Köpekbalıkları Konumlarını Tweet Atıyor!

Köpekbalıkları Konumlarını Tweet Atıyor!

Avusturalyalı bilim adamları 320’den fazla köpek balığının üzerine verici yerleştirerek, köpekbalıklarının belirli yerlere yaklaştığında konumlarını tweet atarak halkı uyarmasını sağladı.

Batı Avusturalya’da bilim adamları sahillerdeki köpekbalığı saldırılarının önüne geçmek amacıyla yeni bir yöntem keşfetti. Batı Avusturya sahillerine yakın mesafelerde yaşayan 320’den fazla köpekbalığının üzerine verici yerleştiren araştırmacılar, köpekbalıklarının belirli bölgelere yaklaştığında tweet atmasını sağladı.

Sörf tutkunları, dalgıçlar ve yüzücülerin hayatını korumak amacını taşıyan projede aralarında büyük beyazların da bulunduğu köpekbalıklarına yerleştirilen vericilerle hareketleri izlemeye alınıyor. Veri alım noktalarına 1 km yaklaşan bir köpekbalığının üzerindeki verici, alıcıların bulunduğu noktadaki bilgisayar üzerinden “Batı Avusturalya Sörf Hayat Koruma Vakfı” Twitter hesabından tweet atıyor ve yetkililer halkı ikaz ediyor. Atılan tweette köpekbalığının cinsi, boyutları ve konumu belirtiliyor.

tweet atan köpekbalığı
 
Köpekbalıklarına verici yerleştirilerek halkın uyarılması ve olası tehlikelerin önüne geçilmesi yöntemi şimdilik sadece Batı Avusturalya’da kullanılsa da önümüzdeki günlerde farklı bölgelere farklı uyarı sistemleri olarak yayılacağı öngörülüyor. 

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Sütaş’ın Dijital Ajansı Zadaca Oldu Mind The Ad'e Yeni Ortak: Olcayto Cengiz →

Yazar Hakkında

Tuğba Ayvaz
Tuğba Ayvaz
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduktan sonra AIESEC uluslararası staj platformunda aktif görev aldı. Tuğba, DijitalAjanslar.com içeriklerini koordine ediyor ve ajanslarla iletişimi sağlıyor.