Kadınlara Yönelik Pazarlama Stratejileri

Dijital Pazarlama, Konular 28 Şub 2013
Kadınlara Yönelik Pazarlama Stratejileri

Kadınlara yönelik pazarlama stratejileri, son günlerde özellikle dijital pazarlama için önemini artırıyor! Kadınlar satın alma kararında önemli bir rol oynuyorlar çünkü ev ve iş harcamalarının çoğunu kadınlar yapıyor.

Aslına bakılırsa, artık kadınlar kampanyaya pembe ve kırmızı renkler katarak kolayca hedeflenecek bir kitle değil. Pazarlama kampanyalarınız tam olarak kadınlar için yapılmalı ve bu hedefle tasarlanmalı.

Pembenin Ötesinde” adlı bir çalışma; kadınlar için pazarlama, kadınların pazarı ve satın alma güçleri ile ilgili ilginç gerçekleri ortaya çıkarmış.

Mesela şunları biliyor muydunuz?

• Kadınlar, arabalardan sağlık hizmetlerine tüm tüketici satın almalarının %85’ini oluşturuyorlar,
• Kadınların %75’i ev alışverişlerinden sorumlu,
• 2014 yılında, yaklaşık 21 milyon anne blogları kontrol edecek,
• QR kod kullanıcılarının %68’i kadınlar,
• Anneler bilgisayar ya da mobil cihazlar aracılığıyla günde yaklaşık 6 saat online oluyorlar,
• Kadınlar sosyal ağlarda erkeklerden %40 daha fazla zaman harcıyorlar.

Bu bilgilerin detaylarını öğrenmek için Beyond Pink: Marketing To Women sunumunu inceleyebilirsiniz:

 

 

Kadınlara yönelik pazarlama stratejileri için 3 Altın Kural

Hedef kitleniz kadınlar mı? Ya da kadınlardan oluşan bir kitle için remarketing yapmak ve onlara yoğunlaşmak mı istiyorsunuz? O zaman kampanyanızı başlatmadan önce biraz araştırma yapmalısınız. Pareto ilkesi üzerinden gidelim, 80/20; hedef kitle araştırması ve ön görüleri zamanınızın %80’ini, uygulama süreci ise %20’sini kaplamalıdır. Örneğin spor markası Salomon kadınlardan oluşan kitlesini tanımlamak için neredeyse iki sene harcadı. Biz de kadın merkezli kampanyalarınızın başarılı olmasını sağlayacak üç altın kuralı paylaşmak istiyoruz.

1. Kural: Kadınları Tanıyın

Kadınlara yönelik pazarlama yapmak istiyorsanız onları gerçekten tanımanız gerekiyor. Hedef kitleniz Y kuşağı mı yoksa Baby Boomer’lar mı? Ya da ikisi mi? Derin bir demografik bilgiye sahip olmak en önemli unsurlardan birisi. Örneğin 40 yaşın üstündeki kadınlar, bilgisayarlarını kontrol etmeyi ya da televizyon izlemeyi sabah ilk iş olarak yapıyorlar. Daha ileri gidip ve kadın hedef kitlenizin ilgileri, ihtiyaçları, alışkanlıkları, kişisel kimlikleri ve benzerliklerini araştırın.

2. Kural: Kadınlara anlatmayın, onlar ile konuşun

Kadınlar için ilişki kurmak vazgeçilmez bir unsur ve onlara arkadaşmışsınız gibi davranmalarını isterler.

Örneğin İngiltere’nin en büyük süper marketler zinciri olan Tesco, sosyal medya kampanyaları ile iyi bir örnek oluşturuyor. Hedef kitlesi ile sohbet etmenin sadece monologa odaklanmaktan çok daha yararlı olduğunu kanıtlıyorlar. Facebook destekli diyaloglardan elde ettikleri geri bildirimler, sadece ürün geliştirme evresinde değil satış perspektifi açısından faydalı oldu ve sohbetler satışa dönüştü. Bu nedenle kadınlar ile konuşun ve sohbetin sonunda satın alma gerçekleşebileceğini bilin.

