Online Pazarlama Uzmanlarından İçerik Pazarlama Önerileri

Online Pazarlama Uzmanlarından İçerik Pazarlama Önerileri

İçerik pazarlama, online pazarlama dünyasında en hızlı yükselişe geçen konulardan biri. Markalar, içerik pazarlamanın sunduğu imkanlar ve rekabet avantajını fark etmeye başladı ve bu doğrultuda konunun uzmanlarının görüşleri önem kazandı.

Online pazarlama ile ilgili geniş içeriğe sahip web sitelerinden biri olan Inbound.org’un en ünlü üyelerinin içerik pazarlama önerilerini derledik:
Max-Minzer Max Minzer’in içerik paylaşımı ile ilgili ilk uyarısı, yalnızca sayfanızı doldurmak için içerik oluşturmamanız gerektiği. Minzer, hedef kitleniz ve okuyucularınızın ilgi alanlarını araştırmakla işe başlayabilirsiniz diye ekliyor ve içerik stratejinizi belirlemeden önce iki önemli soruyu yanıtlamanız gerektiğini söylüyor:
  1. Neden bu içeriği oluşturuyor/paylaşıyorum? (Amacınız)
  2. Bu içeriği kimler için oluşturuyor/paylaşıyorum? (Hedef kitleniz)
Bu soruları cevapladıktan sonra, deneyimlerinizi hedef kitlenizin istekleri ve ihtiyaçlarını düşünerek süzgeçten geçirmelisiniz. Böylelikle, markanızın bilinirliğini artıracak ve merak uyandıracak içerikler oluşturabilirsiniz.

Jason-Acidre

Jason Acidre, web üzerinde en geçerli konunun orijinallik olduğunu belirtiyor. İçeriğin sunduğu bilgi/fikir/konsept her ne olursa olsun; etkileşim yaratacak değere sahip olması için özgün olması gerektiğinin altını çiziyor.


