Viral İçerik Pazarlama Stratejileri

Viral İçerik Pazarlama Stratejileri
İçerik pazarlamanın öneminin artmasıyla birlikte internet kullanıcılarının dikkatini çekmek de oldukça zor hale gelmeye başladı. Bu aşamada marka başarısı artık viral içerik pazarlama stratejileri yaratmaktan geçiyor. İçerik viral başarı yakaladığında, standart bir reklam kampanyası yaparak ulaşabileceğinizden çok daha fazla insana ulaşırsınız. Sıradışı hiçbir şey yapılamayacağını ve içeriğin gelişigüzel yayılabileceğini düşünüyor olabilirsiniz. Ancak durum pek de öyle değil, içeriğin büyük kitlelere seslenmesini sağlamak için yapabilecekleriniz var. Eğer internet üzerinde yaptığınız paylaşımlar ve yayınladığınız içeriklere daha çok dikkat çekmek istiyorsanız, işinize yarayabilecek belli başlı viral içerik pazarlama stratejilerini sizin için sıraladık.
1. Haberleri okuyucularınıza ilk duyuran siz olun. RSS beslemeleri ve Google Haberler sayesinde, bir olaydan ilk kez siz haberdar olabilirsiniz. Seçtiğiniz konu ile ilgili kişisel görüşlerinizi yazın ve ilk paylaşan siz olun. Zamanla, okuyucularınız haberleri ilk ağızdan duyabilecekleri ve arkadaşlarıyla paylaşabilecekleri adresin sizin blogunuz olduğundan emin olacaklardır.
2. Yaratıcı olun. Mizahı kullanın. Eşsiz olun. Kısaca: Sıkıcı Olmayın! Günümüzde internetle biraz ilgilenen hemen herkesin bir blog adresi var. Yalnızca tumblr’da, güncel verilere göre 165 milyonun üzerinde blog var. Bu da milyonlarca gönderi, milyonlarca içerik demek. Herkes paylaşımda bulunabilir, ancak paylaşımın eğlenceli, ilgi çekici ve benzersiz olması için biraz yaratıcılık gerekir. İnsanlar zekice düşünülmüş ve mizahi unsurlar barındıran yazılarla daha çok ilgileniyor, üstelik bu tür yazıların daha akılda kalıcı olması da cabası. Yazdıklarınız için orijinal ve özgün bir tarz belirleyerek daha çok ilgi çekmeniz ve paylaşım almanız mümkün.
3. Ziyaretçilerinizi tanıyın. Ne zaman gönderi yapacağınızı iyi bilin. Blogunuzun istatistik bölümüne sık sık bakın. İstatistik bölümü, size tahmin edebileceğinizden daha önemli ipuçları verir. Ziyaretçilerinizin sayfanızı en çok görüntülediği saatler hangileri? Bu saatleri belirleyin, uygun bir program hazırlayın ve gönderilerinizin zamanlamasını bu programa göre ayarlayın. viral içerik oluşturma
4. Okuyucularınızla iletişim halinde olun. Blogunuz, sizsiniz! Okuyucular sizin onlarla ilgilendiğinizi bilmek isterler. Yorum ve sorulara mümkün olduğunca yanıt verin ya da gelecek gönderilerinizde belirli yorumların altını çizmeye çalışın. Dikkate alındıklarını bilmek, okuyucularınızın sizi takip etmeyi sürdürmesini sağlar. Üstelik size de içerik düzenlemede yararlı geri besleme ve yönlendirme imkanı sunar.
5. Çemberin içinde kalın. İçerik oluşturmak için yalnızca “siz” yeterli değilsiniz. Herkesten öğrenebileceğiniz bir şeyler vardır. İlginizi çeken konulardaki blogları, sık kullanılanlar listenize ekleyin! Diğer blogları düzenli olarak okuyun, güncel haberler ve trendlerden haberdar olmak için aktif olarak takip edin. Gönderiler güncellendikçe okuyarak yorumlarınızı paylaşın. viral içerik yaratma
6. İnsanların gerçekten neleri sevdiği ve neleri aradığını bulun. İnternet aramalarınızda özel anahtar kelimeler kullanın. İnsanların arama listesinde üst sıraları hangi kelimeler oluşturuyor? En çok neler merak ediliyor? Popüler içerik türlerini tespit etmek, size kendi yazdıklarınız hakkında farkındalık sunar.
7. Sosyal medyada aktif olun. Sosyal medyayı kullanıyorsunuz. Peki efektif kullanıyor musunuz? Sosyal medya, insanların hızlı iletişim kurmasını ve ilgisini çeken içeriklerin bağlantılarını, tek bir tık yardımıyla birbirleriyle paylaşmasını sağlar. Sosyal medya kanallarını aktif kullanmak ve yeni takipçilere ulaşmak, İnternette yayınladığınız içeriğin dikkat çekme sürecine ivme kazandırır.
8. Hangi sosyal medya kanalının sizin için en uygun olduğunu belirleyin. Birçok sosyal medya kanalı var: Twitter, StumbleUpon, Digg, Facebook, LinkedIn, Instagram ve Pinterest. Hangisini kullanacaksınız? İşte, istatistikler sayfanızı kontrol etmek için bir sebep daha: Web sitesi trafiklerinizin analizlerine bakın. En çok hangi sosyal medya kanalından gelen okuyucunuz var? Güçsüz taraflarınızı geliştirin ve güçlü yönlerinizin üzerine oynayın! Gönderilerinize butonlar ekleyerek, web trafiğinizi kontrol edip, hangilerine odaklanacağınızı belirleyebilirsiniz.
9. Gönderilerinizin sonuna eski gönderilerinize dair referans bağlantılar ekleyin. Özellikle gönderiler biribiriyle alakalı olduğunda, eski gönderilere bağlantı vermek oldukça kullanışlıdır. Bu, blogunuzu daha eksiksiz ve bütünlüklü gösterir ve okuyucuların benzer gönderilere ulaşmasını hızlandırır, ayrıca size de arşivleme kolaylığı sağlar. viral içerik strateji
10. Okuyucularınızın, blogunuzla etkileşimde olmasına imkan verin. Blogunuzda anketler ve oylamalara yer vererek, belirli bir takipçi sayısına ya da yoruma ulaştığınızda hediyeler ve çekilişler düzenleyerek veya benzeri uygulamalar eklerek okuyucularınızın sizinle etkileşimini artırabilirsiniz. Blog yarışmaları ve çekilişler, oldukça iyi birer viral tetikleyicidir. Okuyucular, blogunuzla ilgilendiğinizi görmek ve onları önemsediğinizi hissetmek isterler. Bu yöntemler de bunun için biçilmez kaftandır.
11. Gönderilerinize ve blogunuzun tamamına değer katın. Kullanışlı öneriler sunun, sorun çözüm stratejileri geliştirin veya daha iyi kaynaklara yönlendirmeler yapın. Birçok web sayfası arasında sizi bulmaları için farklılık yaratın, fayda önerin. Blogunuza kaliteli içerik hazırlayın ve bu yolla değer katın.
İnternet üzerinde çok fazla blog, insanların ise çok az zamanı var. Zamanını aldığınız insanların, sizden bunun karşılığında değer yaratan şeyler beklediğini unutmayın. Bu konulara dikkat ederseniz, doğru bir viral içerik pazarlama stratejisi oluşturabilir ve paylaşım oranlarınızı artırabilirsiniz.

