Küçük İşletmelerin Facebook’tan Pozitif ROI Görememesinin 4 Sebebi

Küçük İşletmelerin Facebook’tan Pozitif ROI Görememesinin 4 Sebebi

Küçük işletmelerin %76’sı sosyal medya pazarlaması alanında Facebook’tan pozitif ROI göremiyor. Bunun 4 sebebini sizler için sıraladık.

Sosyal Medya Pazarlaması, hedef kitleye ulaşmak için en uygun maliyetli yollardan biri. Ancak, Manta’nın Nisan ayında gerçekleştirdiği araştırmanın sonucuna göre küçük işletmelerin büyük çoğunluğu özellikle Facebook’tan pozitif ROI (Return On Investment – Yatırım Getirisi) alamıyor.

Araştırma, Amerika’daki 10 ya da daha az çalışanlı 4.700 küçük işletmeyle gerçekleştirildi. Bu araştırmanın sonucuna göre, işletmelerin yalnızca %24’ü pozitif ROI gördü. Ortaya çıkan sonuç, sosyal medya pazarlama stratejisi oluşturmak için internetin zengin bilgi birikiminden yararlanılmadığını gösteriyor.

Küçük işletmelerin Facebook’tan pozitif ROI elde edememesinin nedenleri ise aşağıdaki gibi sıralanıyor:

  1. Strateji Eksikliği

Markaların Facebook’taki tüm çabalarına rağmen Facebook’tan pozitif yatırım getirisi (ROI) alamamasının ilk nedeni strateji eksikliği. Bu durum, hem ulusal markalar hem de küçük işletmeler için geçerli.

Sosyal medya stratejisi, yalnızca göze hoş görünen fotoğraflar, videolar paylaşmaktan ibaret değil. Hedeflerinizi belirlemeniz ve hedefinize ulaşmak için hangi kanalları kullanacağınıza karar vererek buna göre bir içerik planı hazırlayıp reklam bütçesi ayırmanız gerekiyor. Bu dört nokta, bir araya gelerek ölçmeniz ve iyileştirmeniz gereken temel stratejinizi oluşturmalı.

  1. Taktiksel Takıntılar

Sağlam temellere oturtulmuş bir sosyal medya stratejisi, havalı taktikleri her zaman alt eder. Örneğin, Snapchat’i ele alalım – Snapchat küçükten büyüğe birçok marka ve işletmenin pazarlama için kullandığı bir platform.

Facebook ve Instagram da Snapchat’in bazı eğlenceli özelliklerini kendi platformlarına entegre etmeye çalışıyor. Bu da uygulamanın var olan büyük kullanıcı tabanını beraberinde getiriyor. Tabii ki yaşanan bu durum Snapchat için iyiye işaret değil. Çünkü platformun kendine ait, henüz taklit edilmemiş çok az özelliği kalmış durumda.

Konunun ahlaki tarafından bakarsak, başta belirlediğiniz stratejinize bağlı kalmanız daha doğru bir tutum olacaktır. Kısa sürede popüler olup birden bire kaybolan taktiklere çok fazla bel bağlamamalısınız. Pek çok marka, neyin daha yararlı olduğundan ziyade en yeni ve en parlak şeylere odaklanarak hata yapıyor.

  1. Zaman Ayırmamak

Araştırmaya göre küçük ölçekli işletmelerin %75’i, sosyal medya pazarlamasına haftada iki saatten az vakit ayırıyor. Araştırmada ortaya çıkan sonuçlar şu şekilde:

İşletmeniz Facebook pazarlamasına her hafta kaç saat ayırıyor?

1 saatten az – %58

1-2 saat – %16

3-5 saat – %5

6-10 saat – %5

10+ saat – %10

Bu veri, yapılan hatayı gözler önüne seriyor. Haftada yalnızca 2 saat spora ayırarak fit olabileceğinizi düşünebiliyor musunuz? Ya da haftada yalnızca 2 saat pratik yaparak bir dil öğrenebileceğinizi? Daha da ilginci, çoğu markanın haftada 1 içerik bile paylaşmıyor olması.

Facebook Sayfanızda ne sıklıkla yeni içerik paylaşıyorsunuz?

Günde 1 kez – %9

Günde 1-3 kez – %7

Günde 3’ten fazla – %6

Haftada birkaç kez – %20

Ayda birkaç kez – %58

Eğer, ayda yalnızca birkaç paylaşım yapacak, sosyal medyaya haftada yalnızca 2 saat zaman ayıracaksanız, tavsiyemiz bütün hesaplarınızı kapatmanız yönünde. Çünkü bu şekilde hiçbiri işletmenize yarar sağlamayacaktır. Sosyal medyanın uygun maliyetli faydalarından yararlanmak istiyorsanız, zaman ayırın.

  1. Reklam Yapmamak

Birkaç yıl önce, Facebook’u binlerce insana ulaşarak web sitesi trafiği çekmek için kullanabiliyordunuz. 2017’deyse, sosyal medya reklamları için bütçe ayırmamak sonuçları sert şekilde değiştirebilir. Sosyal medya reklamları için çok büyük meblağlar harcamanıza gerek yok.

Facebook reklamlarına ayrılmış ayda 200 dolarlık bir bütçe pozitif ROI görmek için yeterli olacaktır. Hiç bütçe ayırmadan, organik erişimle kısa vadede hedeflerinize ulaşabilmeniz ise günümüz Facebook’unda pek mümkün değil.

Eğer, bu yazımız sosyal medya stratejinizi sorgulamanıza sebep olduysa, ciddi adımlar atmanızın zamanı gelmiş demektir. Sosyal medya pazarlamasına da diğer pazarlama kanallarına verdiğiniz değeri vermeniz gerektiğini unutmamalısınız.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Canlı Video Yayını Nedir, Pazarlama İçin Neden Önemlidir? Facebook News Feed Algoritması Nasıl Çalışıyor? →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.