Lexus ES İPad İnteraktif Dergi Reklamı

Lexus ES İPad İnteraktif Dergi Reklamı

Huffington Post, Yahoo ve E News gibi siteler, basılı medyanın tahtını sallamaya devam ediyor. Birçok şirket, finansal işlemlerini dijital ortama taşıdı. Dijital kampanyaların, diğer kampanyalara göre daha ölçülebilir olduğu göz önünde bulundurulduğunda, 10 yıldan daha az bir süre içerisinde şirketlerin tamamen dijital ortama taşınma olasılığı yüksek görünüyor.

Arayüzleri değiştirmek, tam olarak bu sektörünün ihtiyacı olan şey değil. Daha fazla okuyucu ya da reklam verenin ilgisini çekmek için sitenin estetiğini değiştirmek yeterli değil. Basılı medya, temelinde bir değişiklik yapmalı. Tüm sektörlerin ilgisini çekmek ve yeni destekçiler bulmak için kendisini yeniden şekillendirmeli. Bir gazete için şablon tasarımı ve logoyu değiştirmek yeterince zorken, temelde bir değişiklik yapmak büyük bir savaşa girmekten farksız!

Hazırlık Aşaması

Marka, Lexus ES’i tanıtmak için, reklam tarihinde ilk defa tasarlanmış, devrim niteliği taşıyan interaktif dergi reklamı (CinePrint) ile sektörde sesini duyuruyor. Bu reklam, okuyuculara Lexus ES’i izleme, renkleri, ortamı ve ayarları değiştirme imkânı sağlıyor. Okuyucular, arabanın ana hatlarını ve gösterge tablosu ışığını da görebiliyor.

Bu reklam, elbette belirli açılardan sorgulanabilir. Aslında bütün olay, iPad’i reklam sayfasının arkasına koymaktan ibaret. iPad’te görülen ışıklar ve özel efektler, reklam aracılığıyla görülüyor. Video, reklamdaki doğru spotlar üzerinde yapılandırıldığında, okuyucular için interaktif bir deneyim yaratıyor.

Problem

Sadece sayfayı çevirip, sayfanın sizin için videoyu oynatmasını bekleyemezsiniz. Şunları da yapmanız gerekli:

1. iPad’iniz olmalı
2. Sport Illustrated uygulamasını yüklemelisiniz
3. Dergiyi satın almalısınız
4. Reklamı gördüğünüzde dergi elinizin altında olmalı
5. Uygulamayı çalıştırmalısınız
6. iPad’i reklamın altına koymalısınız
7. Işıkları kapatmalısınız

Eğer bunları yaparsanız aşağıdaki reklamı canlı izleyebilirsiniz. Kim bir reklamı görebilmek için tüm bu işlemleri yapar, orası tartışmaya açık.


Sonuç

Tabi ki etkileyici bir reklam olduğu tartışılmaz! Bir yayın aracını kökten değiştirebilmek kolay bir iş değil…

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Projection Mapping Yöntemiyle Canlı Hikaye Anlatımı Nokia Artırılmış Gerçeklik Deneyimi Alışveriş merkezlerini sallıyor! →

Yazar Hakkında

Pelin Gülcan
Pelin Gülcan
ODTÜ Eğitim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği'nde Lisans eğitimini tamamladıktan sonra Yeditepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü'nden mezun oldu. Pelin, DijitalAjanslar.com'un içeriklerini koordine ediyor ve sosyal medya iletişimini sürdürüyor.