Google, 15 Şubat’ta Reklam Engellemeye Başlıyor

Google, 15 Şubat’ta Reklam Engellemeye Başlıyor

Arama motoru Google, kurallara uygun olmayan reklamları 15 Şubat’tan itibaren, Chrome tarayıcıda engellemeye başlayacak.

Google, 15 Şubat tarihinden itibaren web sitelerindeki uyumsuz reklamları Chrome’dan kaldıracak. Kullanıcılar için iyi bir deneyim yaratmayan ve Ad Experience Report’ta, ‘Failing’ statüsünde 30 günden fazla kalan reklamlar, engellenecek.

Google, Temmuz ayında bu uygulamaya geçeceğinin sinyallerini vermişti. Tarayıcı pazarının yarısından fazlasına hakim olan Google’ın bu hamlesi, Coalition for Better Ads (Daha İyi Reklamlar İçin Koalisyon) standartları karşılamayan reklamların yer aldığı web sitelerini etkileyecek. Tam sayfa, otomatik ses oynatan ve yanıp sönen reklamlar, yasaklı reklamlar kapsamında yer alıyor.

Ad Experience Report (Reklam Deneyimleri Raporu)

Web sitesi sahipleri, sitelerinin reklam deneyimini Ad Experience Report’ta görebilecek. Bu rapor, reklamların can sıkıcı ya da yanıltıcı olup olmadığının kaydını tutuyor. Belirlenen kurallara uygun olmayan reklamlar “Warning” (Uyarı) ve “Failing” (Hata) olarak işaretlenecek. Failing, bir reklam deneyimi sayılmayacak fakat toplam sayfa görüntülemesinden oluşan deneyimin bütününü yansıtacak. Coalition for Better Ads’a göre web sitelerinde yer alan reklamlardaki hata payı, aşağıdaki yüzdeleri aşmayacak:

Programın ilk 2 ayı %7.5

Daha sonraki 4 aylık süreç için %5

Sonraki aylar için %2.5

Eğer ihlaller devam eder ve hatalar düzeltilmezse, Chrome o sitedeki tüm reklamları engelleyecek. Sitedeki reklamlar gözden geçirilip düzeltildikten sonra, web sitesi sahipleri Ad Experience Report’a sitenin yeniden incelenmesi için başvurabilecek. Google, site sahiplerine hatalardan proaktif şekilde kaçınabilmeleri için içerik önerisinde bulunup rehberlik de edecek. Google Reklamları gösteren sitelere ise hiçbir ayrıcalık tanınmayacak.

Reklam engelleme uygulaması alternatifi mi?

Google’ın Chrome’da uygulamaya başlayacağı politika, üçüncü parti reklam engelleme uygulamalarına da bir alternatif oluşturuyor. Proaktif şekilde reklam engellemek, web sitesi sahipleriyle kullanıcı deneyimini geliştirebilmeleri için yardımlaşmak internet reklamları ekosistemini ve bu alanda yapılan yatırımları doğru yönde etkileyecek. Üçüncü parti uygulamaları kullananlar, rahatsız oldukları reklamlardan kurtulmak için bu uygulamaları tercih ediyordu. Chrome’un geliştirmesiyse, sistemin hem kullanıcılar hem de reklamcılar açısından düzgün çalışmasını sağlayacak.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Canon Eurasia’nın Türkiye'deki İletişim Ajansı mbsays Oldu Facebook, News Feed Algoritmasını Etkileşim Tuzaklarına Karşı Güncelledi →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.