Rand-Fishkin Bir başka online pazarlama uzmanı Rand Fishkin, kendi web sitesinde sık sık vurguladığı empati konusuna vurgu yapıyor. “Kendinizi hedef kitlenizin yerine koyup yaşamlarının içine girin” diyor Fishkin. “Nelerden etkileniyorlar, onları paylaşım yapmaya iten motivasyonlar neler, içeriği nasıl ve ne amaçla kullanıyorlar?” Hedef kitlesiyle paralel düşünmeye çalışarak içerik üreten markaların, piyasadaki vasat içerikler arasından kolaylıkla sıyrılabileceğini savunuyor.
Anthony-Pensabene Content Muse web adresinde konuyla ilgili yazılar paylaşan Anthony Pensabene’e göre, içerik pazarlamanın başarısı popüler başlıkları iyi yakalayabilmekten geçiyor. Alanında kabul görmüş Inbound ve Reddit gibi web sitelerinde en çok okunan başlıkları derleyerek markanıza ve içeriğinizin amacına göre analiz etmenin, içeriği oluşturmadan önce atılacak ilk ve en önemli adım olduğunu da ekliyor.
Chris-Dyson TripleSEO isimli kişisel web sitesindeki paylaşımları binlerce kişiye ulaşan yazar Chris Dyson’a bakılırsa, içeriğin kalitesini artırmak en az içeriği oluştururken harcanan zaman kadar önemli. Dyson, birçok pazarlama uzmanının sıkça düştüğü temel hatanın, yeni formatlar ve yeni başlıklar ararken vakit kaybetmek ve mevcut içeriğin insanlara ne kadar ulaştığı hususunu ihmal etmek olduğunu belirtiyor. İçeriğin maksimum sayıda insana ulaşması için bazı verilerin göz önünde bulundurulması gerektiğini de hatırlatıyor.
Paul-Gailey Paul Gailey, hedef kitleyi belirlerken 2. derece etkileşimde bulunulan insanları gözden kaçırmanın tehlikesinden söz ediyor. “İçeriği düzenlerken, klasik psikolojik yaklaşımı temel alarak, insanların duygusal güdülerini harekete geçirecek başlıklar mühimdir” diyor ve ekliyor: “Kişiselleştirilmiş içerik oluşturun ve insanlara deneyimlerini paylaşma imkanı sunan bir platform yaratın. İçeriğinizi interaktif hale getirin.”
Steve-Morgan İçeriklerinizi paylaşırken kullandığınız sosyal medya kanallarından ne kadar verim alıyorsunuz? Steve Morgan, sosyal medyada yaptığınız içerik paylaşımlarının analizini yapmanız gerektiğini söylüyor. Örneğin, içerik paylaşımında en yaygın kullanım ağına sahip sosyal medya kanalı olan Twitter’ı, Followerwonk gibi siteleri kullanarak analiz edebiliyorsunuz. İçerik stratejinizden maksimum verim almak, içeriğinizi çok sayıda insana ulaştırmak ve hangi saatlerin içerik paylaşımında en uygun olduğunu tespit etmek için bu analizler hayati önem taşıyor.
Jennifer-Sable-Lopez Jennifer Sable Lopez’in önerisi oldukça net ve kısa:  “Verdiğiniz her mesaj bir içeriktir, doğru şeyi söylediğinizden emin olun” diyor. İçeriğin niceliğinden çok, niteliğine eğilmeniz gerektiğine vurgu yapıyor.
Matthew-Barby Matthew Barby’nin (Wyatt International) önemle üzerinde durduğu parametre, endüstriyi etkileyen anahtar etmenler. BuzzSumo gibi araçlar sayesinde, en çok konuşulan başlıklar ve endüstriyel trendlere daha kolay ulaşabileceğiniz ipucunu veriyor. Gerçekten hangi konuların popüler olduğunu bilir ve içeriğinizi buna göre inşa ederseniz, markanızın mesajını iletmeye gönüllü marka elçileri oluşturmuş olursunuz.
Tadeusz-Szewczyk Tadeusz Szewczyk da içerik stratejisinin, nicelik odağından uzaklaşması gerektiğini savunanlardan. İçeriğin kalitesi ve kapsamı, içeriği okunmaya değer kılıyor ve daha kalıcı hale getiriyor. Szewczyk, birçok online pazarlama uzmanı gibi, içeriğin hedef aldığı kitlenin özellikleri ve ihtiyaçlarını iyi bilmenin, nitelikli içerik yaratmaya giden en önemli yol olduğunun ısrarla altını çiziyor.
Vinny-La-Barbera Vinny La Barbera, içerik iyileştirme için kullanabileceğiniz efektif araçlar öneriyor. Evernote ve Google Docs bu amaçla kullanabileceğiniz en donanımlı uygulamalar. İçeriği kategorize etmek, kaynak bulmak ve bu kaynaklara referans vermek için işinizi kolaylaştıracak araçlara ihtiyacınız olacak.
Brandon-Hassler Modası geçiyor olan SEO uygulaması “link building”i (bağlantı inşası) kullanmanın verimsizliğine işaret eden Brandon Hassler (97th Floor), esas başarının iyi içerik üretmeye odaklanarak insanların kendi istekleri ile sizi bulacağı bağlantılar yaratmak olduğunu belirtiyor.
Cyrus=Shepard “Arama sonuçlarında daha yüksek oranlara ulaşmak için, insanların aklındaki sorulara yanıt veren doyurucu içerikler paylaşmalısınız” diyor Cyrus Shepard  (Above the Fold). Bugün, başarılı birçok web sitesinin arkasındaki fikir de budur. İnsanların hangi konuyla ilgili neler bilmeye ihtiyacı olduğunu iyi değerlendirir ve sorularını yanıtlarsanız; sıralamada o kadar üstte olursunuz.
Patrick-Coombe Duygusal etkileşimin önemine temas eden bir başka uzman da, Elite Strategies CEO’su Patrick Coombe. Coombe, “kelime sayısını, meta etiketlerini ve anahtar sözcük oranlarını unutun” diyor. “Hedef kitlenizle duygusal iletişim kurabileceğiniz yolları düşünün. İnternette en çok yorum alan ve gerçek zamanlı geri dönüş sağlayan paylaşımları gözden geçirin. (hem pozitif hem de negatif olanları) Bu gönderileri öncelikli kılan ne?” Paylaşımlarınızın insanların ilgisini çekmesini sağlayacak olan şey, duygusal etkileridir. Pazarlamanın temel amacı da budur: İnsanları bir şeyler yapmaları için harekete geçirmek! Twitter’da paylaşmak isteyecekleri, bloglarında repost edecekleri, yorum yapacakları ve hakkında konuşacakları içerikler oluşturun.
Patrick-Hathaway HitReach’in direktörü Patrick Hathaway, hedef kitlesini tanıyan pazarlama uzmanlarının her zaman en iyiler arasında olduğunu belirtiyor. Temelde yapılacak en doğru işin; içeriğin bir problemin çözümüne odaklanması ve insanları paylaşıma teşvik eden nitelikte oluşturulması için çalışmak olduğunun altını çiziyor. İçerik stratejisi oluşturma aşamasında, marka empatisi yaratmaya odaklanmanın bütün bu süreçten daha önemli olması gerektiğini söylüyor.
Birçok online pazarlama ve SEO uzmanının içerik pazarlama önerileri gösteriyor ki; güçlü bir içerik pazarlama stratejisi oluşturmak isteyen markaların öncelikle hedef kitlelerini iyi tanıması ve piyasa dinamiklerini analiz etmesi, kaliteli içerikler yaratarak, bunları doğru kanallarda paylaşması gerekiyor.  Kaynak: Sefton Media

İlgili Haberler

Vikipedi İçeriği Nedir? Nasıl Yayınlanır?
Vikipedi İçeriği Nedir? Nasıl Yayınlanır?
Devamını Oku >
Proofreading ve Editing Arasındaki Farklar Nelerdir?
Proofreading ve Editing Arasındaki Farklar Nelerdir?
Devamını Oku >
İçerik Pazarlama Yönetimi İçin 4 Anahtar Soru
İçerik Pazarlama Yönetimi İçin 4 Anahtar Soru
Devamını Oku >
B2B İçerik Pazarlama Güncel Verileri
B2B İçerik Pazarlama Güncel Verileri
Devamını Oku >
Viral İçerik Pazarlama Stratejileri
Viral İçerik Pazarlama Stratejileri
Devamını Oku >
İçerik Pazarlama Trendleri 2014
İçerik Pazarlama Trendleri 2014
Devamını Oku >
2014 Yılında Görsel İçerik Yükselişe Geçecek
2014 Yılında Görsel İçerik Yükselişe Geçecek
Devamını Oku >
İçerik Pazarlama Stratejisi İçin Google Plus'ın Önemi
İçerik Pazarlama Stratejisi İçin Google Plus'ın Önemi
Devamını Oku >