Apple, Shazam’i Satın Aldı

Apple, Shazam’i Satın Aldı

Apple, geride bıraktığımız hafta, kullanıcıların müzik parçalarını tanımasına yardımcı olan Shazam’i satın aldı.

Recode’un haberine göre Apple, Shazam’i 400 milyon dolara satın aldı. Bildiğiniz gibi Shazam uygulaması; kullanıcıların şarkıları, dizileri, filmleri ve reklamları kısa ses kliplerinden kolayca bulabilmesini sağlıyor. Apple’dan yetkili isimler, Shazam’in yetenekli ekibinin Apple’a dahil olmasından ve Shazam’in artık Apple’ın bir parçası haline gelmesinden memnun olduklarını açıkladı.

Shazam’den yapılan açıklama ise şöyle oldu: “Shazam, dünyada yüzbinlerce, milyonlarca kişinin kullandığı, yüksek indirilme oranına sahip uygulamalardan biri. İnovasyonlara devam ederek kullanıcılarına sihirli dokunuşlar getirmeye devam edecek olan Shazam için, daha iyi bir yuva hayal edemezdik.”

Shazam, uygulanabilir bir iş modeline sahip olmadığı için finansal açıdan zor günler geçiriyordu. Uygulama, 2016 yılında yalnızca 54 milyon dolar gelir elde etti. Düşük gelire rağmen, Shzam Apple için birçok yönden faydalı olacak. Bunlardan ilki Shazam ekibinin deneyimiyle hizmet kalitesinin artırılabileceği Apple Music.

Eğer Apple, Shazam uygulamasını tamamen kapatmaya karar verirse, Spotify’daki yönlendirmeleri de kaldırmış olacak. Apple Music, Shazam’den günde 1 milyon tıklama alıyor. Ayrıca, Siri’ye entegre edilen Shazam’ın müzik ve ses tanıma özelliği, Google Pixel’in şarkı tanıma teknolojisine benzer şekilde iOS’a daha derinlemesine entegre edilebilir.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Google’a Ünlülerin Kendilerine Sorulan Soruları Yanıtladığı Videolar Eklendi Snapchat Lens Studio’yla Kendi Lenslerinizi Yaratabilirsiniz →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.