Dünyanın En Büyük Selfie Makinesi

Dünyanın En Büyük Selfie Makinesi

Selfie’leri interaktif birer heykele dönüştüren çalışma, teknoloji ve sanatı ustaca harmanlıyor.

İnteraktif sanat eserleriyle dikkat çeken sanatçı Matthew Mohr’un son çalışması “As We Are” Ohio’daki Columbus Convention Center’da ziyarete açıldı. Ziyaretçiler, bir fotoğraf kabinine girerek, her açıdan görüntüleme yapabilen 29 kameralı bir sistemle selfie’lerini çekiyor. Elde edilen görüntü 3.265 kilo ağırlığında, demirden yapılan 3B insan başı görünümündeki figüre LCD ekranlar sayesinde içerden yansıtılıyor.

Binlerce kilo ağırlığındaki demir, bir anda fotoğrafın sahibinin yüzüne dönüşüyor. Bu çalışma bir anlamda insanların içindeki sosyal medya fenomeni olma isteğinin dışa vurumsal bir halini ve onların gösterişe olan beyhude merakını anlatıyor. Çalışmadaki ironi ise telefon ekranlarıyla sınırlı olan küçük boyutlardaki 2B Instagram ve Snapchat selfie’lerinin benzerlerinin devasa boyutlardaki bir demir yığınında vücut bulması.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Koff Animation'dan serinin üçüncü filmi geldi; SEBA yayında! Crane’in Kurumsal Kimliği Studio Recode Tarafından Tasarlandı →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.