Yaratıcı Web Sitesi Örnekleri

Projeler, Web siteleri 22 Eki 2013
Yaratıcı Web Sitesi Örnekleri

Her tasarımcı mümkün olduğunca yaratıcı çalışmalara imza atmak ister. Yaratıcı bir web sitesi ise estetik olduğu kadar fonksiyonel ve kullanışlı da olmalı. Gelişen teknolojilerle birlikte yaratıcı web siteleri için işlevsellik ön plana çıkıyor.

Günlük hayatta kullandığımız spor ayakkabılarından cep telefonlarına kadar birçok ürün tasarımcıların elinden çıkıyor. Bu ürünlerde olduğu gibi birçok tasarımda önemli olan estetik ve işlevsellik konusunda uyumlu olmak. Sadelik ve kullanışlılığın önemli olduğu tasarım çağında, en basit ve uygulaması kolay görülen fikirler gün geçtikçe önem kazanıyor.

Alışılmışın dışında yaratıcı web sitesi örneklerini sizin için bir araya getirdik ve karmaşayı düzene dönüştürebilen yaratıcı web siteleri için bir kılavuz oluşturduk.

Pitersev

Hareket, içerik, renk ve en önemlisi yaratıcılık açısından zengin olan Pitersev web sitesinde gezinmek oldukça eğlenceli. İlk bakışta biraz karmaşık görünse de, web sitesi oldukça yaratıcı bir portfolyo örneği oluşturuyor.

Pitertsev

End Time

Anasayfası hareketli bir tasarım örneği olan End Time web sitesi göze oldukça ilginç geliyor. Çok fazla bilgi vermeden ve ziyaretçiyi sıkmadan vermesi gereken bilgiyi aktaran site kapsamında güzel bir kullanıcı deneyimi yaratmak için ince ayrıntılara da özen gösterilmiş.

End Time

Served MCR

En ilginç hareketli web sitelerinden biri olan Served MCR sitesi, tasarımların ağır değil mümkün oldukça dinamik olması konusunda güzel bir örnek oluşturuyor. Web sitelere bu tarz bir hareket katmak illlüstratif stil ile sıradışı karakterler kullanmak için oldukça kullanışlı bir yöntem.

served mcr

Wink TTD

Alışılmışın dışında bir harekete sahip olan web sitesinin yaratıcısı, tasarımı epey dinamik hale getirmeyi başarmış. Web sitesi ayrıca açıklayıcı tarzı ve karakter özellikleri ile de farkını ortaya koymuş görünüyor.

Wink TTD

C-ROOTS

Genellikle web sitelerinde navigasyon menüleri yatay ya da dikey olarak sıralanır. C-ROOTS web sitesinin farkı, standart menü fikrini çöpe atarak bir tür “örümcek ağı” modeli oluşturmuş olması. Yaratıcı web siteleri için örnek olabilecek bu sitede, aradığınızı bulmak oldukça basit ve keyifli.

C-ROOTS

185 Plymouth Street

Yaratıcı olmak kimi zaman hiçkimsenin yapmadığını yapmak ise, bu web sitesi bunu başarmış görünüyor. Geniş grafikler ve büyük imajlardan oluşan site, ziyaretçinin kolaylıkla aradığını bulmasını sağlıyor.

185 Plymouth street

Eone

Eone web sitesi, aşağı doğru ilerlediğinizde fark edeceğiniz parallax kaydırma yöntemi ile sıradışı tasarımlardan birini oluşturuyor. Web sitesi yerine daha çok bir çeşit film gibi çalışan tasarım son derece işlevsel.

Eone

The Society Inc

El yazısı ve el çizimi elementlerden oluşan site, minimal web sitesi örnekleri arasında yaratıcı özelliklere sahip olanlardan biri. Eğlenceli ve merak uyandıran sitenin interaktif özelliği ise, navigasyon menülerinin bir harita olarak tasarlanması ve oldukça belirgin hale getirilmiş olması.

The Society Inc

Kapitaal

Oldukça popüler ve aktif bir baskı şirketi olan Kaapital, web sitesinde de imajlardaki dengesiz düzeni ve ilginç simgeleri ile ilgi çekiyor. Sitenin grafik içeriği oldukça şaşırtıcı.

Kapitaal

Polecat

Polecat web sitesi genel olarak sıradan görünse de ayrıntılara bakıldığında oldukça yaratıcı olduğu görülebilir. İllüstrasyon kullanılan arka planlar, siteyi oldukça keyifli göstermiş.

Polecat

Chaos

Amacı bir tasarımcının içinde bulunduğu ”kaos”u betimlemek olan yaratıcı web sitesi, anlatılmak istenileni tipografik bir şekilde aktarıyor.

Chaos

Ponto

Karmaşıklıktan düzen oluşturan bir başka örnek olan web sitesi, web tasarımcıların zor bir çalışma gününden sonraki masa görünümünü andırıyor. Bir çeşit portfolyo işlevi gören yaratıcı web sitesi oldukça sanatsal bir görünüme sahip.

Ponto

Playful 2013

Sayfada aşağı inerken ilginçliklerle karşılaştığımız bir başka web sitesi daha. Eğlenceli şekil ve resimler dışında eğlenceli bir arkaplan kullanılan web sitesinde aşağı inerken arkaplan desenlerinin de değiştiğini göreceksiniz.

Playful 2013

Curious Space

Bir ızgara üzerine rastgele atılan menülerden oluşuyor gibi görünen web sitesinin her ögesi aslında büyük bir uyum oluşturuyor.

Curious Space

Mosne

Büyük bir renk paletine benzeyen web sitesinde renklerin üzerine tıkladığınızda yönlendirmelerle karşılaşıyorsunuz. Menülerin çok olduğu bir sitenin alabileceği en yaratıcı formlardan biri olan web sitesinin tasarımı ise oldukça sade.

Mosne

 

Web tasarımcıların sorumluluğu, tasarladıkları web sitesinin görselliğine önem vermek kadar sorunlarına da çözüm bulmak olmalıdır. Görünümü ve işlevselliği ile doğru tasarlanmış yaratıcı web siteleri, kullanıcılara farklı ve akılda kalıcı deneyimler sunacaktır. 

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Kanyon'dan Yeni Mobil Uygulama: WeBubble Pegasus’la İstikamet Yurtdışı Kampanyası →

Yazar Hakkında

Tuğba Ayvaz
Tuğba Ayvaz
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduktan sonra AIESEC uluslararası staj platformunda aktif görev aldı. Tuğba, DijitalAjanslar.com içeriklerini koordine ediyor ve ajanslarla iletişimi sağlıyor.