Edward Snowden’ın Geliştirdiği Uygulama, Yabancılardan Koruyor

Edward Snowden’ın Geliştirdiği Uygulama, Yabancılardan Koruyor

Eski CIA çalışanı Edward Snowden’ın geliştirdiği uygulama, eski akıllı telefonları istenmeyen yabancılardan koruyacak bir güvenlik dedektörüne çeviriyor.

NSA sırlarını ifşa etmesiyle, bir anda dünya çapında tanınan eski CIA çalışanı Edward Snowden, her zaman savunduğu kişisel gizliliğin ön planda olduğu bir uygulama geliştirdi. Bu uygulama, eski model Android akıllı telefonları; hareket, ses, titreşim ve ışık dedektörü olarak kullanmanızı sağlıyor.

İstenmeyen, davetsiz misafirleri uzakta tutmaya yardımcı olan bu uygulamanın adı “Haven”. Haven, araştırmacı gazeteciler ve insan hakları aktivistlerinin desteğini alarak, Snowden’ın başkanlık yaptığı Freedom of the Press Foundation ve the Guardian Project iş birliğiyle geliştirildi.

Çalışır durumdaki herhangi eski bir model Android telefona yüklenebilen Haven’ı örneğin, ofiste bıraktığınız dizüstü bilgisayarınızın üstüne bırakırsanız ve cihazı birileri sizden izinsiz kurcalamaya çalışırsa, akıllı telefonunuza bildirim gönderiliyor. Hareketi ve ışığı tespit edebilen Haven, potansiyel bir saldırı ihtimaline karşı, cihazın sahibini uyarıyor.

Haven, eski telefonların bebek monitörü veya ev güvenlik kamerası yerine de kullanılabilmesini sağlıyor. Çünkü Android telefondaki mevcut sistem;  yerdeki titreşimleri, ışık değişimleri ve sesleri algılayabiliyor. Örneğin, bebeğinizin ağladığını ya da evin içinde davetsiz bir misafir olduğunu kullanıcıya haber veriyor.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Yılbaşında Araç Kullanırken Mesajlaşmayın, Sevdiklerinizden Ayrılmayın Burger King, Restoranını Hediye Paketine Sarıp Hediye Etti →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.