Dikkat Edilmesi Gereken İçerik Pazarlama Hataları

Dikkat Edilmesi Gereken İçerik Pazarlama Hataları
İçerik pazarlama, yeni nesil pazarlama kanalları arasında son yıllarda en çok başvurulan yöntemlerden biri haline geldi. Ancak bu yöntemin dinamikleri gerektiği gibi anlaşılmadığında, içerik pazarlama hataları yapılıyor ve istenen verimi almak güçleşiyor. Peki, bu konuda en sık yapılan hatalar nelerdir? Bu yazımızda, en çok karşılaşılan içerik pazarlama hataları ve bunların çözüm yollarını derledik.
1. Ürününüz ya da Şirketinizden Çok Fazla Bahsetmek Ne yazık ki birçok firmanın sıkça düştüğü içerik pazarlama hatalarından biri, markalarının blog faaliyetlerinin yalnızca ürün ve hizmetlerden bahsetmek için yapıldığını düşünmektir. Oysa bu, içerik pazarlama stratejisinin yalnızca tek bir bileşenidir.  Bunun yerine, insanlara kendi sektörünüzdeki temel sorunlarla ilgili çözüm önerilerinde bulunmaya ve değer yaratan bilgiler sunmaya odaklanmalısınız. Oluşturacağınız içerikler elbette faaliyet alanınızla ilgili olmalıdır. Ancak aynı zamanda; okuyucularınızın ilgisini çekecek, ihtiyaçlarına cevap verecek ve birbiriyle bağlantılı içerikler hazırlamaya da dikkat etmelisiniz.
2. Gönderi Sıklığınızın Değişken Olması İçeriklerinizi kendiniz oluşturuyorsanız, sosyal medyada ve blog adresinizde aynı ölçüde faal olmanız ve gönderi sıklığını standardize etmeniz elbette kolay değildir. Ancak, gönderilerin belli bir tutarlılık göstermemesi müşterilerinize, “bu konu için yeterli çaba sarf etmeyi önemsemediğiniz” şeklinde yanlış bir mesaj iletebilir. Bu yüzden, bir içerik takvimi oluşturmanız oldukça faydalıdır. İlk etapta içeriğinizi ne zaman oluşturacağınız ve yayınlayacağınıza dair temel bir taslak hazırlamak yeterlidir. Daha sonra, içeriğe dair ayrıntılar ve içerik takviminin kapsadığı zaman aralıkları üzerinde geliştirmeler de yapabilirsiniz.
3. Tek Taraflı İletişim İçerik pazarlama hataları kapsamında en önemli konulardan biri tek yönlü iletişimdir. İyi bir içerik stratejisi, salt içerik yayınlamak üzerine kurulu olmamalıdır. Sosyal medya ve blog aktiviteleri, fanlarınıza ve okuyucularınıza sadece markanızın mesajını ve pazarlama hedeflerinizi dayatabileceğiniz mecralar olarak görülmemelidir. Okuyucularınız ve fanlarınızla etkileşim halinde olmak, içerik pazarlamanın en temel dinamiklerinden biridir. Blogunuzdaki yorumlara cevap verin, Facebook yorumlarını beğenin ve Twitter’daki mention’ları yanıtladığınızdan emin olun. Değer katan içerikler paylaşmak harika bir başlangıçtır fakat bunu diyaloğa dönüştürmeden başarılı olmak mümkün değildir. icerik pazarlama hata
4. İçeriklerinizi İş Hedeflerinizi Gerçekleştirmek Amacıyla Kullanmamak En çok rastlanan içerik pazarlama hatalarından bir diğeri de, paylaşılan içeriklerle iş hedeflerinin birbirini tutmamasıdır. Başarmak istediklerinizi ve misyonunuzu tam olarak değerlendirmeden paylaştığınız “mükemmel” içeriklerin markanıza uzun vadede katkısı olmayacaktır. Birçok şirket, içerikte değer yaratmaya odaklanırken, hedeflerini ihmal edebiliyor. Yayınladığınız içerikler okuyucularınız, fanlarınız ve takipçilerinizle bağ kurmanızı sağlayacak ve aranızda güven inşa edecek bir araç olmalı; onları web sitenizi ziyaret etmek ve sosyal medyada sizinle iletişim kurmak için motive etmelidir. Nihayetinde ise, ürün ya da hizmetlerinizi satın almaları konusunda ikna edici olmalıdır.
5. Okuyucuların İstek ve İhtiyaçlarına Cevap Vermemek Bütün bu sıraladığımız hatalara dikkat ettiğinizi varsayalım. Yine de göz ardı ettiğiniz can alıcı bir konu olabilir. Okuyucularınızın ne istediğini ve neye ihtiyaç duyduğunu tam olarak biliyor musunuz? Sizin için önemli olan konu ve başlıklar, hedef kitleniz için de aynı derecede önemli mi? Web sitenizi ziyaret eden kişilerin, e-posta abonelerinizin ve sosyal medyadaki takipçilerinizin gerçekten neler istediğini öğrenmenin birçok yolu vardır:
  • Bir anket hazırlayarak, blog postlarınızdan birinde bu anket için geri dönüş isteyin.
  • Geçmişte yayınladığınız içeriklerden hangilerinin popüler olduğunu araştırın. Web sitenizin ve sosyal medya hesaplarınızın istatistiklerini bu amaçla sık sık kontrol edin.
  • Tartışmaları ve diyalogları sosyal medyada takip edin.
  • Rakiplerinizin neler yaptığından daima haberdar olun.
  • Değişik türlerde içerikler deneyin ve sonuçlarını değerlendirin.

Sonuç İçerik pazarlama, potansiyel müşterilerinizle aranızda uzun vadeli ve karşılıklı fayda sağlayacak ilişkiler kurmak için en iyi yollardan biridir. Unutulmamalıdır ki, bu da ancak dikkatli bir planlama, tutarlılık ve hedef kitlenizin ilgi alanları/isteklerini göz önünde bulundurmak ile mümkündür.  

İlgili Haberler

Kozmetik Sektöründe İçerik Pazarlaması Nasıl Yapılır?
Kozmetik Sektöründe İçerik Pazarlaması Nasıl Yapılır?
Devamını Oku >
Sağlık Sektöründe İçerik Pazarlamasının Püf Noktaları Nelerdir?
Sağlık Sektöründe İçerik Pazarlamasının Püf Noktaları Nelerdir?
Devamını Oku >
Online Pazarlama Uzmanlarından İçerik Pazarlama Önerileri
Online Pazarlama Uzmanlarından İçerik Pazarlama Önerileri
Devamını Oku >
İçerik Pazarlama Yönetimi İçin 4 Anahtar Soru
İçerik Pazarlama Yönetimi İçin 4 Anahtar Soru
Devamını Oku >
B2B İçerik Pazarlama Güncel Verileri
B2B İçerik Pazarlama Güncel Verileri
Devamını Oku >
Viral İçerik Pazarlama Stratejileri
Viral İçerik Pazarlama Stratejileri
Devamını Oku >
İçerik Pazarlama Trendleri 2014
İçerik Pazarlama Trendleri 2014
Devamını Oku >
2014 Yılında Görsel İçerik Yükselişe Geçecek
2014 Yılında Görsel İçerik Yükselişe Geçecek
Devamını Oku >