Google Apple’ı Geçti ve En Değerli Marka Oldu!

Google Apple’ı Geçti ve En Değerli Marka Oldu!

Bu yıl 10’uncu kez gerçekleştirilen en değerli global marka araştırması “100 Top BrandZ” raporuna göre Google, Apple’ı geçerek ilk sıraya yerleşti.

Millward Brown’un 2006 yılından beri en değerli global markaları araştırdığı 100 Top BrandZ raporuna göre Google marka değerini yüzde 40 oranında arttırarak 158,8 milyar dolar ile zirveye yerleşti, marka değerini yüzde 20 kaybeden Apple 147,8 milyar dolar ile ikinci sıraya geriledi. 100 Top BrandZ listesinin üçüncü sırasında ise yüzde 4 kayıp ile 107,541 milyar dolar değerine gerileyen IBM yer aldı.

100 Top BrandZ listesinde teknoloji şirketleri çoğunluğu oluştururken, sosyal medya şirketleri de hızlı yükselişi ile dikkat çekiyor.  Hızlı yükselişine devam eden Facebook, yüzde 68 büyüme ve 36 milyar dolarlık değer ile 21. sırada yer alıyor. Listede Twitter 14 milyar dolarlık değeri ile 71’inci, Linkedin ise 12 milyar dolarlık değeri ile 78’inci sırada yer alıyor.

en büyük 100 global marka

Dünyanın en değerli global markalarının sıralandığı 100 Top BrandZ raporunun tamamına şuradan ulaşabilirsiniz. 

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Londra Selfie’nin Başkenti Oldu! Pinterest 5 Milyar Dolar Değerine Ulaştı →

Yazar Hakkında

Tuğba Ayvaz
Tuğba Ayvaz
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduktan sonra AIESEC uluslararası staj platformunda aktif görev aldı. Tuğba, DijitalAjanslar.com içeriklerini koordine ediyor ve ajanslarla iletişimi sağlıyor.