Inbound Pazarlama Stratejisinin 8 Kuralı

Inbound Pazarlama Stratejisinin 8 Kuralı
İnternet kullanımı ile değişen tüketici davranışları, girişimciler için başarılı inbound pazarlama stratejisinin kurallarını değiştiriyor.  Girişimcilerin başarılı olması için olabildiğince geniş bir kitleye erişmeleri gerekiyor. Bunun için de zaman içinde değişen en iyi stratejileri ve pratikleri bilmek her zaman faydalı olacaktır. Inbound pazarlama stratejisinin temellerini iyi anlarsanız işinizi büyütebilir ve başarıya ulaşabilirsiniz. Ne kadar yoğun olursanız olun pazarlama stratejilerine önem vermelisiniz. Inbound pazarlama kavramına yabancı iseniz, öncelikle Inbound Pazarlama Nedir Ve Nasıl Yapılır? başlıklı yazımızı incelemenizi tavsiye ederiz. Bu pazarlama dalı hakkında genel bilgiye sahip olduktan sonra, inbound pazarlama stratejisinin 8 kuralını öğrenerek bilgilerinizi pekiştirebilirsiniz.
1. Geleneksel pazarlama etkisini kaybediyor. İnsanlar artık email listelerinde bulunmayı tercih etmiyor, TV’deki reklamları izlemiyor ve display reklamlarını pek tıklamıyor. Yapılan araştırmalar artık geleneksel pazarlamanın eskisi kadar etkili olmadığını kanıtlıyor. Çağımızın tüketicileri artık ürün tercih ederken daha farklı yöntemlerle motive oluyor. Bu nedenle de markalar kendini göstermek için kullandıkları yöntemleri değiştirmek zorunda kalıyor. Günlük yaşantımıza dahil olan internet birçok şeye etki ediyor. Artık her şey çok değişken ve pazarlama stratejilerinin de öyle olması gerekiyor. Inbound pazarlamada başarılı olmak için strateji, bu işe ayırdığınız bütçeden daha önemli bir etken çünkü önemli olan stratejik planlama ve doğru uygulama. Bu yaklaşıma adapte olamazsanız, başarılı olma şansınız da azalıyor.
2. Rekabette öne çıkacak bir içerik oluşturmalısınız. Her gün TV’de kaç kanal, bilgisayarda kaç web sitesi tüketicinin dikkatini çekmek için çaba harcıyor? Gerçekten çok fazla. Sizin müşterileriniz sürekli bu kanallara, web sitelerine ve başka bir çok tanıtıma maruz kalıyor. Bu rekabet ortamında dikkat çekmek için eğitici, ilham verici ve eğlenceli içerik üretmelisiniz. İçeriğiniz sürekli üründen bahsetmemeli ve sürekli satış odaklı mesajlar vermemeli. Artık insanlar, bu tip çabaların hangi amaçlarla yapıldığını çok daha iyi biliyor. Bunun yerine sizi gerçekten sevmelerini sağlayacak keyifli ve bilgilendirici içerik hazırlayın, hedef kitlenizin ilgisini çekmeyi ve etkileşime girmeyi amaçlayın. inbound pazarlama stratejisi
3. Web sitenizi megafon değil bağlantı noktası olarak tasarlayın. Web sitenizin tasarımını yaparken, sahneye çıkıp bir kitleye konuşma yapıyorsunuz gibi düşünmeyin. Web siteniz sizi hedef kitlenizle buluşturur. Bir buluşma ve tanışma alanıdır. Bu nedenle, hedef kitlenizle iyi iletişim sağlayacak ve kendinizi sevdirebileceğiniz bir tasarım ile web sitenizi daha etkili kullanabilirsiniz. Kendinizle ilgili yeterli bilgiyi verin, kullandığınız dile dikkat edin ve imaj kullanımı ile metin içeriğinizi destekleyin. Ziyaretçilerinizin etkileşime girebileceği, ilgi çekici bir tasarım ortaya koyun.
4. Inbound için kullanıcı deneyimi önemlidir. Birçok girişimci inbound pazarlama stratejisi oluştururken tasarıma ve içeriğe çok fazla önem veriyor ve kullanışlılığı gözden kaçırabiliyor. Fakat sitenizin görünüşü kadar teknik özellikleri ve kullanıcın ilk varış sayfasından siteden çıkana kadar yaşadığı deneyim de çok önemlidir. Son dönemde UX başharflerine sık rastladığınıza eminiz. User Experience anlamına gelen bu terim hakkında bilgiye Kullanıcı Deneyimi (UX) Nedir Ve Nasıl Geliştirilmelidir? başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.
5. Eyleme çağrı (call to action) kullanın. Büyük emek verdiğiniz web sitenize çektiğiniz ziyaretçinin ne yapacağını bilmemesi ve bu yüzden sitenizden çıkıp gittiğini düşünün. Bütün çabalarınız etkisiz kalır. Diğer yandan eyleme çağrı kullanarak ziyaretçinize ne yapması gerektiğini söyleyebilirsiniz. Örneğin, blogunuza gelen birini abone olmaya yönlendirebilirsiniz. inbound pazarlama stratejisinin 8 kuralı
6. Görsellere önem verin. Diyelim ki, her şey yolunda gitti ve web sitenize ziyaretçi çektiniz. Bu ziyaretçinizin dikkatini üzerinizde tutmak için 8 saniyeniz var. Bu nedenle kullanacağınız görseller diğer tanıtımların arasında sizi öne çıkarır. Bazen bir fotoğraf 1000 kelimeye bedeldir. Daha hızlı algındığı için 8 saniyede mesajınızı iletebilir ve metne göre genellikle daha çok dikkat çeker.
7. Inbound pazarlama işletmenize daha yüksel ROI getirir. Ücretli kanallara harcanan bütçeler bloglar ve sosyal medyaya göre çok daha fazladır. Aslında daha uygun fiyatlarla uygulayabileceğiniz Inbound pazarlama yöntemlerinin geri dönüşünün daha yüksek olduğu araştırmalar sonucu da ortaya çıkmıştır. Bu doğrultuda, inbound pazarlama yoluyla müşterilerinizi ve dolayısıyla kazancınızı artırmak daha cazip gözüküyor.
8. Kiminle çalıştığınıza dikkat edin. Kurumunuzda çalıştırmak üzere pazarlamacı ya da pazarlama konusunda size yardımcı olması için ajans ile anlaşmayı düşünüyorsanız stratejinizle en uyumlu kişi ya da ajansı bulduğunuzdan emin olun. Başarılı ve bilgili bir ekip en kaliteli içeriği hazırlayarak web üzerinden ulaştığınız hedef kitleyi etkilemeyi ve onları dönüştürmeyi başarabilir.
Günümüzde pazarlama dünyası sürekli değişiyor ve bu değişime ayak uydurmayanlar kaybetmeye mahkum. Başarılı bir inbound pazarlama stratejisi için bu 8 kuralı göz önünde bulundurun ve kaybedenlerden olmayın.

