Responsive Web Sitesi Örnekleri

Projeler, Web siteleri 24 Eyl 2013
Responsive Web Sitesi Örnekleri

Web tasarımın bu sene yeni eğilimi responsive web sitesi tasarımları. Bu ekran boyutuna duyarlı tasarım formatı ile siteye mobil ve diğer cihazlardan erişim oldukça kolay ve kullanışlı oluyor. Responsive web sitesi örnekleri gün geçtikçe artıyor ve çeşitleniyor.

Web tasarımcıların yeni alışkanlığı ise beğendikleri bir web sitesini gördüklerinde ilk olarak web penceresinin köşesinden tutup çekerek sitenin küçük bir ekranda nasıl görüntülendiğine bakmak oldu.

Ekran büyüklüğüne duyarlı ögelerden oluşan responsive web sitesi tasarımını birçok e-ticaret, finans, hükümet, vb. web sitesi uyulamaya başladı. Dolayısıyla tasarımcıların yaratıcılığı da önem kazandı.

Portfolyonuza katkımız olsun istedik ve size ilham verecek responsive web sitesi örnekleri derledik.

NPR

Bağımsız haber radyosu National Public Radio’nun web sitesi geçtiğimiz günlerde responsive bir tasarımla takipçilerinin karşısına çıktı. Eski site görünümü ile karşılaştırıldığında bu yeni responsive web sitesi daha davetkar ve okunması daha kolay.

NPR tarafından konu hakkında yapılan açıklamada, bu yeni site ile geleneksel haber sitesi anlayışının dışına çıkmayı amaçladıkları belirtilmiş. Yeni tasarım ile içerik farklı cihazlar üzerinden okunmakla kalmıyor aynı zamanda daha çeşitli katmanlardaki okurlara ulaşıyor.

responsive web sitesi tasarımı

AIDS.gov

ABD hükümetinin AIDS ile mücadele için kurduğu site, şüphesiz resmi web siteleri arasında en modern görünümlü olanlardan biri. Bunun en önemli sebebi ise sitenin responsive olması diyebiliriz. Sitenin yönlendirme özelliği diğer devlet web sitelerine kıyasla daha özenerek tasarlanmış. Bazı devlet siteleri hantal ve manevra açısından başarısızken, bu sitedeki yönlendirme sekmelerine kolayca tıklayabilirsiniz. Ayrıca mobil menü için de akıllıca bir yaklaşım kullanılmış.

Genel olarak sitenin kullanımı kolay ve incelemek için çekici bir site.

responsive tasarım

Drexel Üniversitesi

Bir eğitim kurumunun web sitesi hedef kitlesi için ilgi çekici ve incelenebilir olmalı. Özellikle de iletişim ve araştırma aracı olarak tablet ve telefon gibi cihazları kullanan bir hedef kitleniz varsa…

Drexel Üniversitesi bu soruna web sitesini responsive yaparak çözüm bulmuş. Üniversitenin eşsiz kurum kültürünü ve yenilikçi bakış açısını yansıttığı tasarım için yaptığı açıklamada öğrencilerin konumu ve cihazı ne olursa olsun, rahatça ulaşabilecekleri ve gezinebilecekleri bir web sitesi amaçladıklarını belirtmiş.

yaratıcı responsive tasarım

Responsive web sitesi örnekleri arasında, özellikle eğitim kurumları için güzel bir örnek niteliğinde.

Indochino

Popüler giyim markası Indochino’nun web sitesi responsive tasarım ve tipografisi ile markanın yüksek kaliteli imajını tamamlar nitelikte. Herhangi bir akıllı telefon ya da dokunmatik ekranlı bir cihaz kullanarak sitedeki ürünleri incelemek ve satın almak inanılmaz derecede kolay.

