Instagram Pazarlama Trendleri 2016

Instagram Pazarlama Trendleri 2016
2016’da popülerlik kazanması beklenen Instagram pazarlama trendleri ile etkileşim ve dönüşümünüzü artırabilir, potansiyel müşterilerinize ulaşabilirsiniz. 2010 yılından bu yana en popüler sosyal medya platformları arasında yer alan Instagram, yalnızca 5 yıldır hayatımızda olsa da günümüzde önemli bir pazarlama aracı. Aylık aktif kullanıcı sayısı 400 milyona ulaşan platform; yakın zamanda reklam almaya başlamasıyla birlikte kendi pazarlama metriklerini oluşturdu. Güncellemeleri ile pazarlamacılara yeni imkanlar sunmaya devam eden Instagram’da bu yıl en çok kullanılacak olan pazarlama trendlerini araştırdık.
1. Influencer’lar Influencer diye tabir ettiğimiz lifestyle ve moda blogger’larının hesapları gün geçtikçe artıyor ve bu kanaat liderleri birçok kullanıcının takibini toplamayı başarıyor. Sayfalarını adeta bir sanat eserine dönüştüren influencer’larla markalar iletişime geçiyor ve ürünlerinin tanıtımını yapıyor. “Dijital Çağda Kitleleri Etkilemek: Influencer Marketing” başlıklı yazımızda detaylı olarak anlattığımız bu trend, markaların son kullanıcıya ulaşması konusunda Instagram pazarlamasında oldukça önemli bir hale geldi.
2. Ünlüler Ünlüler dünyası Twitter’dan Instagram’a geçiş yapalı çok oldu. Hatta bazıları öyle aktif kullanıyor ki, kendilerinden çok paylaşımları konuşulur oluyor. Böyle olunca aynı influencer’lar gibi doğrudan Instagram’a reklam vermek yerine ünlülerin Instagram sayfalarına reklam vermek de yeni trendlerden biri. Ünlüler aracılığı ile reklam vermek istediğiniz hedef kitleye doğrudan ulaşmanız mümkün oluyor. Ayrıca direkt olarak “reklam” gibi görünmediği için de daha subliminal oluyor ki bu da pazarlamanın artılarından. Instagram Pazarlama Trendleri
3. Bir Web Sayfası Olarak Instagram Diyelim ki e-ticarette yenisiniz, neden bir web sitesi kurup ayrıca onunla uğraşasınız ki? Günümüzde web sitesi üzerinden pazarlama biraz eski bir yöntem olabilir. Artık hayatımızda “s-ticaret” yani “sosyal ticaret”diye bir kavram var. Sosyal medya platformlarının yeni düzenlemeleri ile birlikte, satış kanalları için tercih edilecek seçenekler de gün geçtikçe artıyor. Instagram’daki doğrudan satış kanalları o kadar başarılı olmaya başladı ki bu yöntemi kullanan önemli bir kitle var. Çünkü müşteri, karşısında kendisi gibi sade bir hesap olduğu zaman daha az korkuyor ve daha kolay yaklaşabiliyor. Bu da direkt ürünle bağ kurmayı kolaylaştırıyor. Buna bağlı olarak ünlü markalar hit ürünlerine, departmanlarına ayrı hesap açıyorlar; @nikewomen, @frappucino gibi. Bu da tüketiciyi markaya bağlıyor. Instagram Pazarlama
4. Bir Reklam Alanı Olarak Instagram (Sponsored Ads) Birkaç aylık bir durum olan Instagram’a reklam verme bize göre yüzyılın buluşu olabilir. Sonuçta 400 milyondan fazla kullanıcısı olan bir platformun kullanıcılarına sunacağı daha fazla şey olacaktı. Kullanımı basit ve fiyatları şimdilik makul görünen Instagram reklamları uygulamaya kan kaybettirir mi bilemeyiz. Fakat markalar Instagram’da yer almaya başladıysa biz de reklamlara alışmalı, hatta pazarlama yöntemi olarak kullanmalıyız. Instagram reklamlarındaki ana amaç ise sponsorlu bağlantılarda “satın al” sekmesine kullanıcının yönlendirilmesi. Dolayısıyla bu platformda reklam vererek satışlarınızı ciddi oranda artırmanız da mümkün.
5. GIF Kullanımı Son zamanlarda sosyal platformlara sırasıyla GIF yayını özelliğinin gelmesi ile birlikte, GIF kullanımı çok popüler oldu. Durağan resimlerimize elveda diyoruz ve hareketli imajlarımızla fark yaratıyoruz. Instagram’da GIF kullanımının ne tür bir pazarlama stratejisi olduğuna baktığımızda, hareket eden imajların kullanıcının algısında ürüne karşı daha net bir içgörü oluşturduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca kendi GIF’lerinizi yapmak için oluşturulan uygulamalar mevcut, onları kullanırken de çok eğlenebilirsiniz.

