2016 Yılında Twitter’da En Çok Konuşulanlar

2016 Yılında Twitter’da En Çok Konuşulanlar

2016 yılında Twitter kullanıcıları en çok Rio Olimpiyatları, ABD seçimleri ve Pokemon Go’yu konuştu.

Twitter, 2016 yılı boyunca dünya gündeminde yer alan ve en çok konuşulan konuları yayınladı. Rapora göre geçtiğimiz yıl boyunca dünya genelinde en çok konuşulan konu Rio Olimpiyatları olurken; onu yılın son dönemine denk gelen ABD seçimleri takip etti.

Seçim hazırlıkları süresince Hillary Clinton ve Donald Trump arasındaki rekabet, platforma da yansıdı. Hillary Clinton’un seçimi kaybettikten sonra yaptığı veda konuşmasından alıntılanan; ““İzleyen tüm küçük kızlara şunu söylemek isterim; çok değerli ve güçlü olduğunuzdan ve dünyadaki her fırsatı hak ettiğinizden asla şüpheniz olmasın.” tweet’i 1 milyondan fazla kez beğenildi ve en çok retweet alan 3. tweet oldu.

Twitter’da en çok konuşulan üçüncü konu ise çizgi film Pokemon’dan esinlenerek geliştirilen ve kısa sürede milyonlarca kullanıcıya ulaşan Pokemon Go oyunu oldu. 2016’nin yıl boyunca en çok tweet atılan 10 gündemi ise şu şekilde:

1. #Rio2016
2. #Election2016
3. #PokemonGo
4. #Euro2016
5. #Oscars
6. #Brexit
7. #Blacklivesmatter
8. #Trump
9. #RIP
10. #GameofThrones

2016 yılında Twitter’da en çok konuşulan konulardan biri de Leonardo Di Caprio’nun Oscar ödülünü alması oldu. Ünlü aktörün ödülü aldıktan sonra paylaştığı teşekkür tweet’i 350 bin ile en çok reteet alan paylaşım oldu.

Dünyada en çok takip edilen ünlü Katy Perry olurken, ikinci sırada Justin Bieber ve üçüncü sırada Taylor Swift yer aldı.

Türkiye’de 2016’da en çok tweet atılan anlar futbol maçları oldu.

Türkiye’nin 2016 Twitter verilerine göre, dakika başına en çok tweet’in atıldığı 3 an futbol maçları oldu. Dakikada en çok tweet’in atıldığı an Galatasaray – Beşiktaş Süper Kupa Finali’nin gerçekleştiği 13 Ağustos tarihi saat 20.37 oldu. İkinci an 21 Haziran gecesi gerçekleşen Türkiye – Çek Cumhuriyeti milli maçı olurken, üçüncü an ise Galatasaray – Fenerbahçe Ziraat Türkiye Kupası Final maçı oldu.

Twitter’da geçtiğimiz yıl en çok konuşulan TV programları sırasıyla Poyraz Karayel, Survivor, Beyaz Show, Game of Thrones ve O Ses Türkiye oldu. Sanatçılar arasında gündemde en çok 2012 yılında hayatını kaybeden Neşet Ertaş ve 1999 yılında kaybettiğimiz Barış Manço yer aldı. Bu iki sanatçıyı Aşık Veysel, Kazım Koyuncu ve Müslüm Gürses takip etti.

Türkiye’nin Twitter’da en çok konuştuğu videolarda ise ilk sırada kanalizasyona düşen yavrularının kurtarılma anını izleyen ördek videosu yer aldı. İkinci ise 10 Kasım’da Koç Holding’in Atatürk anısına yaptığı #sanaborçluyuz videosu oldu.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Pierre Cardin, SEO Çalışmaları İçin Webtures’i Tercih Etti! SocialBrands Sosyal Medyanın Aralık Liderlerini Açıkladı →

Yazar Hakkında

Tuğba Ayvaz
Tuğba Ayvaz
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduktan sonra AIESEC uluslararası staj platformunda aktif görev aldı. Tuğba, DijitalAjanslar.com içeriklerini koordine ediyor ve ajanslarla iletişimi sağlıyor.