Etkili Organik Link Oluşturma Yöntemleri

Etkili Organik Link Oluşturma Yöntemleri
Web sitenizde uyguladığınız etkili organik link kullanımı Google ve diğer arama motorları sonuç sayfalarında sizi daha üst sıralara taşır. Google, sizi web sitenizin içeriği üzerinden tanır ve sınıflandırır. Arama sonuçlarındaki yeriniz Google’ın sizi nasıl algıladığına göre belirlenir. Bu anlamda web sitenizi Google aramalarında öne çıkarmak için kullanabileceğiniz birçok teknik var. Örneğin, sitenizde organik link oluşturabilirsiniz. Bu linkler, Google’ın gözünden bakıldığında direkt olarak arama sonuçlarını etkilemeyi amaçlamaz. Bu yüzden de organik olarak adlandırılıyor ve güvenilir bulunur. Web sitenizin arama sonuçlarında en üstlerde yer almasını istiyorsanız sizin için derlediğimiz etkili organik link oluşturma yöntemlerini inceleyin.
1. Site içi linklerin metni farklı olmalı. Google, site adı ile aynı olan link metinlerini mekanik link olarak algılamaktadır. Yani siz organik link oluşturduğunuzu düşünürken Google sizin arama sonuçlarında çıkmak üzere bir içerik girdiğinizi tespit eder. Böylece amacınıza ulaşamamış olursunuz. Link oluştururken SEO kurallarını unutmayın ve arama motorunda hangi ifade ile eşleşmek istediğinizi düşünün. Bu ifade aynı zamanda hedef sayfanızı tanımlamalı. Unutmayın, insanlar o sözcüklerle arama yaptıklarında sizi bulacaklar.
2. En etkili linkler için sosyal medyayı kullanın. Google’ın linkleri değerlendirme sistemi pek tek düze sayılmaz. Sosyal medya linkleri uzun süreli değildir ve paylaşımlar arttıkça geri planda kalırsınız. Sosyal medyadan link oluşturma konusunda faydalanmak istiyorsanız ürününüz ya da hizmetiniz hakkındaki etkileşimleri olabildiğince uzun süreli hale getirmeye çalışmalısınız. etkili organik link oluşturma
3. Bloglara yorum olarak bıraktığınız linkler işinize yaramaz. Bloglara yorum bırakmak PageRank açısından hiçbir şey ifade etmez. Blog paylaşımlarınıza yerleştirdiğiniz linkler genellikle nofollow olarak kodlandırılmıştır. Bu kod Google’a bu linki takip etmemesini söyler. Yani bu link veritabanına dahil edilmez. Yine de bu link re-tweet edildiği zaman ya da sosyal medyada paylaşıldığı zaman Google bu linki tanımaya başlar.
4. Linklerinizi etkili hale getirmek için SEO araçlarınızı güçlendirin. Moz.com Open Site Explorer ve MajesticSEO.com gibi araçları kullanarak link almak istediğiniz sitelerin ve yazarların değerlerini öğrenebilirsiniz. Bu araçlar site içi link profilinizi analiz eder, bu verileri en güçlü rakiplerinizle kıyaslar ve organik link oluşturmak için hedef alabileceğiniz siteleri ve yazarları sizin için tespit eder. Bu araçları kullanırken şu maddeleri dikkate alın:
   • Trafik yaratmak ve link oluşturmak istediğiniz alan adları ve alan adlarında bulunan sayfalar üzerine bir rapor oluşturun.
   • Aynı raporu arama sonuçlarına göre rakiplerinizin siteleri için de oluşturun.
   • Raporlardaki çakışmaları değerlendirin.
   • Araçların sunduğu özel ölçekleri de kullanın. Örneğin, MajesticSEO “Alıntı Akışı” ve “Güven Akışı” ve Open Site Explorer’ın “Sayfa Yetkisi” ve “Alan Adı Yetkisi” açısından sitenizi inceler.
   • İncelediğiniz her bir alan adı için dış sitelerden sizin sitenize verilen bağlantıların (backlink) toplam sayısını ve alan adınıza link veren (referring) alan adlarının sayısının toplamına kontrol edin. Bu verileri “Akış/Yetki” ölçeklerinden aldığınız verilerle birlikte incelediğinizde Google’ın ve diğer arama motorlarının hangi siteleri kaliteli ve yetkin bulduğunu göreceksiniz. Site ne kadar yetkinse linkin değeri o kadar fazla olacaktır.
   • Hedeflediğiniz her bir site için özel bir yaklaşım geliştirin. Sitenize bağlanan bir linkin hedef sitenin kullanıcılarının yararına olduğunun farkında olun. Link oluşturmak için harcadığınız emek ve zamanın işinizle ilgili katkısı olacağını bilin.
   • Kime hitap ettiğinizi bilin ve kişiye özel hitaplar geliştirin.
   • Sonuç almak için kendinize ihtiyacınız olan zamanı verin. Yeni bir linkin sonuç vermesi için biraz beklemelisiniz. Oluşturduğunuz linki üç ile altı ay arası süre takip ederek başarılı olup olmadığına karar verebilirsiniz.
   • Siteniz düzenli olarak bilgi verici içerik yayınlıyorsa konuyla ilgili eski yayınlarınıza da linkler verin.
google organik link oluşturma Google ve diğer arama motorları, yeni bir site içi linki değerlendirirken birçok teknik detayı inceler. Siteniz için site içi link hedefinizin IP adresini kontrol etmeyi unutmayın. Linkler sürekli aynı adresten geliyorsa sitenizin değeri azalacaktır. Yine de “The Wall Streen Journal” gibi güvenilir bir siteye aitse Google sürekli aynı olan IP adresi sorun etmeyecektir.
5. Site içi linkleri değerlendirin. Son olarak sitenize bağlanan linkleri inceleyin. Fazlaca reklam gibi mi gözüküyor? İnandırıcı olmayacak kadar iyi bir teklif mi içeriyor? Hemen bunlardan kurtulun. Google, Web Yöneticileri bölümünde site sahiplerine kötü ve işlevsiz linklerden kurtulmaları için bir araç sunuyor. Bu aracı dikkatle kullanın çünkü geri alamayacağınız değişiklikler yapabilirsiniz.
Sonuç Google'ın web siteniz hakkında ne düşündüğü önemlidir çünkü arama sonuçlarındaki yerinize o karar verir. Arama sonuçlarında üste çıkmak için kullanabileceğiniz yöntemlerden biri de organik link oluşturmaktır. Organik link oluştururken hiçbir detayı gözden kaçırmamanızı tavsiye ederiz.

