Font İndirme Siteleri

Araçlar, Web Araçları 26 Tem 2013
Font İndirme Siteleri

İnternette yüzlerce ücretsiz font indirme siteleri var. Burada sorun bunların çoğunda sıradan, kalitesiz fontların olması. Birçok tasarımcı bu gereksiz ve sevimsiz olan yaz tiplerini kullanmayı tercih etmiyor. Aslında önemli olan doğru ve yapılan tasarıma en uygun olan fontların bulunabileceği doğru sitelere bakmak.

Tasarımcılar bilir ki yanlış kullanılan font projenin yönünü tamamen değiştirebilir. Doğru yazı tipi seçimi tasarımcı için bir görev. Çok yuvarlak bir font tasarımı çok genç;  ya da çok kalın bir font, tasarımı çok kaba gösterebilir. Bu nedenle font seçimi hem amatör hem de profesyoneller için zor bir iş.

Aşağıda tasarımlarda kullanılabilecek en güzel fontları bulabileceğiniz 15 font indirme sitesini bir araya getirdik. Umarız aralarında tasarımlarınız için en uygun fontları bulabilirsiniz…

MyFonts

Ücretsiz font arayan kişiler genelde font için ödeme yapılan sitelere pek bakmaz. Bu çok mantıklı geliyor olsa da göz ardı edilen gerçek, bu sitelerin ziyaretçilerine bazı fontların ücretsiz demolarını sunuyor olması.

MyFonts bu sitelerden biri ve doğru bir arama yaptığınızda tek seferde birçok bedava font bulabilirsiniz.

MyFonts Webfonts

Google Fonts

Birçok tasarımcı ücretsiz webfont’u indirmek için Google Fonts’u kullanıyor. Bu Google’ın kullanıcılarına verdiği en iyi hizmetlerden biri. Fakat burada çok fazla yazı tipi var ve arayüz bir proje için font bulmaya pek elverişli değil.

Sadece webten arama yaparak uygun fontu bulabilir ve indirebilirsiniz. Fakat Fonts.com’u kullanarak herhangi bir Google fontunu kolayca indirebilir ve senkronize edebilirsiniz.

Google Fonts

 

Hype For Type

HFT kaliteli fontların satıldığı bir başka yaz tipi sitesidir.

MyFonts’u kullandığınızda ücretsiz fontlar için bir miktar araştırma yapmanız gerekiyor. Hype For Type’te ise bu fontlar bir yerde toplanmış durumda ve rahatça indirip kullanabiliyorsunuz.

Hype Fonts

 

The League of Moveable Type

Açık kaynak sunulmasını desteklemesi ile bilinen sitede, bazı son derece kaliteli ve trendlere uygun yazı fontlarını bulabilirsiniz.

The League of Moveable Type

 

Dribbble

Dribbble tam anlamıyla tasarımcılara hitap ediyor. Birçok freelance tasarımcı ofislerine ya da evlerine hapsolup kimse ile konuşamıyor. Dolayısıyla Dribbble üzerinde çalıştığınız iş hakkında feedback almak adına oldukça önemli bir kaynak.

Dribbble Fonts

 

TypeTogether

İki font tasarımcının tüm dünya için en iyi yazı tiplerini oluşturmak amacıyla bir araya gelmesi sonucu kurulan sitedir. Bu tasarımcı firmalar için özel yazı tipleri yaratırken, diğer taraftan da tasarımcılar için ücretsiz fontlar sağlıyor.

Type Together Fonts

 

Fonthaus

Ziyaretçilerine ücretli ve ücretsiz fontlar sunan bir başka site. Fonthaus, en popüler ve kaliteli font sağlayıcılardan olmasa da; zevkinize uygun bir yazı tipi bulmak için biraz araştırma yapabilirsiniz.

FontHaus Fonts

 

FontStruct

FontStruct, tasarımcılara kolaylıkla kendi özel fontlarını yaratmaları için yardımcı olan bir web uygulaması. Bu uygulama ile tasarımcılar kendi fontlarını bulmaları için teşvik ediliyor. Biraz karışık bir kullanımı olsa da birçok tasarımcının kullandığı bir yöntem.

FontStruct Fonts

 

Lost Type Co-Op

İnsanlara benzersiz, şık, kaliteli fontlar sunmak isteyen iki kişinin kurduğu bu site ücretli ve ücretsiz yazı tipleri ile tasarımcıların tercihlerinden biri.

Lost Type Co-op Fonts

 

FreeTypography.com

Herkese çok sayıda ve ücretsiz fontlar sunan bu blog, özellikle tasarımcıların mutlaka göz atması gereken bir site.

FreeTypography Fonts

 

Type Depot

Type Depot, Bulgaristan merkezli bir font tasarım stüdyosu. Burada çok fazla yazı tipi bulunmasa da ileriki projelerde kullanmanız açısından aklınızda bulunmalı.

typedepot fonts

 

DevianArt

Özellikle amatör tasarımcılara şiddetle önerdiğimiz bir font paylaşım sitesi. DeviantArt’taki birçok kullanıcı yüzlerce zip dosyası oluşturabiliyor. Font tasarımcıların yüklediği yeni dosyalarla sık sık güncellenen sitede projenize uygun yazı fontu bulmanız oldukça yüksek bir ihtimal.

devianart fonts

 

Behance

Dribbble’a benzeyen site, tasarımcıların işlerini göstermek için oluşturulmuş. Bu tür sitelerde arama yaparak çok geniş bir font yelpazesine ulaşabilir, projelerinize uygun fontlar tasarlayan kişileri keşfedebilirsiniz.

Behance Fonts

 

Font Fabric

Ücretsiz font bulmak için kullanılacak en iyi yöntemlerden biri popüler font dökümanlarının araştırılabildiği siteler. Font Fabric, uygun fiyatlarla ve ücretsiz olarak ziyaretçilerine font sağlayan bu sitelerden biri. Projenize uygun bir yazı tipi bulamadıysanız buradaki yazı dökümlerini incelemenizi tavsiye ederiz.

Font Fabric

 

Font Squirrel

Birçok tasarımcı için ilk seçimlerden biri olan Font Squirrel’de ücretsiz olan birçok font ticari kullanım için de uygun.

Font Squirrel

 

Sonsuz içeriklerin yer aldığı online dünyada projenize uygun yazı tipi aramaktan sıkıldıysanız bu siteleri ziyaret edebilirsiniz. Umarız tasarımlarınız için en uygun fontu bulabilirsiniz.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Tweet Silme Programı: Spirit Google Chromecast’ı Duyurdu! →

Yazar Hakkında

Tuğba Ayvaz
Tuğba Ayvaz
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduktan sonra AIESEC uluslararası staj platformunda aktif görev aldı. Tuğba, DijitalAjanslar.com içeriklerini koordine ediyor ve ajanslarla iletişimi sağlıyor.