Dijital Hikaye Anlatımının Kampanyalara Etkisi

Dijital Hikaye Anlatımının Kampanyalara Etkisi
Hedef kitle ile marka arasında güçlü bir iletişim kurma konusunda dijital hikaye anlatımının kampanyalara etkisi büyük önem taşıyor. Pazarlama günden güne daha zor hale geliyor. Sürekli içeriğe maruz kalan hedef kitlenin ilgisini çekebilmek ve güven ilişkisi kurmak için ciddi çaba sarf etmek gerekiyor. Çünkü insanlar artık gerçekten çok iyi olmayan içeriği önemsemiyor. Üstelik sürekli tanıtıma maruz kalan insanlarda negatif bir izlenime yol açabiliyor. Sorun şu ki pazarlamacılar daha riske atılmamak adına dijital hikaye anlatımının kampanyalara etkisi konusuna yeterince önem vermiyor. Halbuki başarılı sonuçlar elde etmek için pazarlama stratejilerinde farklılık ve yenilik gerekiyor.
Dijital hikaye anlatımı nedir? Pazarlamada hikaye anlatımı hedef kitle ile marka arasında kuracağınız ilişkiye yatırımdır. Özellikle video pazarlamada amaç izleyicinin üründen çok hikayeye odaklanmasını sağlamaktır. Bu şekilde ürün pasif olarak izleyiciye sevdirilecek ve satış oranları artırılacaktır. Bir örnek üzerinden inceleyecek olursak; Ford Focus'un Amerika'daki tanıtımında test sürüşü yapan kişilere bir kamera verildi ve araba kullanırken kendilerini çekmeleri istendi. Kampanyanın güvenirliği elbette sorgulandı ama buna rağmen başarılı bir şekilde ürünü kullanan farklı kişilerin hikayeleri birleştirilmiş oldu. Hikaye anlatımı dijital kampanyalarda büyük etki yaratıyor. Çünkü insanlar çocukluktan itibaren hikayeleri seviyor. Bilimsel olarak da kişisel deneyimlere dokunduğu için hikayelerin etkili olduğu kanıtlanmıştır.
Dijital hikaye anlatımının kampanyalara etkisi nedir? Google'da dakikada ortalama 700,000 arama yapılıyor. Her aramada binlerce reklam gösteriliyor. Tüketiciler günde 100,000 kelime görüyor. Bu sayıları ezberlemek gerekmiyor ama açıkça görülüyor ki bu içeriklerin tamamına kulak vermek imkansız. Kasten yapmasak dahi beynimiz bu içeriklerin büyük çoğunluğunu görmezden geliyor. Hikaye anlatımı, diğer içerikler arasında daha fazla göze çarpmanıza ve dikkat çekmenizi sağlıyor. Hedef kitleniz kendi yaşantısı ile bağlantı kurduğu hikayelerle daha çok ilgilenir ve ürünle kendini ilişkilendirir. Hikayelerde bir sonuca ulaşmanız gerekmez. Hedef kitle, hikayenin devamını merak eder ve bu durumdan hoşlanır. hikaye anlatımı ve dijital kampanyalara etkisi Dijital platformlarda hikaye anlatırken insanlara vermek istediğiniz mesajı söylemek yerine göstermeyi deneyin. Böylece, onların yaşadığı sorunu anladığınız konusunda güven verir ve ürününüzün bu sorunu nasıl çözdüğünü gösterebilirsiniz. Ürününüzün faydalarını listelemek yerine daha yaratıcı bir şekilde bu faydaları iletebilirsiniz.
Hikaye anlatımında farklı platformların kullanımını 
Hikayenizin işe yaraması için farklı platformlar kullanmanızı tavsiye ederiz. Yıllardır yapılan araştırmalar gösteriyor ki insanlar farklı öğrenme alışkanlıklarına sahiptir. Pazarlamada da aynı şekilde insanlar pazarlama stratejilerine farklı tepkiler gösterecektir.
Mümkün olan en fazla kişiye erişmek için farklı dijital platformları ve audio, imaj, video, yazılı içerik gibi farklı formatları kullanmanızı tavsiye ederiz.

Nasıl başlamalısınız? Hikaye anlatımına başlamak işin en zor kısımlarından biridir. Yalnızca iyi bir hikayeniz olması yeterli değil. Hikayenin dili de bir o kadar önemli. Hikayenin markanın hedefleri ile uyumlu olması gerekiyor. Hikaye ürünü geri planda bırakırsa çok fazla kişiyle etkileşime girseniz dahi hedefe ulaşamayabilirsiniz. Pazarlamacı olarak göreviniz hedef kitleye güzel bir hikaye dinletmek değil, hikaye anlatımı yoluyla markanın hedefine ulaşmasını sağlamaktır. Yani hikayenin satış artırmak ve tanıtım yapmak için bir araç olduğunu aklınızdan çıkarmayın.
Sonuç Hikaye anlatımından çok hızlı bir dönüşüm alamazsınız. Yine de hikaye anlatımı hedef kitlenin kendi deneyimlerine atıfta bulunacağı için en iyi iletişim kurma yöntemlerinden biridir. Hikayeler markanın güvenilirliğini artırmanın yanı sıra markanın kişileştirilmesine de yardımcı olur. Hikayenizin sonuçlarını değerlendirerek hedef kitlenizin ilgisini çeken bölümler üzerine giderek hikayenizi geliştirebilir ve daha yüksek dönüşüm oranı elde edebilirsiniz.
Benzer Yazılar
Yeter Çetinkaya: Yapay Zeka insanlık için tehdit mi, yoksa büyük bir fırsat mı?
Yeter Çetinkaya: Yapay Zeka insanlık için tehdit mi, yoksa büyük bir fırsat mı?
Devamını Oku >
Dönüşüm Oranınızı Maksimuma Çıkarmak için İzlemeniz Gereken Adımlar
Dönüşüm Oranınızı Maksimuma Çıkarmak için İzlemeniz Gereken Adımlar
Devamını Oku >
Dijital Pazarlamada Hedef Kitle Analizi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Dijital Pazarlamada Hedef Kitle Analizi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Devamını Oku >
Günümüz Dijital Dünyasında Sosyal Medya Pazarlaması Niçin Önemlidir ?
Günümüz Dijital Dünyasında Sosyal Medya Pazarlaması Niçin Önemlidir ?
Devamını Oku >