklerini ve bunun grubun en büyük ticari başarısı olduğunu belirtti. Çıkarılacak Dersler: • İş modelinizi bozan şeyleri (teknoloji, rekabet vb.) kucaklamak için yeni yollar bulun. • Hayranlarınız ve sadık müşterileriniz ile doğrudan ilişkiler için yatırım yapın ve tohumlarınızı bu yöne serpiştirin. Bir gün, bu işinize çok yarayacak.
3) Let's Motor Marka: Mini Cooper Ajans: Crispin Porter + Bogusky  Mini Cooper Kampanya Ornekleri Avrupa’da Mini Cooper uzun zamandır bir ikon olarak görülüyor. Fakat çok yakıt tüketen SUV'leri seven Amerika’da, minik Mini sadece %2 marka farkındalığı, hatta daha da az bir oranda pazar payına sahip… Peki, akıllı bir pazarlamacı ne yapar? Tabi ki bu fark üzerine yoğunlaşır. Birçok araba markasının kullandığı eski TV/yazılı medya/radyo reklam formülünü izlemek yerine, Mini ve yenilikçi ortağı, alışveriş merkezlerinde, sokak köşelerinde, billboardlar’da ve alışılmadık yerlerde markanın eğlenceli yanı üzerine oynayarak geleneksel medyadan uzak durmayı tercih ettiler. Bu kampanya örneği, 10 sene sonra, araba sektöründeki pazar payı ve satışlar hakkında belirlediği hedefe ulaşmakla kalmadı, markanın dünyadaki en büyük satışı sayesinde Amerika’da Avrupa’yı geçti! Çıkarılacak Dersler: • Sizi inkar edilemeyecek bir şekilde rakiplerinizden farklı kılan tek bir şeye odaklanın. • Kendi yolunuzu çizin.
2) The BLAIR WITCH PROJECT Marka: Artisan Entertainment  Blair Witch Kampanya Ornekleri YouTube, Facebook, MySpace ve hatta Friendster’dan önce gelen, hatta muhtemelen ilk online viral pazarlama kampanyası olan The Blair Witch Project, sıklıkla taklit edilen fakat asla benzeri gerçekleştirilemeyen bir başarı öyküsü oldu! 22.000 dolar gibi az bir bütçeyle çekilen film, 3 kayıp sinema öğrencisinin kurmaca hikâyesinin %100 gerçek olduğuna inandırarak izleyicileri ürküten özgün yaklaşımı sayesinde 250 milyon dolar topladı. Online mesaj panolarına dedikodular yayarak ve düşük bütçeli reklam serileri ve fragmanlar yayınlayarak efsaneyi sürekli kıldılar. Çıkarılacak Dersler: • Harika ve dikkat çekici hikayeler anlatın. • Farkındalık yaratmak için servet harcamanıza gerek yok.
1) 2008 Presidential Campaign  Obama Secim Kampanyaları Kampanya örnekleri arasında en sıradışı olanı bu diyebiliriz, çünkü konu politika! 2007’nin ilk aylarında, Barack Obama, kulağa komik gelen ismi ve %10’dan daha düşük bir marka farkındalığı ile tek dönem senatördü. 18 ay sonra, Obama ABD tarihindeki diğer başkan adaylarından çok daha fazla para topladı. Sonuçta, ABD’nin 44. başkanı olarak adını tarihe yazdırdı! Peki bunu nasıl başardı? Ağırlıklı olarak sosyal medya ve rakiplerinin fark etmediği taban örgütlenmesinin desteğiyle yürütülen pazarlama kampanyası sayesinde... Hem, YouTube’da 20 milyonun üzerinde tıklanarak hakimiyetini sürdürdü, hem de fotoğraflar, videolar ve eyleme çağrı hareketleriyle Facebook’da 2.5 milyon takipçi sağlayarak bariyerleri yıktı. Çıkarılacak Dersler: • ABD başkanı bunu başarabiliyorsa, siz de başarabilirsiniz...

İlgili Haberler

TAB Gıda Tüketicilerine Sesleniyor: Ne Yediğini Bil!
Web siteleri menu icon
22 Kas 16
TAB Gıda Tüketicilerine Sesleniyor: Ne Yediğini Bil!
Devamını Oku >
Burger King Olmadan 15 Yıl: Whopper Blackout
Burger King Olmadan 15 Yıl: Whopper Blackout
Devamını Oku >