Popüler Video Paylaşım Uygulaması Vine Kapatılıyor!

Popüler Video Paylaşım Uygulaması Vine Kapatılıyor!

2012 yılında kurulan ve kısa sürede birçok kullanıcıya ulaşarak popüler uygulamalar arasında giren video paylaşım ağı Vine kapatılıyor.

Twitter, kurulduktan bir süre sonra satın aldığı ve ücretsiz olarak kullanıcılara sunduğu Vine uygulamasının kapatılacağını duyurdu. Medium’da yayınlanan açıklamaya göre kullanıcılar platformda yer alan içeriklerine erişebilecekler ve cihazlarına indirebilecekler.

Popüler kullanıcılarla yakından ilgilenileceğinin ve şirkete yöneltilen soruların yanıtlanacağının da vurgulandığı açıklamada şöyle denildi:

“Uygulama, web sitesi ya da çektiğiniz Vine’lar bugün hiçbir yere gitmiyor. Onlara değer veriyoruz ve bu işi doğru bir şekilde yürüteceğiz. Vine’larınızı indirebileceksiniz. Siteyi açık tutacağız çünkü şimdiye kadar yapılan bütün Vine’lara ulaşılabilmesinin önemli olduğunu düşünüyoruz. Sitede ya da uygulamada herhangi bir değişiklik yapılmadan önce haberdar edileceksiniz.”

Vine, 6 saniyelik videoların paylaşıldığı bir sosyal ağ olarak hızlı bir büyüme elde etmiş ve yüksek sayıda kullanıcıya ulaşmıştı.  Mashable’da yayınlanan verilere göre 2013’ün ilk ve üçüncü çeyrek dönemleri arasında Vine pek çok uygulamaya göre iyi durumdaydı ve kullanıcı kitlesini yüzde 403 oranında artırmıştı. Fakat zaman içerisinde gündemi ve trendleri yeterince hızlı takip edemeyen platform, Snapchat’in ve Instagram’ın da rekabeti ile birlikte popülerliğini yitirdi.

vine kapanıyor

Vine’ın kapanacağının açıklanması ile birlikte Twitter’ın içinde bulunduğu zor durum yeniden gündeme geldi. Bu yılın üçüncü çeyreğinde 103 milyon dolar zarar açıklayan Twitter, küçülmek istemiş ve yüzlerce çalışanıyla yollarını ayırmaya karar vermişti.

Twitter’ın başarısızlıklarından biri olarak değerlendirilen Vine ise açıklamanın ardından Twitter hesabında paylaştığı “Bir ışık bırakın” mesajı ile takipçilerine veda etti.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Fatih Kıral Mobilya Yeni Ajansını Seçti: Stratejist Creative Communications Agency Trendyol'un Reklam Ve İletişim Çalışmaları DONE Agency’ye Emanet →

Yazar Hakkında

Tuğba Ayvaz
Tuğba Ayvaz
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduktan sonra AIESEC uluslararası staj platformunda aktif görev aldı. Tuğba, DijitalAjanslar.com içeriklerini koordine ediyor ve ajanslarla iletişimi sağlıyor.