Dünyanın En Etkili Marka ve Ajansları 2015

Dünyanın En Etkili Marka ve Ajansları 2015

Effie Ödülleri finalistlerinin puanlandırılması sonucu belirlenen Effie Etkililik Endeksi kapsamında dünyanın en etkili marka ve ajansları açıklandı. En etkili ajanslar listesi ilk 10 içerisinde Türkiye’den de iki ajans bulunuyor.

Her yıl kırktan fazla ulusal ve bölgesel Effie Ödülleri organizasyonu doğrultusunda güncellenen Effie Etkililik Endeksi 2015 kapsamında dünyanın en etkili reklamverenleri, markaları, ajansları, ajans ağları ve ajans holding şirketleri açıklandı. Effie Worldwide Yönetim Kurulu Başkanı Carolyn Everson, “Effie Etkililik Endeksi ile birlikte bu yıl hem kendi sektöründe hem de yaratıcı endüstride başarılı sonuçlar elde eden kuruluşlar sıralandı. Sıra dışı fikirlerle çalışan ve iş yapış şekillerinde küresel anlamda fark yaratan kuruluşlar bu listede bulunuyor.” açıklamasında bulundu.

Bu yıl beşinci kez yayınlanan Effie Etkililik Endeksi 2015’ göre dünyanın en başarılı pazarlama şirketleri arasında ilk sıralarda Coca-Cola Company, Unilever, Procter & Gamble, Mondelez ve PepsiCo bulunuyor. Unilever’i geride bırakarak dünyanın en başarılı pazarlama şirketi olan Coca-Cola, aynı zamanda dünyanın en etkili markası oldu.

En etkili markalarda Coca-Cola’yı; Vodafone, McDonald´s, Pepsi ve Movistar takip etti.

effie etkililik endeksi marka

Listeye göre en etkili network ajansları sıralamasında BBDO Worldwide birinci sırada yer alırken, McCann WorldGroup ikinci ve Ogilvy&Mather üçüncü sıraya yerleşti. En etkili holding ajansı sıralaması ise WPP Group, Omnicom, Interpublic (IPG), Publicis Groupe and Havas olarak belirlendi.

En etkililer arasında Türkiye’den 2 ajans; Alametifarika ve TBWA\İstanbul…

Effie Etkililik Endeksi 2015’e göre en etkili reklam ajansları sıralamasında Türkiye’den ilk 10 içerisine iki ajans giriyor. Bağımsız ajanslar arasında Alametifarika 8′inci sırada kendine yer bulurken; 14’üncü sırada Blab, 18’inci sırada Plasenta, 40’ıncı sırada People Communications, 52’inci sırada Rabarba ve Wanda Digital, ve 61’inci sırada SesliHarfler yer aldı. Happy People Project, Concept ve Lamba Digital ise 86′ncı sırayı paylaştı.

Türkiye’deki network ajanslarına bakıldığında ise TBWA\İstanbul 10’uncu sıraya yerleşirken; Mindshare 22, Medina Turgul DDB 27, Güzel Sanatlar Saatchi&Saatchi 43, Alice BBDO 65, Grey İstanbul 85 ve Leo Burnett İstanbul 89′uncu sırada yer aldı.

effie etkililik endeksi ajans

Effie Etkililik Endeksi 2015 hakkında detaylı bilgi için Effie Worldwide web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Foursquare Reklam Hedefleme Hizmeti: Pinpoint Valstur’un Dijital Reklam Ajansı OnAdworks Oldu →

Yazar Hakkında

Tuğba Ayvaz
Tuğba Ayvaz
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduktan sonra AIESEC uluslararası staj platformunda aktif görev aldı. Tuğba, DijitalAjanslar.com içeriklerini koordine ediyor ve ajanslarla iletişimi sağlıyor.