Google’ın Selfie’leri Sanat Eserleriyle Eşleştiren Uygulaması

Google’ın Selfie’leri Sanat Eserleriyle Eşleştiren Uygulaması

“Google Arts and Culture” uygulaması, selfie çekmeyi eğitici ve öğretici bir amaca yönelik kullanıyor.

Akıllı telefonlara yerleştirilen ön kameralarla birlikte, her yerde ve her zaman selfie çekmek mümkün hale geldi. Google’ın hem iOS hem de Android’le kullanılabilen uygulaması Google Arts and Culture ise, selfie narsisizmini daha eğitici ve öğretici bir boyuta taşıyor.

Çekilen selfie’leri sanat eserleriyle eşleştiren uygulama, bir bakıma 2010 senesinde sosyal medyayı sallayan ve kullanıcıların hangi ünlüye tıpatıp benzediğini gösteren web sitelerini anımsatan bir kullanım sunuyor.

Bu web siteleri selfie’leri bazen olmayacak kişilerle eşleştirse de, sosyal medya kullanıcılarının karşısına eğlenceli sonuçlar çıkarıyordu.  Uygulamayı yükledikten sonra, “Is your portrait in a museum?”a (Portreniz müzede mi?) gelip, “Get Started”ı (Başlayalım) seçtikten sonra, akıllı telefonunuzun kitaplığındaki fotoğrafların farklı bir amaç için kullanılmayacağı bildirimi karşınıza çıkıyor. Bu aşamadan sonra ya uygulamanın kitaplığınıza erişmesine izin veriyorsunuz ya da iptal ediyorsunuz.

Kullanım koşullarını kabul ettikten sonra, selfie çekmeniz için ekranın ortasında küçük bir daire beliriyor. Fotoğraf çekmenizin ardından, uygulama bilgisayar görüş teknolojisi kullanarak, selfie’nizi tarihi sanat eserleriyle eşleştiriyor.

Her bir selfie, en fazla uyuşan sanat eseriyle eşleştiriliyor ve kullanıcı, sanat eseriyle olan benzerliğini yüzde halinde görebiliyor. En başta, en çok benzerlik sağlanan fotoğraf ve portre yer alıyor. Beğenilen fotoğraf, sosyal medya kanalları üzerinden olduğu kadar e-posta ya da SMS’le paylaşılabiliyor.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Ne Olursan Ol Beşiktaş’a Gel İdama Hazırlanan Mahkumun Son Yemeği →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.