Dünyanın En Hızlı Yükselen IPhone Oyunu: QuizUp

Dünyanın En Hızlı Yükselen IPhone Oyunu: QuizUp

IPhone için geliştirilen QuizUp isimli uygulama milyonlarca kişi tarafından indirilerek Apple tarihinin en hızlı yayınlan ürünü olmayı başardı.

IPhone kullanıcıları için her gün günlerce oyun seçeneği geliştiriliyor. QuizUp da bu oyunlardan biri. İlk bakışta basit bir bilgi yarışması olsa da QuizUp’ı diğer bütün oyunlardan farklı kılan kısa zamanda hızla yayılarak binlerce iPhone kullanıcısında bağımlılık oluşturmuş olması.

7 Kasım’da yayınlandıktan sonraki ilk 10 gün içinde 1,5 milyon kullanıcı ve 70 milyon oynanmaya ulaşan QuizUp, sadece 3 hafta içerisinde kullanıcı sayısını 3,5 milyona çıkarmayı başardı. QuizUp’ın bir diğer başarısı ise bu binlerce kullanıcının oyunda kalma süresinin ortalama 40 dakika olması.

Son günlerde özellikle ABD’de yoğun ilgi gören uygulama, kullanıcılara tarihten, genel kültürden her konuda sorular sorarak bilgi seviyelerini ölçüyor. Farklı kategorilerdeki sorulara en fazla doğru yanıtı vermek üzerine geliştirilmiş olan oyun kullanıcıların aldıkları puanlarla arkadaşları ile yarışmalarına da olanak sağlıyor.

iphone uygulaması quizup

Son derece basit ve sade bir tasarıma sahip olan uygulama e-posta ya da Facebook hesabı oluşturularak oynanabiliyor. Her test 7 aşamadan oluşuyor ve cevap için kullanıcılara 10 saniye veriliyor. Oyunda ilk etabı tamamlayanlar seviye atlayarak; soruları tek tek yeniden incelemek, maç istatistiklerini görmek, rozetler kazanmak gibi ek özellikler elde ediyor.

Yaklaşık 300 farklı kategoride soruları ile farklı ilgi alanlarına sahip kullanıcılara hitap edebilen uygulamadaki soru sayısı ise 250 binin üzerinde ve sürekli olarak artıyor. Ayrıca oyunda bulunan sosyal öğeler ile kullanıcılara başarılarını sosyal medya üzerinden paylaşma imkanı veriliyor.

Dünyanın en hızlı yükselen iPhone oyunu QuizUp’ın başarısının bir diğer sırrı ise gelir modelinin kullanıcıyı rahatsız etmeyecek şekilde oluşturulmuş olması. QuizUp bu konuda farklı bir yaklaşım sergileyerek bazı markalarla işbirliğine gitmeyi tercih ediyor. Oyun içerisinde kendi özel kategorisinin olmasını isteyen markalar QuizUp ile anlaşarak sponsorlu soru-cevap bölümleri oluşturabiliyor. Böylece markalar kendi hedef kitlelerine kolayca ulaşabiliyor ve müşteri sadakatini sağlayabiliyor; kullanıcılar da ilgi alanları dahilindeki markalar sayesinde daha fazla puan kazanabiliyorlar.

 
Yapımcısı Plain Vanilla tarafından her geçen gün daha da geliştirilerek zenginleştirilen QuizUp uygulamasının detaylarını incelemek ya da uygulamayı indirmek için QuizUp web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Stil Ve Yemek Tarifi Eşleştirme Uygulaması: Uniqlo Recipe Ajax, Sosyal Kimliğinizi Temizliyor! →

Yazar Hakkında

Tuğba Ayvaz
Tuğba Ayvaz
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduktan sonra AIESEC uluslararası staj platformunda aktif görev aldı. Tuğba, DijitalAjanslar.com içeriklerini koordine ediyor ve ajanslarla iletişimi sağlıyor.