İlgili Haberler

Kozmetik Sektöründe İçerik Pazarlaması Nasıl Yapılır?
Kozmetik Sektöründe İçerik Pazarlaması Nasıl Yapılır?
Devamını Oku >
Sağlık Sektöründe İçerik Pazarlamasının Püf Noktaları Nelerdir?
Sağlık Sektöründe İçerik Pazarlamasının Püf Noktaları Nelerdir?
Devamını Oku >
İçerik Pazarlama Trendleri 2014
İçerik Pazarlama Trendleri 2014
Devamını Oku >
2014 Yılında Görsel İçerik Yükselişe Geçecek
2014 Yılında Görsel İçerik Yükselişe Geçecek
Devamını Oku >
İçerik Pazarlama Stratejisi İçin Google Plus'ın Önemi
İçerik Pazarlama Stratejisi İçin Google Plus'ın Önemi
Devamını Oku >
İçerik Pazarlama İçin Yönetici Editöre İhtiyacınız Var!
İçerik Pazarlama İçin Yönetici Editöre İhtiyacınız Var!
Devamını Oku >
İçerik Pazarlama Önerileri
İçerik Pazarlama Önerileri
Devamını Oku >
İçerik Pazarlama Performansınızı Arttırmak İçin 5 İpucu
İçerik Pazarlama Performansınızı Arttırmak İçin 5 İpucu
Devamını Oku >