Dünyanın En Değerli Markası Apple Oldu!

Dünyanın En Değerli Markası Apple Oldu!

Teknoloji devi Apple, dünyanın en değerli markaları arasında Google ve Microsoft’u geride bırakarak ilk sıraya yükseldi.

Reklam ve halkla ilişkiler şirketi WWP ve marka değerleme şirketi Millward Brown tarafından hazırlanan dünyanın en değerli 100 şirketinin listelendiği BrandZ raporu yayınlandı. Bu yıl 10. kez yayınlanan rapora göre dünyanın ilk 100 markası şu anda toplam 3,3 trilyon dolar işletme değerine sahip.

Geçtiğimiz yıl içinde marka değerini %67 yükselterek 247 milyar dolar değerlemeye ulaşan Apple, geçtiğimiz yılın birincisi Google’ı geride bıraktı. Markanın geçtiğimiz yıl büyük ilgiyle karşılanan akıllı saat ürünü AppleWatch geniş bir kullanıcı kitlesine ulaşmış olsa da; Apple markasının değer artışının ana itici gücü iPhone 6’nın yakaladığı başarı oldu.

İkinci sıraya yerleşen Google %9 değer artışıyla 173,7 milyar dolar değerlemeye ulaşırken; Microsoft’un değer artışı ise %28 artış ve 115,5 dolar oldu.

BrandZ raporunun ilk 10 sıralaması ise şu şekilde:

1. Apple

Değer: 246,9 milyar dolar
Geçen yılki değer: 148 milyar dolar
Büyüme: %67

2. Google

Değer: 173,6 milyar dolar
Geçen yılki değer: 158 milyar dolar
Büyüme: %9

3. Microsoft

Değer: 115,5 milyar dolar
Geçen yılki değer: 90 milyar dolar
Büyüme: %28

4. IBM

Değer: 93,9 milyar dolar
Geçen yılki değer: 108 milyar dolar
Büyüme: % -13

5. Visa

Değer: 91,9 milyar dolar
Geçen yılki değer: 79 milyar dolar
Büyüme: %16

6. AT&T

Değer: 89,5 milyar dolar
Geçen yılki değer: 78 milyar dolar
Büyüme: %15

7. Verizon

Değer: 86 milyar dolar
Geçen yılki değer: 63 milyar dolar
Büyüme: %36

8. Coca-Cola

Değer: 83,8 milyar dolar
Geçen yılki değer: 81 milyar dolar
Büyüme: %4

9. McDonald’s

Değer: 81,1 milyar dolar
Geçen yılki değer: 86 milyar dolar
Büyüme: % -5

10. Marlboro

Değer: 80,3 milyar dolar
Geçen yılki değer: 67 milyar dolar
Büyüme: %19

En hızlı büyüyen kategori teknoloji; en hızlı yükselen marka ise Facebook oldu.

BrandZ’ye göre geçen yıla oranla %24 büyüme kaydeden teknoloji markaları 1 trilyon doların üzerinde toplam değer ile sıralamada yer alan tüm markaların değerinin yaklaşık üçte birini oluşturuyor.

Instagram ve WhatsApp gibi sosyal uygulamaları satın alarak entegre eden Facebook’un, başarılı stratejisi ve platformlarını paraya dönüştürerek çapraz satış gerçekleştirmesi sayesinde %99 büyüme elde ettiği görülüyor. Facebook bu gelişme ile dünyanın en hızlı yükselen markası konumunda.

Avrupalı markalar duraklamaya girerken, araştırmalara göre Çin markaları önemli bir büyüme kaydediyor. 10 yıl önce ilk 100 arasında sade 1 markası bulunan Çin’in şuan 14 markası sıralamaya girmiş durumda. Yine 10 yıl önce sıralamada Avrupa’dan 35 marka bulunurken bu yılki sıralamda 24 markanın listede olması dikkat çekiyor. Avrupa’nın en değerli marka listesinde ise ilk sırada SAP ve Deutsche Telekom bulunuyor.

Dünyanın en değerli markalarının listelendiği BrandZ 2015 raporuna şuradan ulaşabilirsiniz.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Microsoft Pazarlamacılar İçin Dijital Medya Tüketim Raporu Yayınladı! Kanal D’nin Sosyal Medya Ajansı Ping Oldu! →

Yazar Hakkında

Tuğba Ayvaz
Tuğba Ayvaz
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduktan sonra AIESEC uluslararası staj platformunda aktif görev aldı. Tuğba, DijitalAjanslar.com içeriklerini koordine ediyor ve ajanslarla iletişimi sağlıyor.