Garanti Bankası Hackathon

Garanti Bankası Hackathon

Garanti Bankası, teknoloji ve yaratıcılığı 20 Kasım’da düzenleyeceği “Hackathon”da buluşturuyor.

Garanti Bankası, inovasyona verdiği önem doğrultusunda; proje üretmeye odaklanan yazılımcı, tasarımcı ve girişimcilere, fikirlerini kısa sürede ürüne dönüştürme şansı vermek amacıyla “Hackathon” etkinliği düzenleyecek. Etkinlik, 20 Kasım Cuma akşamı 22:00’de başlayacak ve 22 Kasım Pazar sabahı 10:00’da sona erecek. Etkinliğin ardından yapılacak jüri değerlendirmeleri sonucunda kazanan ekip 22 Kasım Pazar akşamı düzenlenecek ödül töreninde açıklanacak.

Bir finans kurumunun API’lerini paylaşarak katılımcıların açık platformda çalışmalarını sağlayarak Türkiye’de ilk olma özelliği taşıyan 36 saatlik Hackathon projesi kapsamında; yarışmacıların yeni servisler, ürünler ya da projeler üretmesi hedeflenecek. Ayrıca katılımcılara bankacılık API’lerinin yanı sıra uygulamalarını destekleyecek farklı sektör API’leri de sağlanacak.

Etkinlik, genç yazılımcı ve tasarımcılara, müşteri deneyiminde fark yaratacak, yenilikçi çözümler geliştirme fırsatı sunarken, bir sosyal ağın parçası olarak güçlü ilişkiler kurma, bankacılık ve finans dünyasını yakından tanıma ve mentorların deneyiminden faydalanma gibi olanaklar sağlayacak. Hackathon katılımcıları etkinlik sayesinde hem sektörde network şansını yakalayacak hem de yazılım ve tasarım alanında uzman mentorlarla etkileşime geçerek kendilerini geliştirme imkanına sahip olacak, problem çözme yeteneklerini ve öğrenme potansiyellerini güçlendirebilecek.

garanti hackathon

Etkinliğe, Hackathon temposuna uyum sağlayabilecek ve yarışmayı seven; yazılımcılar, tasarımcılar, iş geliştirme uzmanları, girişimciler ve üniversite son sınıf öğrencileri katılabilecek. Etkinliğe katılmak isteyen takımlar, hackathon.garanti.com.tr üzerinden başvuru yapabilecek. En az 2, en çok 4 kişiden oluşacak takımlarda, yazılımcı ve tasarımcı bulunması şartı aranacak. 10 takımın finale kalacağı Hackathon kapsamında dereceye giren 3 takıma çeşitli ödüller verilecek. Birinci olan takım, Silikon Vadisi’nde girişimciler, yazılımcılar ve yatırımcılarla bir araya gelebileceği ve SpringStudio’dan özel hazırlanmış bir tasarım eğitimi alabileceği San Francisco gezisi kazanacak.

Garanti Bankası’nın finans sektöründe teknoloji üretimini destekleme hedefiyle hayata geçirdiği etkinliğin, kendini geliştirmek isteyen yazılımcı ve tasarımcılara fayda sağlaması amaçlanıyor. Çalışacakları projeleri kendileri belirleyecek takımlar, hayata geçirmek istedikleri fikrin prototipini oluşturabilecek. 36 saat boyunca sektör duayenleriyle bir arada yazılım geliştirme imkânı sunacak etkinlik, teknolojisiyle dikkat çeken Garanti Bankası’nın API ve webservis kabiliyetlerini yakından tanıma şansı verecek. Hackathon sayesinde mevcut fikrini hayata geçirmek ve destek bulmak için Garanti Bankası’nın teknoloji alanındaki deneyiminden yararlanma fırsatını elde edecek katılımcılar, Garanti ve Garanti Teknoloji çalışanlarıyla da tanışabilecek.

Konuyla ilgili bilgi veren Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Didem Dinçer Başer, “Bu tür çalışmalarla sektörün daha da gelişmesi bizim için büyük önem taşıyor. Açık platform inovasyonunun ilk adımı olan bu Hackathon’da,Türkiye’de ilk defa bir platform üzerinde bankacılık API’lerini katılımcılara sunuyor ve bununla daha yaratıcı servis ve ürünler geliştirmeyi amaçlıyoruz.” dedi.

Basın Bülteni

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← ING Hackathon 2015 13. Altın Örümcek Web Ödülleri Sahiplerini Buldu! →

Yazar Hakkında

Tuğba Ayvaz
Tuğba Ayvaz
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduktan sonra AIESEC uluslararası staj platformunda aktif görev aldı. Tuğba, DijitalAjanslar.com içeriklerini koordine ediyor ve ajanslarla iletişimi sağlıyor.