7 Haz 16
menu icon SEO & SEM menu icon D/A

En İyi SEO Analiz Araçları 2016

En İyi SEO Analiz Araçları 2016

Smartinsights’dan Alexander Clark, etkin bir içerik pazarlama için popüler ve kolay erişiebilir SEO analiz araçlarını anlatıyor. SEO rekabeti için her zaman güncel araçları ve en yeni uygulamaları kullanmak gerektiği artık bilinen bir gerçek. Zaman kazandıran, yeni fırsatlar sunan ve web sayfanıza randıman sağlayan SEO araçları ile gerçekten büyük faydalar elde edilebiliyor. Arama motoru optimizasyonunda sizi bir adım öne geçirecek bu araçlar, yalnızca ajanslar veya danışmanlıklar için kullanılmıyor. Tüm pazarlamacılar bunların avantajlarından faydalanabiliyor ve bunun farkında olmalılar diye düşünüyoruz. Araçları kategorize etmenin önemi, ihtiyacınızın ne olduğuna ve ne için kullanacağınıza bağlı olarak değişiyor. SEO yönetimi için önemli bazı kategoriler bulunuyor. Bu kategoriler; • Anahtar Kelime Analiz Araçları • SEO Sıralama Araçları • İçerik Verimliliği Araçları • Link Building Araçları • Link Kaldırma Araçları • Teknik SEO Araçları Eğer siz de siz de 2016’da SEO açısından güçlü bir veritabanı oluşturmak istiyorsanız, Alexander Clark'ın önerdiği listeye göz atabilirsiniz. Listede ücretsiz, freemium* ve ücretli olarak çeşitlendirilen araçlar mevcut. Listedekilerin dışında Google tarafından sunulan SEO araçlarını da çalışmalarınızda kullanabilirsiniz. Ayrıca Arama Motoru Optimizasyonu konusunda henüz yeni olanlar Girişimciler İçin Faydalı SEO Araçları yazımızdaki araçları inceleyebilir.
1. Anahtar Kelime Analiz Araçları Brian Dean, “Anahtar kelimeler olmadan SEO yönetiminin hiçbir anlamı yoktur.” diye belirtir her zaman. Doğal olarak anahtar kelimeler, arama motorundaki rehberler olarak devreye girer. Bunların popülerlik kazanmış olanlarını kullanmak, içeriğin bulunabilirliğini ektin hale getiriyor.

Ubersuggest, bir anahtar kelime önerme aracı. Araç, çeşitli varyasyonlarda öneri yapma kapasitesine sahip ve aramanız sonucu detaylı bir anahtar kelime listesi çıkarabiliyor.

Keyword Research Tool’un en yüksek anahtar kelime datasını elinde bulundurduğunu düşünürsek, Term Explorer da anahtar kelime listelerini genişletmenize imkan veriyor. Ayrıca arama hacimlerini sıralama ve rakiplerinize oranla datanızı analiz etme gibi özellikleri de mevcut.

Keyword Tool, SEO için akla gelen ilk Freemium araçlardan biri. Kullanım kolaylığı ve güvenilir data analiziyle SEO yönetimi yapanların uzun zamandır gözdesi haline gelmiş durumda. Aradığınız anahtar kelimenin uygunluğunu denetlerken her türlü ayarlamayı yapabiliyorsunuz. Ücret ödediğinizde de daha kapsamlı özelliklerinden faydalanabiliyorsunuz.

    • Ücretli: SEMrush

SEMrush, rakiplerin rağbet ettikleri anahtar kelimeleri gösteren bir araç, kelimeleri tamamen görebilmenizi sağlıyor. Her anahtar kelimenin arama sonucu sayfasını ve anahtar kelimelerin değer oranını gösteriyor. seo seo araçları anahtar kelime
2. İçerik Sıralama Araçları Bir web sayfasının ne oranda trafik aldığını görebilmek son derece önemli. Bu sizin için hangi online pazarlama stratejilerinin doğru olduğunu gösterir. Ayrıca işlerinizde yeterli derecede, gereği kadar çabayı göstermenizi sağlar. Bu sayede ROI’nız (Return on Investment - yani yatırımın geri dönüşü) maksimum seviyeye çıkar ve trafiğinizde artış olur. Aşağıdaki arama araçları sizi saatler sürecek olan bir sayfa arayışından kurtarıp, aradığınızı bulmanızı sağlayacak.

Google’ın yardımsever her aracı gibi Google Search Console da web sayfanızın performansını gözlemleyebilmenize imkan veriyor. “Search Traffic” sekmesini kullanarak “Search Analytics” bölümünden sıralamada bir liste dolusu anahtar kelime çıkarabilirsiniz. Hedef anahtar kelimeler arama sonuçlarının ikinci sayfasında çıkacak şekilde, sıralama pozisyonuna göre hazırlanır. Ancak siteniz SEO’nun kullanım başarısına bağlı olarak yavaş yavaş ilk sayfalara yükselebilir.

