Facebook, Üç Plak Şirketi ve Yayıncıyla Daha Anlaşma Yaptı

Facebook, Üç Plak Şirketi ve Yayıncıyla Daha Anlaşma Yaptı

Videolarında kullanılan müziklerde telif engelini aşmak isteyen Facebook, Universal Music Group’un ardından, üç büyük plak şirketiyle daha anlaştı.

Aralık 2017’de, Facebook’un videolarda kullanılan müziklerde telife takılmayı önlemek için Universal Music Group’la anlaşmaya gittiğini duyurmuştuk.

Sosyal medya ağı, bu anlaşmanın ve kurduğu topluluğun kapsamını genişleterek, Lady Gaga, Taylor Swift, Kanye West, Enrique Iglesias, Lil Wayne, Mariah Carey, Adele, Jay-Z, Coldplay, Pink, Metallica ve daha pek çok sanatçıyı ve müzik grubunu bünyesinde bulunduran Sony / ATV Music’in yanı sıra Azoff MSG Entertainment ve Kobalt Music Publishing şirketleriyle de anlaştı.

Azoff MSG Entertainment’ın müzisyen ve söz yazarları arasında Pharrell Williams, Bruno Mars, Drake, Bruce Springsteen and Smokey Robinson gibi isimler öne çıkarken; Kobalt Music Publishing’de ise aralarında Paul McCartney, Elvis Presley, Max Martin, Dave Grohl gibi 25.000 söz yazarının bulunduğu sanatçılar yer alıyor.

Lisans söz konusu olan durumlarda, sanatçıların daha adil bir sistemle ücretlendirileceğini belirten müzik şirketleri, teliflerin bu şekildeki bir anlaşmayla daha şeffaf bir şekilde sahiplerine iletileceğini de belirtti.

Sanatçılar cephesinden, bu anlaşmalar hakkında henüz negatif bir yorum ya da eleştiri gelmedi. Bu durumu, müzisyenler için adil şekilde bir hak dağılımının yaratılması, müzik dünyası tarafından da olumlu karşılandı ve yayıncıların doğru yolda olduğu şeklinde yorumlayabiliriz. Müzik şirketleriyle yapılan anlaşmaların platformu kullananlar için ise harika bir gelişme olduğu tartışılmaz.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Yenilenen Snapchat Tasarımı Kullanıcıların Tepkisini Çekti Bitcoin’le Menü Satan İlk Fast Food Restoranı KFC Oldu →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.