Wait for it…waaaittt for it…waittt, JK it’s a loop!

OREO (@oreo) tarafından paylaşılan bir video ()


6. İçeriğe Doğrudan Erişim (Linking to Content) İçeriğe doğrudan erişim epeydir herkesin kafasını kurcalayan bir mevzu. Çünkü Instagram’da tıklanabilen tek link, sadece kullanıcı profilindeki “Bio” sekmesine eklenebiliyor. 2016’da bunu değiştirip gönderi manşetlerine de bağlantı vermeye imkan sunmayı amaçlayan Instagram, özellikle blogger’ları düşünmüş olsa gerek. Paylaşımlarda genelde “Profildeki linke tıklayın.” yazan blogger’ların bu özelliğe gerçekten ihtiyacı var. Ayrıca Instagram’da reklam opsiyonu dışında satış yapmak isteyen kullanıcılar da takipçilerini bu bağlantılar ile ürün sayfasına rahatlıkla gönderebilir. Umarız Instagram’da paylaşımlara tıklanabilir bağlantı ekleme opsiyonu önümüzdeki günlerde devreye girer. Böylelikle özellikle e-ticaret siteleri ve blogger’lar daha platformdan fazla fayda sağlayacaktır.
Instagram günümüzde vazgeçilmez sosyal medya platformları arasında yer alıyor. Hal böyle olunca markalar da bu platform üzerinden kullanıcılara ulaşma çabasında. 
Etiketler:

İlgili Haberler

Instagram Hakkında Bilinmesi Gereken 35 Gerçek
Instagram Hakkında Bilinmesi Gereken 35 Gerçek
Devamını Oku >
Instagram’ın “Kaydet” Özelliğini Türkiye’de İlk Kullanan Marka: Honda
Instagram’ın “Kaydet” Özelliğini Türkiye’de İlk Kullanan Marka: Honda
Devamını Oku >
Samsung’tan Görme Engellilere Özel Kampanya: #BeTheirEyes
Samsung’tan Görme Engellilere Özel Kampanya: #BeTheirEyes
Devamını Oku >
Instagram Kronolojik Algoritmasını Değiştiriyor!
Instagram Kronolojik Algoritmasını Değiştiriyor!
Devamını Oku >
Sodexo’dan Sevgililer Günü’ne Özel #AskinEmojisi Yarışması
Sodexo’dan Sevgililer Günü’ne Özel #AskinEmojisi Yarışması
Devamını Oku >
Land Rover, Instagram Fotoğraflarınızı GIF’e Dönüştürüyor!
Land Rover, Instagram Fotoğraflarınızı GIF’e Dönüştürüyor!
Devamını Oku >
IKEA’dan Emoji Temalı Instagram Kampanyası
IKEA’dan Emoji Temalı Instagram Kampanyası
Devamını Oku >
Türkiye’nin 2015 Yılı Instagram Haritası
Türkiye’nin 2015 Yılı Instagram Haritası
Devamını Oku >