Ajansların Yaptığı 4 Yaygın Pazarlama Hatası

Dijital Pazarlama, Konular 08 Eki 2014
Ajansların Yaptığı 4 Yaygın Pazarlama Hatası

Çeşitli mecralarda tanıtım yapan yüzlerce reklam ajansıyla rekabet ederken ajansların yaptığı 4 yaygın pazarlama hatasına dikkat ederek öne çıkabilirsiniz.

Ülkemizde de gittikçe artan ajans sayısıyla birlikte reklamcılık sektöründe büyük bir rekabet ortaya çıktı. Her bir ajans diğerinden daha iyi olmak için çalışıyor. Birçok alanda pazarlama çalışmaları yürüten bu ajanslar kendini geliştirmek için emek veriyor.

Yine de ajansların yaptığı işler incelendiğinde belli başlı hatalar karşımıza çıkıyor. En başarılı olanların bile yapabildiği bu hataların ortadan kaldırmak ortaya çıkan işin kalitesi ve ekibin başarısı açısından büyük önem taşıyor.

Daha başarılı olmak için ajansların yaptığı 4 yaygın pazarlama hatasını yapmadığınızdan emin olmanızı tavsiye ederiz.


1. Bütçe

Her bir reklam ve pazarlama stratejisi için belli miktarda bütçe gerekiyor ve hiç kimse bütçeyi aştığı için sıkıntı yaşamak istemiyor. Bütçe reklam stratejilerinizi belirlerken size yardımcı olurken diğer yandan kampanyanın gerçek odak noktasından yani içerikten sizi uzaklaştırabilir.

Bütçe bir reklam için ajansın tüm kaynaklarını kullanmamanız için belirlenir. Eğer tüm düzenlemelerinizi yaptığınızı düşünmenize rağmen bütçeyi aşıyorsanız düzenlemelere devam etmeli ya da tamamen farklı stratejiler belirlemeniz gerekiyor. Stratejilerinizi belirlerken içeriğinize bağlı olarak bütçenizi göz önünde bulundurmalısınız.


2. Hedef kitle

Stratejilerinizi belirlerken kime ulaşmak istediğinize karar verin. Karşılaşılan hatalardan biri de hedef kitleye ulaşamamaktır. Reklamınızın çok fazla insana erişmesi yeterli değildir önemli olan potansiyel müşteriye ve müşteriye dönüştürebileceğiniz kitleye sesinizi duyurabilmeniz.

Örneğin, 18 – 24 yaş arası kadınlar hedef kitlenizse reklamınızda bu yaş grubundan bir karaktere yer verebilirsiniz. 45 yaşında birinin rol aldığı bir reklamdaki ürün 18 yaşındaki bir kadına çekici gelmeyebilir.

ajansların yaptığı 4 yaygın pazarlama hatası


3. Bilgi Edinme

Reklamın başarısı direkt olarak sizin ürünü ne kadar tanıdığınızla ilgilidir. Yeni bir ürün hakkında bir reklam yapmanız gerekiyorsa ürün hakkında olabildiğince fazla bilgi edinmeniz gerekiyor.

Bir kadın olabilirsiniz ve tıraş sonrası losyonu reklamı yapmanız gerekiyor olabilir ya da bir erkeksinizdir ve ped reklamı yapmanız isteniyordur. Sonucun değişmemesi için tüm bilgilere sahip olmanız yeterli olmayabilir. Yine de ürüne ne açıdan yaklaşmanız gerektiğine karar vermeniz için bu bilgiler gereklidir. Böylece daha güçlü sezgilerle işe başlamış olursunuz.


4. Eski müşteriler

Ajanslara baktığımız zaman var olan ve eski müşterilere çok fazla değer vermediklerini ve onları önemsemediklerini görüyoruz. İşletmeler sürekli yeni müşteriler edinmek isterler. Doğru! Fakat sizin yapmanız gereken yeni müşteriler edinirken eski müşterileri de önemsemektir. Sadık müşteriler bir şirket için çok değerlidir.

Reklamlar tüm hedef kitleye hitap etmelidir. Marka yalnızca yeni müşteri edinmeyi amaçladığını özellikle belli etmedikçe eski müşterileri de göz önünde bulundurmanız gerekiyor.


Rekabet ortamında tercih edilen ajans olmak ve başarılı sonuçlar elde etmek istiyorsanız özellikle bu 4 yaygın pazarlama hatasına dikkat etmenizi öneririz.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Sosyal Markalar Yaratmak İçin İpuçları Başarılı Blog Yazılarının Bileşenleri →

Yazar Hakkında

Gizem Taş
Gizem Taş
Boğaziçi Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi, Batı Dilleri ve Edebiyatları bölümünden mezun oldu. Gizem, kariyerine metin yazarı olarak devam ediyor ve aynı zamanda Dijitalajanslar.com'da yazar olarak yer alıyor.