İlgili Haberler

Düğün Hazırlıkları Başladı, Google Aramaları Yüzde 75 Arttı
SEO & SEM menu icon
22 May 24
Düğün Hazırlıkları Başladı, Google Aramaları Yüzde 75 Arttı
Devamını Oku >
Sağlık Turizminde Ülke Hedefleme
SEO & SEM menu icon
9 May 24
Sağlık Turizminde Ülke Hedefleme
Devamını Oku >
Başarılı SEO İçin Tasarım Optimizasyonu
SEO & SEM menu icon
25 Haz 14
Başarılı SEO İçin Tasarım Optimizasyonu
Devamını Oku >
Nofollow Etiketi Nedir Ve SEO İçin Nasıl Kullanılır?
SEO & SEM menu icon
2 Haz 14
Nofollow Etiketi Nedir Ve SEO İçin Nasıl Kullanılır?
Devamını Oku >
Anahtar Kelime Optimizasyonu Teknikleri
SEO & SEM menu icon
13 May 14
Anahtar Kelime Optimizasyonu Teknikleri
Devamını Oku >
SEO Ve PPC Karşılaştırması: Hangisi Daha Faydalı?
SEO & SEM menu icon
14 Nis 14
SEO Ve PPC Karşılaştırması: Hangisi Daha Faydalı?
Devamını Oku >
Responsive Web Tasarımın SEO İçin Faydaları
SEO & SEM menu icon
3 Nis 14
Web Tasarım menu icon
3 Nis 14
Responsive Web Tasarımın SEO İçin Faydaları
Devamını Oku >
Mobil SEO Nedir?
SEO & SEM menu icon
28 Şub 14
Mobil SEO Nedir?
Devamını Oku >