Aracın freemium modelinde limitli data erişimi sağlanırken; filtreleme sistemi işe yaramayanları elemenize imkan verir. Kısacası bu araç konumunuz ne olursa olsun herhangi bir domain’i veya anahtar kelimeyi takip edebilmenizi sağlar. Ayrıca yerel rakipleri keşfetmeniz ve farklı aygıtlara da erişmeniz bu araçla mümkün.

Authority Labs, kullanımı çok kolay bir araç. Kendi web sayfanız için kullandığınız anahtar kelimelerin takibini yapmanızı ve grafiğini görebilmenizi sağlıyor. Authority Labs ile altını çizdiğiniz anahtar kelimelerin günlük rutin kontrolünü yapabilir ve yeni bulduklarınızın da haftalık analiz raporunu alabilirsiniz. seo analiz araçları içerik sıralama
3. İçerik Verimliliği Araçları Bing’den Duane Foster “Tüm SEO ölçümlemeleri, içeriklere göre değişiklik gösterir.” der. İçerik verimliliği, iyi içeriğin web sitenizdeki başarılı içeriklerin vurgulanması açısından önemini yansıtıyor. İçeriğin günümüzde hızlı tüketildiğini baz alırsak, taze ve orijinal paylaşımlar yapabilmek her zaman mümkün olmayabiliyor. Web sayfasını ziyaretçilerin beğenisine göre düzenlemek de bazen yeterli olmuyor. Arama motoru optimizasyonunu verimli yönetebilecek araçları kullanabilmek gerekiyor. Aşağıda bunun için bazı araçlar mevcut.

      • Ücretsiz: Outdated Content Finder

Bu araçta yazmak istediğiniz konu hakkında aradığınız terimi veya ana konu başlığını yazıyorsunuz. İçeriği ararken parametre kriterlerinizi de (örneğin 3 yıl öncesinin bir içeriğini arıyorsanız) belirleyebiliyorsunuz ve bu konudaki eski içerikleri inceleyebiliyorsunuz. Outdated Content Finder, adından da belli olduğu gibi eski içerikleri daha modern bir hale dönüştürmekte yardımcı olabiliyor. Böylece siz de eski içerikleri tekrar değerlendirerek yeni bir içerik yaratabiliyorsunuz.

Yoast, oldukça başarılı bir Wordpress eklentisi. Sitenize gireceğiniz içeriğin “SEO Friendly” olup olmadığını kontrol etmenize yarıyor. Trafik ışığı görünümünde olan bu küçük araç, içeriklerinizi her zaman güncel tutmanızı sağlıyor.

Buzzsumo, arayüzü sayesinde oldukça kolay kullanımlı bir araç. Hangi içeriğin ve hangi konunun etkin verimlilik alacağını belirlemenize yardımcı oluyor. seo analiz araçları içerik
4. Link Building Araçları Her ne kadar günümüzde Google tarafından “Link inşası yapılmamalı” denilse de, en başarılı sıralamaya hala Link’lerden ulaşıyoruz. Yine de bunun manipülatif olduğunu düşünenlerdenseniz; bir içeriğin ne kadar beğeni aldığına göre diğer web siteleri tarafından kullanımının yükseldiği gerçeğini göz önünde bulundurmalısınız. İçerik ne kadar güçlüyse, ziyaretçi onu kendi sitesine yeni bir içerik olarak sunabilir ve bu şekilde farkındalığını yükseltebilir. Dahası bu yolla konu hakkında daha güçlü bir otorite haline de gelebilir.

LinkMiner, Broken Link Building (bozuk linkleri düzeltip kullanabilmeye odaklı bir SEO terimi) taktiği için oldukça uygun. Araç kolay kullanımı ve anlaşılabilir olmasıyla da dikkat çekiyor.

Bir web sayfasının kullanılabilir durumda olup olmadığını denetlemek önem taşıyan bir durumdur. Bu iki araç da siz site içinde gezerken SEO bilgilerini kontrol ediyor. Daha yüksek verim alabilmek için her ikisini de dönüşümlü kullanabilirsiniz.

Buzzstream, içinde önemli özellikleri barındıran bir link building aracı. Destek yönetimi konusunda fevkalade olan araç, beklentileri ve yükselme şanslarını bir araya getirmek ve kontak detayları gibi gizli kalmış detayları bulmakta uzman. Bu harika araç, hesabınızı güçlü bir şekilde yapılandırmanız için yardımcınız olacak. En İyi SEO Analiz Araçları 2016
5. Link Kaldırma Araçları Link kaldırma, herkesin mümkün olmadıkça kullanmayı arzulamadığı bir durumdur. Maalesef ki bunun için de belli bazı kullanımlar olması gerekiyor. Bu işlem biraz zaman alacak olsa da sonrasında sitenizi tekrar canlandırmak adına yeni içerikler koyabilirsiniz.