Birçok e-ticaret sitesinde hala kullanıcının ürünü satın alabilmesi için bir fare kullanması gerekiyorken, bu duyarlı tasarım ile dokunarak alışveriş yapmak mümkün. Bu özel sitenin tasarımcılarının hem alışveriş ve satın alma süreçleri hem de kullanıcı deneyimi (UX) için oldukça emek verdiğini görmemek elde değil.

yaratıcı web sitesi tasarımı

Hubspot

“Inbound Marketing” devi Hubspot bir web sitenin nasıl çekici, bilgilendirici ve satış odaklı olduğunu kendi responsive web sitesi ile herkese göstermiş. Büyük imajlar ve benzersiz içerik sunumu herhangi bir cihaz genişliğine uyum sağlayacak şekilde ölçeklendirilmiş. Tasarım her arama ve hareket için ayrılmaz bir unsur olarak sunulmuş.

Eskiden tasarımcılar, kullanıcıların içerikleri bulmak için kaydırma yapmasından korkardı. Artık durum tersine döndü. Hupspot’un responsive tasarımının da kanıtladığı gibi web ziyaretçisinin içeriği okumak için sayfayı kaydırmasının hiçbir sakıncası yok.

yaratıcı responsive web sitesi

Pittsburgh Çocuk Müzesi

Meşgul ebeveynler için güzel bir fırsat olan responsive tasarım; basit bir navigasyon sistemi ile çeşitli multimedya unsurlarını oldukça iyi kullanmış. Parlak renkler ve dolaysız imgesel tasarıma sahip olan site aynı zamanda oldukça kullanışlı.

Kullanıcıların kolayca park yeri arayabildiği sitede yönlendirmeleri görüntülemek de oldukça kolay. Bu responsive web sitesinde de diğerlerinde olduğu gibi mobilden kullanımda sonsuz navigasyon sekmeleri ile boğuşmaya ya da ayrı bir mobil uygulama indirmeye gerek yok.

yaratıcı responsive web sitesi tasarımı

Icehouse Restoran Mineapolis

Ayrı bir mobil site yerine responsive web tasarım kullanan restoranlardan biri Icehouse. Genellikle restoranların mobil siteleri iki konuda önemlidir; adresine bakmak ve rezervasyon yaptırmak. Fakat Icehouse’un bu yaklaşımı ile kullanıcılar istedikleri zaman dilediklerince menüye de göz atabiliyorlar, etkinlik ve “happy hours” zamanları hakkında bilgi alabiliyorlar.

Icehouse web sitesini masaüstü bir bilgisayardan ziyaret etmek ya da diğer cihazları kullanmak aynı deneyimi yaşatıyor.

responsive tasarım örnekleri

Town & Country

Responsive web tasarımı kullanarak online sunumunu modernize eden bir diğer site Town & Country dergisi. Mükemmel tasarım, kaliteli imajlar ve şık tipografisi ile orijinal baskısına oldukça sadık kalan Town & Country; birçok haber yayını gibi responsive web sitesi tasarımı ile kendini mobil kullanıma da açmış.

Böylece site yöneticileri masaüstü ve mobil olmak üzere iki farklı sitenin yönetimi ile uğraşmıyorlar. Responsive teknoloji ayrıca okuyucular ve içerik üreticiler için verimlilik kaynağı da olabiliyor.

responsive web sitesi

Design Week Portland

Responsive web sitesi örnekleri için bir diğeri Design Week Portland isimli bir konferansın web sitesi. İş hayatındaki etkinliklere katılan insanların bilgisayar başındayken genelde boş vakti bulunmuyor. Bu nedenle telefon ve tabletlerle internette araştırma yapan çalışanlar için düşünülmüş web sitelerin responsive olması gerekiyor. Design Week Portland adındaki bu web tasarım ajansı işte tam bu yüzden çok iyi iş çıkarmış.

responsive tasarım

Responsive web sitesi tasarımları müşteriye herhangi bir zamanda herhangi bir cihaz üzerinden ulaşmak için oldukça kullanışlı bir yöntemdir. Mobil uyumlu bir web sitesine geçiş için bu responsive web sitesi örnekleri size ilham verecektir.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← LG Tweet Atan Buzdolabı İlham Veren Nike Kampanyaları →

Yazar Hakkında

Tuğba Ayvaz
Tuğba Ayvaz
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduktan sonra AIESEC uluslararası staj platformunda aktif görev aldı. Tuğba, DijitalAjanslar.com içeriklerini koordine ediyor ve ajanslarla iletişimi sağlıyor.