BrandZ: Dünyanın En Değerli Markaları 2016

BrandZ: Dünyanın En Değerli Markaları 2016

BrandZ raporuna göre 2016 yılında dünyanın en değerli markası Apple’ı geride bırakan Google oldu.

Milliard Brown ve WPP tarafından belirlenen “BrandZ En Değerli 100 Global Marka” listesi bu yıl 11. kez yayınlandı. Listede ilk sırayı Apple’ı deviren Google alırken; içecek devi Coca-Cola ise beklenmedik bir şekilde ilk 10 içine giremedi.

Rapora göre dünyanın en değerli markası olan Google’ın değeri bu yıl geçen yıla göre yüzde 29 artarak 229 milyara yükseldi. Geçtiğimiz yıl birinci sırada olan Apple‘ın değeri ise yüzde 8 azalarak 228 milyar oldu. Microsoft, 122 milyar ile dünyanın en değerli 3. şirketi olurken; Facebook, Amazon ve IBM de ilk 10’da yer alan diğer teknoloji şirketleri oldu.

BrandZ listesinde Amazon’un yüzde 44 büyüme göstermesi de dikkat çeken detaylardan biri oldu. Geçen yıl listede 14. sırada yer alan şirket, bu yıl 7. sıraya sıçradı. BrandZ, Amazon’un bu yükselişini şirketin geçen yıl kendi içeriğini üretmesine ve müşterilerine 1 saat içinde hızlı teslimat yapan bir ağ kurmasına bağlıyor.

Yükselişi ile dikkat çeken bir diğer teknoloji markası Facebook oldu. Şirket değerini bu yıl yüzde 44 artırarak 5. sıraya yerleşti be ilk kez ilk 10 içerisinde yer aldı.

Coca-Cola ilk 10’a giremedi!

Dünyanın en değerli markaları arasında her yıl ilk 10’da yer alan Coca-Cola bu yıl 80 milyar 314 milyon marka değeriyle 13. sıraya geriledi. Geçtiğimiz yıl 8. sırada yer alan içecek devinin 2006 yılından bu yana ilk defa ilk 10 içine girememesi dikkat çekti.

BrandZ raporuna göre dünyanın en değerli ilk 10 markası ise şunlar; Google, Apple, Microsoft, AT&T, Facebook, Visa, Amazon.com, Verizon, Mc Donald’s, IBM.

brandz-2016

BrandZ En Değerli 100 Global Marka listesinin tamamına şuradan; rapora ise şuradan ulaşabilirsiniz.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Microsoft Linkedin'i 26.2 Milyar Dolara Satın Aldı! BinYaprak Dijitalde Mbsays İle İlerliyor! →

Yazar Hakkında

Tuğba Ayvaz
Tuğba Ayvaz
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduktan sonra AIESEC uluslararası staj platformunda aktif görev aldı. Tuğba, DijitalAjanslar.com içeriklerini koordine ediyor ve ajanslarla iletişimi sağlıyor.