2017’de Google’da Global Olarak En Çok Aranan Kelimeler

2017’de Google’da Global Olarak En Çok Aranan Kelimeler

Google, 2017’de arama motorunda küresel anlamda en fazla aranan kelimeleri açıkladığı etkileyici bir video hazırladı.

“Nasıl”, bu yıl Google’da en çok aranan kelime oldu. 2017’nin arama trendlerini bir araya toplayan Google, insanlığın bitmek bilmeyen sorgulama, keşfetme ve yardımlaşma ihtiyacını bir videoda birleştirdi. Kaliforniya’da çıkan söndürülmesi güç yangınlar, Amerika’nın Kuzey Kore’yle yaşadığı gerginlik, can ve mal kaybına yol açan kasırgalar, depremler… Kısacası, geride bırakmaya hızla yaklaştığımız yıl, uluslararası arenada yaşanan birçok üzücü olayı da beraberinde getirdi.

2017’de insanlar Google’da; güneş tutulmasını nasıl izleyebilecekleri, kasırgaların nasıl başladığı, dünyada kaç mülteci olduğu ve onlara nasıl ulaşabilecekleri, nasıl süperkahraman olabilecekleri, deprem ve kasırgayla sarsılan Meksika ve Puerto Rico’ya nasıl yardım edebilecekleri gibi konularda aramalar yaptı.

Google’ın 2017 arama trendleri, korkularımız ve dünyayı daha iyi anlama çabalarımızın bir özeti niteliğinde. Arama motoru devinin 2017 trendleri, ne kadar kötü olayla karşılaşırsa karşılaşsınlar, insanların birbirini desteklemek için bir araya geldiğini ve her seferinde yaralarını sarıp, yeniden ayağa kalkmayı başardığını da gösteriyor.

Hazırlanan video, insanların yaptıkları protestolarla; sosyal, politik ve kişisel meseleleri nasıl yönlendirdiğine de yer veriyor. Cinsel tacize ya da tecavüze uğramış kadınların itirafta bulunup olayın sorumlularını ele verdiği, Hollywood’a kadar uzanan #metoo hareketi, 2017’nin en ses getiren hareketiydi.

Google, dünyanın durmadan değiştiğine, iyi yönde bir değişimin insanların elinde olduğuna da vurgu yapıyor. Peki, videoda Türkiye’den hiç görüntü yok mu? İlginç et tuzlama hareketiyle tüm dünyayı etkilemeyi başaran ve Amerikalılar tarafından “Salt Bae” lakabını alan, et lokantası Nusr-Et’in sahibi Nusret Gökçe, videoya Türkiye’den girmeyi başaran tek isim.

Türkiye’den yapılan genel aramalarda öne çıkanlar:

  1. Milli Piyango 2017
  2. Stres çarkı
  3. YSK
  4. e-okul
  5. Referandum sonuçları

Türkiye’nin 2017 Google arama trendlerinin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Dürtme Butonu Facebook’a Geri mi Dönüyor? Günsan'ın Yeni Ürünü Radius'un Lansmanı Taximpro'dan Geldi! →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.