      • Ücretsiz: Disavow Tool

Google'ın Disavow aracını duyurması çok beklenmişti. Bu aracın temel kullanım prensibi, sitenize link vermek istemediğiniz başka siteleri belirleyip vurgulaması.

Cognitive, SEO araçları içerisinde joker kartı diyebiliriz. Rakip araştırması, backlink analizleri, ranking’ler, içerik denetimleme ve en önemlisi "unnatural link" tespiti ve link kaldırma konularının hepsini yapabiliyor. Gerçekten çok faydalı olan bu aracın siteler için bir ön izlemesi mevcut. Cognitive SEO tüm bunları yaptıktan sonra size bir disavow dosyası gönderiyor, siz de bunu Google’a yüklüyorsunuz ve link kaldırma işlemi tamamlanmış oluyor. seo analiz araclari link kaldırma
6. Teknik SEO Araçları Optimizasyon erişimi konusunda en yüksekleri hedeflemekteyseniz, sitenizin “backstage” detaylarının gerekli ayarlamalarını yapmalısınız. Aşağıdaki araçlar, tüm gereksinimlerinizi karşılayabilecek nitelikte.

Aslında freemium bir araç demek daha doğru olacak ama ilk başta ücretsiz kullanılabiliyor. Sitenizde gezinti yaptıktan sonra işe yaramayanları ortadan kaldırıyor ve dahası size yapılacaklar listesi hazırlıyor. Kendinizi rakiplerinize oranla değerlendirmeniz için çok başarılı bir araç.

Scraping Frog, bir arama motorunun yapabildiği gibi web sitelerini sonuçlardan kaldırma konusunda uzman. Tüm linkleri ve durum kodu, sayfa başlığı, meta açıklaması, robot meta verilerine göre ayırıyor ve filtreleme çizelgesi sistemi kuruyor.

DeepCrawl da aynı Screaming Frog gibi çalışıyor. Ancak eğer Teknik SEO kullanımında yeniyseniz, kolaylığı sebebiyle bu aracı tercih edebilirsiniz. Burada çizelge sisteminden ziyade grafikler ve tablo gibi basit görsellerle bilgilendirme yapılıyor. Aracın bir diğer özelliği de içerik tanımlama, başlık eksiğini vurgulama, sayfa çoğaltma ve içerik uzunluğunu denetleme yapabilmesi. DeepCrawl’un saymakla bitmeyen birçok özelliği mevcut. seo analiz araçları
Sonuç SEO yönetimi, web sayfanızı etkili kullanabilmek için çok gerekli bir yöntem. Çeşitli kategorilere sahip bu araçları doğru kullandığınızda sayfanız aktif ve reaksiyon alabildiğiniz bir online erişim platformu haline gelecek. Anahtar kelimelerin önemini her zaman hatırlamalı, arama motorunu doğru kullanmalı ve her zaman oyunda olmalı ve bunu profesyonel olarak yürütmek için faydalı araçlar edinmelisiniz. *Freemium kelime anlamı olarak bir aracın veya uygulamanın ilk etapta ücretsiz olması ancak sonrasında içindeki bazı özellikleri kullanabilmek için ücret ödenmesi gereken sisteme verilen isim. Kaynak: Smartinsights

İlgili Haberler

Düğün Hazırlıkları Başladı, Google Aramaları Yüzde 75 Arttı
SEO & SEM menu icon
22 May 24
Düğün Hazırlıkları Başladı, Google Aramaları Yüzde 75 Arttı
Devamını Oku >
Sağlık Turizminde Ülke Hedefleme
SEO & SEM menu icon
9 May 24
Sağlık Turizminde Ülke Hedefleme
Devamını Oku >
Neden SEO Çalışması Yapmalısınız?
SEO & SEM menu icon
20 Kas 15
Neden SEO Çalışması Yapmalısınız?
Devamını Oku >
Dijital Pazarlamada SEO’nun Önemi
SEO & SEM menu icon
11 Kas 15
Dijital Pazarlamada SEO’nun Önemi
Devamını Oku >
Dijital Dünyada Reklam Engelleme Uygulamaları
SEO & SEM menu icon
12 Eki 15
Dijital Dünyada Reklam Engelleme Uygulamaları
Devamını Oku >
Google Mobilegeddon Arama Sonuçlarını Nasıl Etkiledi?
SEO & SEM menu icon
3 Ağu 15
Google Mobilegeddon Arama Sonuçlarını Nasıl Etkiledi?
Devamını Oku >
Mobil Optimizasyon İçin Faydalı Öneriler
SEO & SEM menu icon
23 Tem 15
Mobil Optimizasyon İçin Faydalı Öneriler
Devamını Oku >
WordPress Tabanlı Siteler İçin SEO Önerileri
SEO & SEM menu icon
15 Tem 15
WordPress Tabanlı Siteler İçin SEO Önerileri
Devamını Oku >