3. Kural: Kadınların dilini öğrenin ve o dilde konuşun

Bu aslında çok basit. Örneğin 25 yaş altı genç kadınları hedefliyorsanız, onların yaşında ve dillerinden anlayan birilerini işe alın. Bu kadınların, doğru kelimeleri bilmeyen 50 yaşındaki birini dinlemelerini beklemeyin.

Forumları, blogları, görüşleri, grupları, buluşmaları inceleyin ve kullandıkları dili ve kelimeleri öğrenin. Google’a düzenli olarak yazacağını harika anahtar kelimeler bulabilirsiniz.

Örneğin, pazarlama stratejinizde anneleri hedefliyorsanız, anneleri online olarak bulabileceğiniz sayfalara ve forumlara bakın.

Alternatif 4. Kural: Kampanyanıza etkileyici bir erkek koyun

Kadınlara yönelik pazarlama konusunda örneklerine birçok kez şahit olduğumuz bir kural daha var. Etkileyici erkekleri izlemek kadınların hoşuna gider ve bu adam gerçekten etkileyiciyse kadınların yaklaşık %88’ini yakalayabilirsiniz demektir. Buna ülkemizde de bir hayli ses getiren “Biscolata Erkekleri” iyi bir örnek teşkil edebilir. Bu kuralı kullanan kampanya örnekleri şunlar;

Biscolata Erkekleri

Biscolata’nın reklamları, yayınlanmaya başladığından beri erkekler tarafından hoş karşılanmasa da kadınların ilgisini çekmeyi başarıyor. Türkiye’de o kadar ilgi gördüler ki Biscolata erkeklerinden birisinin Türk dizisinde başrol oynayacağı bile konuşuluyor. Bu reklam, kadınlara yönelik pazarlama stratejileri için iyi hedeflenmiş kampanyalara güzel bir örnek oluşturuyor.

 

 

Old Spice – Isaiah Mustafa

Eski NFL oyuncusu Isaiah Mustafa’nın “the man, your man could smell like” lakabı ile boy gösterdiği TV reklamını önceden de paylaşmıştık. Old Spice satışlarının yarısından çoğunu kadınlar oluşturduğu için Wiener + Kennedy ajansı, kadınlar için hedeflenmiş bir kampanya hazırlıyor. Bu videolu kampanya viral hale dönüşüyor ve satışları neredeyse %100 oranında artırıyor.

 

 

Moonpig – Messy Joey

Kişisel kart satıcısı Moonpig, TV reklamında bir erkek kullanarak doğru seçimi yapmış gibi görünüyor. Bu göze hitap eden ve ilgi çeken TV reklamı da kadınları hedefliyor.

 

 

Satışlar konusunda pek bilgi olmasa da videonun Twitter’da viral hale geldiğinin kanıtları mevcut:

 

 Kadınlar İçin Pazarlama Kampanyaları

 

Rethink Breast Cancer and Your Man Reminder App

Bu video da erkek figür kullanılan bir diğer kadınlara yönelik pazarlama kampanyası. Diğerlerinden tek farkı bir şey satmaya çalışmıyorlar fakat kadınları meme kanserine karşı düzenli olarak kontrole gitmeleri için ikna ediyorlar. Bu kampanya “Your Man Reminder” isimli mobil uygulamayı ücretsiz olarak indirmeleri için de kadınları teşvik ediyor. Uygulamayı indirdiğiniz zaman, size rutin kontrollerinizi hatırlatacak olan favori erkeğinizi seçebiliyorsunuz. Bu videodan sonra farkındalığın arttığından şüphemiz yok!

 

 

Özet olarak, kadınlara yönelik pazarlama stratejileri oluşturmak için öncelikle derinlemesine bir araştırma yapmalı ve hedef kitlenizi iyi tanımalısınız.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Facebook Arama Motoru Avantajları Şirketiniz İçin Yatırım Almaya Hazır Mısınız? →

Yazar Hakkında

Pelin Gülcan
Pelin Gülcan
ODTÜ Eğitim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği'nde Lisans eğitimini tamamladıktan sonra Yeditepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü'nden mezun oldu. Pelin, DijitalAjanslar.com'un içeriklerini koordine ediyor ve sosyal medya iletişimini sürdürüyor.