Yaratıcı Yönetmenlerin Fikir Bulma Teknikleri

Dijital Pazarlama, Konular 21 Eki 2014
Yaratıcı Yönetmenlerin Fikir Bulma Teknikleri

Yaratıcı yönetmenlerin fikir bulma teknikleri, yaratıcı ekip çalışanlarına yol gösteriyor ve hedefine ulaşan işler çıkarmalarına yardımcı oluyor.

Yaratıcı ekip çalışanlarına fikirlerini nereden ya da nasıl bulduklarını sormak pek faydalı bir davranış sayılmaz. Bunun yerine sürecin nasıl işlediğini öğrenmeye çalışmak daha iyi bir fikir olabilir. Fikrin bulunduğu anın öncesi ve sonrası nasıl ilerliyor, bunu öğrenmek muhakkak işinize yarayacaktır.

İngilizceden türemiş ve sektörde daha çok kullanılan tanım olarak “Kreatif Direktörler” ve ekipleri; beyin fırtınası sürecinden fikir havuzuna, panik anlarından büyük fikrin ortaya çıkışına kadar uzun bir süreçten geçiyor. Bu sürece biraz olsun aşina olmanın yolun başındakiler için olacağına inanıyoruz.

Öncelikle söylemeliyiz ki dünyadaki en yaratıcı insanlar çocuklardır. Bu nedenle yaratıcı ekibin çocuksu yönü olması gerekiyor. Çocuklar gibi akıllarından geçeni olduğu gibi söyleme yeteneğine sahip olmalılar. Farklı bir bakış açısına sahip olmalılar. Çocuklar fikirlerinden gurur duyar. Bu nedenle de onları paylaşmak isterler.

Yaratıcı yönetmenler de çocuklar gibi bir çeşit oyun alanında fikirlerine ulaşır. Bu alanın keyifli ve paylaşıma açık olması büyük önem taşıyor. Yaratıcı yönetmenler ve ekipleri gereksiz eleştiriye maruz kalmayacaklarından emin olmalıdır.

Bazı yönetmenler en çok da sınırlarını bildikleri ve sınırlamalara uygun şekilde davrandıklarında daha yaratıcı olduklarını söylüyor. Başarılı bir brief, sınırları çiziyor; direkt hedef kitleye ve amaca odaklanmanızı sağlıyor. Diğer yandan bu sınırlamalar, rahat bölgenizden biraz olsun çıkmanızı ve alabileceğiniz destekleri zorlamanızı sağlıyor.

kreatif direktörlerin fikir bulma teknikleri

Zaman zaman farklı yöntemler denemek yaratıcılığı geliştirir. Sürekli komik olduğunuzu fark ettiğinizde daha ciddi işler çıkarmaya gayret edin. Sürekli aynı mecralara çalışmak yerine farklı mecralara da uzanın. Değişikliklere izin verin ve bu değişikliğin sizi nereye götürdüğünü görün. Elbette aynı insanlarla benzer işler yapmak karşılıklı güven vericidir ama ortaya büyük bir iş koymak için bu rahat bölgeyi terk etmenizde fayda var.

Bir diğer sınırlamalar da kriz anlarıdır. Bütçede kesinti olur, birlikte çalışmanız gereken kişiler uygun değildir. Bu anlarda adrenalin yükselir ve bir şeyler düşünmek zorunda kalırsınız. En iyi fikirlerin bu sırada aklınıza gelmesi muhtemeldir.

Bazı yönetmenler bir proje için yaratıcı bir fikir bulmaya çalışırken bilgisayardan uzaklaştığını ve ekipçe ofisten dışarıya çıktıklarını söylüyor. Hep birlikte sosyalleşmek, bir şeyler içerken avantajları ve sorunları konuşmak daha rahat düşünmenizi sağlayacaktır. İlk başta söylediğimiz gibi çocuklar kadar rahat olduğunuzda en iyi fikirleri bulursunuz. Ortaya çıkan fikirlere yorumlar yapın; böylece fikirlerin evrilmesini sağlayabilirsiniz.

En iyi fikirler herhangi birinin söylediği cümlelerde gizli olabilir. Bu nedenle dinlemeyi bilmelisiniz. Aklınıza gelen en küçük fikri bile bir yere not etmenizi tavsiye ederiz. Sonra elinizdeki her şeyi birlikte düşünüp değerlendirin ve fikirlerinizin size açacağı kapıları değerlendirin. İyi bir fikre ulaştığınız zaman onu bir kenara bırakın ve düşünmeye devam edin. Fikirlerinizin büyümesine izin verin. Hatta olumsuz yönleri ağır bastığında fikrinizi çöpe atmaya açık olmanızda fayda var.

Hedefine ulaşan yaratıcı fikirlerin otaya çıkması için verilecek bir sihirli iksir ne yazık ki yok. Fakat yaratıcı yönetmenlerin fikir bulma teknikleri bu süreci kolaylaştırıyor.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Dijital Hikaye Anlatımının Kampanyalara Etkisi Ajansların Girişimcilik Odaklı Olması İçin 5 Yöntem →

Yazar Hakkında

Gizem Taş
Gizem Taş
Boğaziçi Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi, Batı Dilleri ve Edebiyatları bölümünden mezun oldu. Gizem, kariyerine metin yazarı olarak devam ediyor ve aynı zamanda Dijitalajanslar.com'da yazar olarak yer alıyor.