AI Content Hakkında Tüm Merak Edilenler

AI Content Hakkında Tüm Merak Edilenler

Günümüzde oldukça yaygınlaşan yapay zekâ uygulamaları tarafından üretilen içeriklere “AI content” adı verilir. Bu uygulamalar genellikle kullanıcıların soru sorması, araştırma yapması için bilgi istemi yöntemiyle çalışır. Dolayısıyla yapay zeka tarafından oluşturulan içerikler, yazma sürecini hızlandırmaya yardımcı olabilir.

Peki, bu sistemin artıları ve eksileri nelerdir? merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.


AI Tarafından Oluşturulan İçerik Nasıl Çalışır?

İçerik üretmek için kullanıcılar gereken metin formatını, konuyu ve anahtar kelimeleri AI’da sorgular. AI, veri tabanında araştırma yaparak konuyu isteğe uygun şekilde sunar. Bazı araçlar, web aramalarına ve düzenleme araçlarına dayalı olarak bilgi eklemek için bir işletmenin mevcut içeriği üzerinde düzenlemeler de yapabilir.

Yani, mevcut içeriği alarak bir blog yazısını sosyal medya gönderisi veya bir e-posta taslağına çevirmek için iletişim ortamlarına uyacak şekilde yeniden biçimlendirebilir. Bu yöntemin en büyük avantajı hızlı olmasıdır.

AI content uygulamaları, hızlı şekilde veri tabanlarını tarayarak sizin için içerik üretebilir. Bunun sonucunda da içerik pazarlama süreci hızlanabilir. Yine de bu uygulamanın belirli dezavantajları da bulunur. Özellikle olası intihal problemi, bu dezavantajların başında gelir. Bu sebeple de içerik pazarlamacıları, bu yöntemi kullanmaktan endişe eder.


AI Content Uygulamaları Tarafından Üretilen İçeriklerin Avantajları Nelerdir?

AI content tarafından oluşturulan içerikler, içerik pazarlamacılarına göre asla değersiz değildir. Aksine bu uygulamaların yapılacak proje için bir yardımcı olduğu söylenebilir. En büyük avantajları şu şekilde sıralanabilir:

  • Verimlilik ve Ölçeklenebilirlik: AI, içeriği insanlardan daha hızlı oluşturur. İstediğiniz bir metni yazması sadece birkaç dakika sürebilir. İnsanlar ise metinleri oluşturmak için araştırmalar yapar. Bu durum da AI content’in en önemli avantajı olarak karşımıza çıkar.
  • Uygun Maliyet: Kaliteli içerikler için yazarlarla çalışmak, makalenin uzunluğuna, teknik bilgiye bağlı olarak yüksek maliyetler oluşturabilir. Buna karşın, bazı içerik content AI uygulamaları ücretsizdir. Özellikle teknik bilgi gerektiren konularda bu uygulamalar oldukça faydalı olabilir.
  • SEO’ya Katkı Sağlar: AI uygulamaları içerikleri oluşturmak için binlerce metni veri tabanında sorgular. Bazı AI araçları, SEO için uygun anahtar kelimelere seçebilmeye yeteneğine sahiptir. Seçtiği anahtar kelimeleri de içerikler de kullanabilir.
  • Yazar Blokajını Aşmaya Yardımcı Olur: Yazar tıkanması, birçok içerik üreticisi için en önemli engellerden birisidir. Bazı yazarlar hakkında az bilgisi olduğu konular için içerik üretmekte zorlanabilir. AI araçları, yazarlara bu konuda kılavuzluk ederek hangi noktaların içeriğe dahil edilmesi gerektiği hakkında bilgi verebilir.

Tüm bu avantajlar sebebiyle AI content uygulamaları, içerik yazarları için iyi bir araçtır. İçerik yazarının hangi konuda neler yazabileceği ile ilgili yeni fikirler üretmesine yardımcı olacaktır.


AI Content Uygulamaları Tarafından Üretilen İçeriklerin Dezavantajları Nelerdir?

AI content uygulaması tarafından geliştirilen içeriği, olduğu gibi alıp web sitesinde kullanmak doğru olmaz. İçeriklerin mutlaka bir editör tarafından kontrol edilmesi gerekir. Kontrol aşamasında marka ses tonuna, hedef kitleye, brief’e ve SEO’ya uyumluluk denetlenmelidir.

AI content uygulamaları tarafından üretilen içeriklerin dezavantajları şöyle sıralanabilir:

  • İntihal Sorunu: AI content uygulamaları içerikler için verileri ve algoritmaları kullanır. AI content uygulamaları, konuyu aynı kaynaklardan araştırdığı için yayınlanan materyallerin benzer olacağı bir sonuç da çıkarabilir. Bu durum da arama motorlarında üst sıralara çıkmak için engelleyici olabilir.
  • İçeriğin Değeri Düşebilir: Google 2022’nin Ağustos ayında “Faydalı İçerik” güncellemesini yayınladı. Bu güncellemeyle Google, bir arama motoru tarayıcısının SEO ile uyumlu ve kullanıcıları tatmin eden bir içerik aradığını belirtti.
  • Yaratıcılık ve Kişiselleştirme Eksikliği: Yaratıcı içerik, makaleleri daha ilgi çekici hale getirir. İnsanlar, bir bağlantı hissettikleri makaleleri paylaşma eğilimdedir. Ancak AI, bir hikaye oluşturmak yerine gerçekleri taslağa eklemek için duygusal bir zekaya sahip değildir. Çünkü yapay zeka, ifade geliştirmek için mevcut veri tabanına güvenir. Dolayısıyla sorgular için kullanıcıların arama amacını anlamaz.
  • Yeni Fikirlerin Üretiminde Eksiklik: AI araçları, içerik için mevcut verileri kullanır. Bu durum da yeni fikir veya orijinal içerik üretemeyeceği anlamına gelir. Dolayısıyla AI araçları, en yeni ve trend olan fikirler ve konularda içerik yazma yeteneğine sahip değildir.

Yapay zeka verimli sonuçlar doğursa bile AI content uygulamaları tarafından oluşturulan içeriklerin okunması gerekir. AI content yazarlara zaman kazandırsa da yapay zeka sıfatları, dokuyu ve renkleri tam olarak algılayamaz. Dolayısıyla içerik üretimini iyi bilen uzman kişilerin AI content’e mutlaka müdahale etmesi gerekir.

Siz de sektör uzmanlığı olan içerik ajansı Lugat ile çalışabilir, kaliteli, marka ses tonunuza ve hedef kitlenize uygun içerikler yayınlayabilirsiniz.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← CRM Medya Yönetici Ortağı Erol Sarı İle Dijital Pazarlamada SEO Çalışması Üzerine ROIPUBLIC İle Markanızı Dijital Dönüşüm Süreçlerine Nasıl Hazırlarsınız? →

Yazar Hakkında

Avatar
Kübra Ünal
Kübra, İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Çalışma yaşamında ilk deneyimlerini Startup'larda kazanan Kübra, DijitalAjanslar.com'da İçerik Yazarı ve Müşteri Temsilcisi olarak kariyerine devam ediyor.