Facebook, News Feed Algoritmasını Etkileşim Tuzaklarına Karşı Güncelledi

Facebook, News Feed Algoritmasını Etkileşim Tuzaklarına Karşı Güncelledi

Facebook, News Feed algoritmasında, paylaşımlarda etkileşimi artırmak için kullanılan çeşitli tuzaklara karşı güncelleme yaptı.

Facebook, 2017’nin sonlarına yaklaşmamıza rağmen, hız kesmeden çeşitli güncellemeler yayınlamaya ve ayarlamalar yapmaya devam ediyor. Sosyal ağ, bu hafta News Feed algoritmasında yaptığı yeni ayarlamayı duyurdu.

Facebook’un güncellenen News Feed algoritması, daha yüksek etkileşim sağlamak ve erişimi artırmak için çeşitli tuzaklara ve hilelere başvuran sayfa ve kişilere savaş açıyor.

Algoritmada yapılan ayarlama, ‘yoruma bir arkadaşınızı etiketleyin’ tarzında çağrılar yapan ve bunu, son zamanlarda sosyal medya pazarlamasının bir parçası olarak kullanan işletme, marka ve sayfaları da ilgilendiriyor.

Bu tip içerikler, Facebook sayfalarının etkileşimini ciddi miktarda artırıyor. Her ne kadar, arkadaşla bağlantı kurmanın eğlenceli bir yolu gibi görünse de, Facebook, kullanıcıların bu şekilde konuşmalar yapmasını tercih etmiyor.


Facebook’un News Feed algoritmasında yaptığı değişiklik, aşağıdakileri hileleri kapsıyor:

Oy tuzağı – reaksiyonları oylama mekanizması olarak kullanmak

Reaksiyon tuzağı – oy tuzağına benzer şekilde, reaksiyonları belli bir paylaşımda göstererek etkileşim sağlamaya çalışmak

Paylaşım tuzağı – ‘Kazanmak için arkadaşınızla paylaşın’ benzeri içerikler

Etiket tuzağı – ‘Bir arkadaşınızı etiketleyin’ vb. arkadaşlara bağlantı veren paylaşımlar

Yorum tuzağı –  ‘Siz de rock müziği bizim kadar seviyorsanız, yoruma ‘EVET’ yazın’ benzeri yorum yönlendirmeleri


Facebook’taki oylama ve reaksiyon tuzakları, Facebook Live’la birlikte ivme kazandı. Yayıncılar, bu formatı kullanarak hazırladıkları canlı anketlerle hem Facebook Live hem de reaksiyonlardan gelen etkileşimden faydalanıyor.

Facebook buna: “Kişisel zaman tünelleri ve arkadaş bağlantıları, yönetici promosyonları için kullanılamaz” kuralıyla karşı çıkıyor. Değişen algoritmanın kuralları aslında Facebook’un bilinen kurallarından pek farklı değil. Facebook, kuralları ihlal eden paylaşımları belirlerse, sayfa erişimlerini azaltabilecek ve sayfalara ceza verilebilecek.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Google, 15 Şubat'ta Reklam Engellemeye Başlıyor Facebook, Özel Yorum Ekleme Seçeneğini Test Ediyor →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.