Ajansların Girişimcilik Odaklı Olması İçin 5 Yöntem

Dijital Pazarlama, Konular 21 Eki 2014
Ajansların Girişimcilik Odaklı Olması İçin 5 Yöntem

Sürekli artan ajans sayısının yarattığı rekabet ortamında ajansların girişimcilik odaklı olması avantaj sağlar.

Reklam ve pazarlama sektöründe çalışanlar sürekli değişime ayak uydurmalıdır çünkü hedef kitle ve müşteri de zaman içerisinde değişkenlik gösterir. Ajansların bu rekabet ortamında girişimcilik odaklı çalışması faydalı olabilir.

Gün geçtikçe artan rakipler, yeni iletişim fırsatları, markaların öncelikleri, satış ve dağıtımla ilgili değişiklikler ve inovasyondan etkilenen teknoloji tüm sektörü etkilemektedir. Bu nedenle güncel gelişmeleri takip etmek bir ajansın yapması gereken öncelikli işler arasındadır.

Peki ajansların girişimcilik odaklı olması için yapması gerekenler nelerdir?


1. Sürekli tetikte olun

Başarılardan ve başarısızlıklardan ders çıkarmayı öğrenin ve yenilerine hazırlıklı olun. Bu sektörde dünya çok hızlı dönüyor. Çok önemli olmayan bir konuya fazla zaman ayırırsanız asıl önemli olan kısımları gözden kaçırabilirsiniz. Markaların tanıtımı için yeni hedef kitleler ve yöntemleri araştırın.


2. Farklı alanlarda uzmanlaşın

Müşterileriniz çok iyi bilmediğiniz bir alanda taleplerde bulunursa siz de sınırlarınızı biraz aşın ve makul ölçüde uzmanlık alanlarınızı artırın. Müşterilerinizin ihtiyaçlarındaki boşlukları doldurmanız önemlidir. Ajansların farklı sektörlerde faaliyet gösterme becerisi, yeni pazarlarda çalıştığında ne kadar başarılı olacağının teminatıdır.

ajansların girişimcilik odaklı olması için 5 yöntem


3. Doğru ortaklıklar kurun

Ajanslar ve markaların birlikte çalışması gerekir. Ajansların görevi, markaları öngörüde bulunarak uyarmak ya da yönlendirmektir. En iyi ajans-müşteri ilişkisi cesur ajanslarla markalar arasında kurulur. Çünkü bu ajanslar markaların farklı düşünmelerini sağlar.


4. Yeni gelir modelleri keşfedin

Girişimci bir modelde, mevcut ödeme modelleri yeterli olmayabilir. Net olmayan bir gider için aylık sabit ücretler de çok faydalı olmayacaktır. Performans odaklı ödeme ile ilgili çok fazla tartışma yürütülür. Çoğu zaman risk seviyesi yüksek bulunur, fakat en etkili yöntemlerden biri olmaya devam eder. Deneyip görmenizde fayda var.


5. Proaktif olun

Ajansların birçoğu entelektüel dürtü, meydan okuyan ruh, yaratıcılık ve esneklik söz konusu olunca etkisini kaybediyor. En başta müşteri ile balayınızı yaşadığınız aktif ve etkili süreç hakimdir fakat sonra tembelleşme başlar. Sürekli proaktif  bir ajans her zaman daha fazla tercih edilecektir.


Değişken bir sektörde çalışan ajansların girişimcilik odaklı olması ajansın geleceği açısından önemlidir. Bu nedenle sürekli yeniliklere açık olun ve kendinizi sürekli geliştirin. 

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Yaratıcı Yönetmenlerin Fikir Bulma Teknikleri Yaratıcı Ekip Ne Yapar Ve Özellikleri Nelerdir? →

Yazar Hakkında

Gizem Taş
Gizem Taş
Boğaziçi Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi, Batı Dilleri ve Edebiyatları bölümünden mezun oldu. Gizem, kariyerine metin yazarı olarak devam ediyor ve aynı zamanda Dijitalajanslar.com'da yazar olarak yer alıyor.