İlgili Haberler

Sağlık Turizminde Reklam Sanatı
Dijital menu icon
8 May 24
Sağlık Turizminde Reklam Sanatı
Devamını Oku >
Dönüşüm Oranı Optimizasyonu (CRO) Nedir? Nasıl Yapılır?
Dijital menu icon
30 Nis 24
Dönüşüm Oranı Optimizasyonu (CRO) Nedir? Nasıl Yapılır?
Devamını Oku >
Online Etkinlik Tanıtımı İçin 5 Etkili Yöntem
Dijital menu icon
22 Eyl 14
Online Etkinlik Tanıtımı İçin 5 Etkili Yöntem
Devamını Oku >
Ajanslar Yeni Müşterileri Hangi Koşullarda Reddetmeli?
Dijital menu icon
9 Eyl 14
Ajanslar Yeni Müşterileri Hangi Koşullarda Reddetmeli?
Devamını Oku >
Dijital Pazarlama Stratejisi Oluşturmak İçin 10 Neden
Dijital menu icon
3 Eyl 14
Dijital Pazarlama Stratejisi Oluşturmak İçin 10 Neden
Devamını Oku >
Müşterilerin Satın Alma Kararlarını Keşfetme Yolları
Dijital menu icon
25 Ağu 14
Müşterilerin Satın Alma Kararlarını Keşfetme Yolları
Devamını Oku >
Alıcı Hedef Kitleye Ulaşma Yolları
Dijital menu icon
22 Ağu 14
Alıcı Hedef Kitleye Ulaşma Yolları
Devamını Oku >
Başarılı Viral Reklamlar Yaratmak İçin 4 İpucu
Dijital menu icon
14 Ağu 14
Başarılı Viral Reklamlar Yaratmak İçin 4 İpucu
Devamını Oku >