2014 Yılında Görsel İçerik Yükselişe Geçecek

2014 Yılında Görsel İçerik Yükselişe Geçecek

Dijital dünyada bilgi yoğunluğunun artması ve zaman kısıtı, kullanıcıları uzun metinler yerine görsel içeriğe yönlendiriyor. Uzmanlara göre 2014 yılında görsel içerik yükselişe geçecek.

2014 yılında pazarlama stratejilerinin hangi konulara odaklanacağı ve hangi konuları geride bırakacağı, bugünlerde dijital pazarlama dünyasında en çok konuşulan konulardan biri haline geldi. Yapılan araştırmalar neticesinde pazarlamacıların genel görüşü ise 2014 yılında dijital pazarlama alanında görsel içeriğin yükselişe geçeceği yönünde.

Dijital pazarlama kapsamında özellikle de sosyal medyada görsel içeriklerin yükselişi 2012 yılı itibariyle başlamıştı. Akıllı telefon ve tabletlerin artması ve herhangi bir zaman diliminde internete erişimin yayılması, zaman kısıtı ve benzeri sebepler 2013 yılında görsel içeriklerin önemini bir kat daha arttırdı. Hızlı ve basit anlatıma sahip olan infografiklerin ve yaratıcı görsellerin yaygınlaşması ile birlikte içerik sağlayıcılar ve blog yazarlarının grafik tasarım, photoshop gibi yetkinliklere sahip olması zorunluluk haline geldi.

Sosyal medyada Instagram, Vine, Pinterest gibi platformların yükselişe geçmesi ve Facebook’ta daha çok görsel kullanılmaya başlanması ile blog’ların popülerliğinin düşüşe geçmesi görselliğin yükselişinin bir diğer kanıtı oldu.

Pazarlamacılar 2014 yılının görsel içeriklerin yılı olacağını belirtiyor; bunun en önemli sebeplerini ise şu şekilde sıralayabiliriz:

1. İletişim

Beyne iletilen bilgilerin %90’ı görseldir ve beyinde görseller içeriklere göre 60 bin kat daha hızlı işlenir. Bunun anlamı iletişim kurmak istediğiniz herhangi bir bilginin görüntü şeklinde daha iyi anlatılmış olduğudur. Görsel içerik ağırlıklı web siteler kullanıcılara göre daha hızlı iletişim kurulabilir olduğu için daha değerlidir.

2. Dönüşüm Oranları

Varış sayfalarında bulunan videolar dönüşüm oranlarını artırır. Yapılan A/B Testlerinde, basit görüntülerden oluşan web sitelerinde dönüşüm oranlarının %86 oranında arttığı tespit edilmiştir. Özellikle; gülümseyen, profesyonel ve kadın ağırlıklı görseller içeriğin etkisini arttırmaktadır.

3. Sosyal Medya

Görsel içerik sosyal medya dostu bir formattır. Kolayca paylaşılabilir ve kolayca kabul görebilir. Sosyal etkileşimler Google algoritmasının güncellenmesi ile birlikte SEO için daha önemli hale geldi. Sosyal medyadaki görüntüler, link veya metinlerden daha çok paylaşılmakta ve etkileşim almaktadır.

4. Site Trafiği

İnfografikler, web sitelerinin trafiğinde %12 oranında artış sağlamaktadır. İnfografikler hedef kitleyle hızlı ve kolay bilgi iletişimi kurmak için görsel ve çekici bir yöntemdir. İnfografikler marka bilinirliğine katkı sağlamak amacıyla kullanılabilir, sosyal medya paylaşımına uygundur ve içeriğin daha kolay okunmasını destekler.

5. Etkileşim

Görsel kullanımı, Facebook’ta sayfa ziyareti ve etkileşiminde %94 oranında artış sağlamaktadır. İnsanlar imajlara, link ya da metinlerden daha fazla dikkat etme eğilimindedir. Bir metine görüntü ekleyerek paylaştığınızda, daha çok yorum ve paylaşım almanız mümkündür. Facebook’ta fotoğraf albümleri yazılı mesajlara göre %180 daha fazla etkileşim sağlamaktadır.

6. Tıklama Oranları

Türketiciler, görsel arama sonuçlarında görünen bağlantılara, metin odaklı bağlantılardan daha çok tıklamaktadır ve bu yüksek tıklama oranı anlamına gelmektedir. Bu nedenle ürün ya da hizmetlerinizi göstermek için görsel kullanmanın bir yolunu bulmanız gerekir. Özellikle B2B hizmet veren firmalarda bu görsel bir logo ya da simge ile beraber kullanılabilir.

7. İlgi

Tüketicilerin %67’si net ve ayrıntılı görüntülere daha fazla ilgi duymaktadır. Bir Harvard öğrencisi 2003 yılında Güney Afrikalı bir banka ile işbirliğine girerek müşterilere 50 bin adet mektup göndererek bankanın kısa vadeli krediler sunduğunu duyurmuştur. Çalışmaya göre köşesinde gülümseyen bir kadın resmi bulunan mektupların etkisi düz yazı olan mektuplara göre daha etkili olmuştur.

8. Hızlı Bilgi

Görseller fikirleri hızlı ifade eder, anlıktır. İçerik pazarlamanın geleceği, kolay anlaşılan ve göze hitap eden içeriklerdir. İnternet kullanıcısı mümkün olduğunca kısa zamanda mümkün olduğunca hızlı bilgi ister. Infografikler, slaytlar, Facebook gönderileri 2014 yılında içerik kaynakları olacaktır.

9. Kolaylık

Gün geçtikçe daha erişilebilir hale gelen fotoğraf düzenleme araçları ile görsel oluşturmak da kolaylaştı. Herhangi bir içerik için artık kısa zamanda içeriğinize uygun bir görsel oluşturmanız mümkün. Kendiniz yapamıyorsanız da bunun için bir tasarımcı ile anlaşabilirsiniz.

2014 yılı bilgi yoğunluğunun yaşandığı dijital dünyada görsel içeriklerin arttığı bir yıl olacak. Metin ağırlıklı, bol makalenin bulunduğu blog ve web sitelerinde azalma görülecek. Fotoğraf düzenleme araçlarının kullanımının kolaylaşması ile birlikte insanlar sosyal medyada daha az yazı daha çok görsel kullanmaya başlayacak.

2014 yılında uzun, zaman gerektiren ve zor anlaşılan metinlerin yerini en kısa ve öz şekilde konuyu özetleyen ve kolay anlaşılabilir görsel, infografik ve slaytlar alacak. 

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Dünyanın En İyi Mobil Uygulamalarının Sırları Email Pazarlama Popülerliğini Koruyor Mu? →

Yazar Hakkında

Tuğba Ayvaz
Tuğba Ayvaz
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduktan sonra AIESEC uluslararası staj platformunda aktif görev aldı. Tuğba, DijitalAjanslar.com içeriklerini koordine ediyor ve ajanslarla iletişimi sağlıyor.