Pokemon GO Nedir, Nasıl Oynanır?

Pokemon GO Nedir, Nasıl Oynanır?
Pokemon hayranlarının heyecanla beklediği ve yayınlandıktan sonra kısa sürede binlerce kullanıcıya ulaşan Pokemon GO nedir, nasıl oynanır? Sanal gerçeklik oyunlarının hızla yaygınlaştığı bu günlerde artırılmış gerçeklik projeleri popülerliğini yitirirken, dijital dünyanın belki de en büyük artırılmış gerçeklik oyunu Pokemon GO gönülleri fethetti. Sadece gamer’ları değil, çoğu akıllı telefon kullanıcısını heyecanlandıran uygulama, yayınlandığı günden bu yana dünya çapında bir çılgınlığa dönüştü. Binlerce oyunseveri sokaklara döken Pokemon GO’yu ve henüz bu maceraya başlamayanlar için nasıl oynandığını inceledik.
Pokemon GO Nedir? Pokemon GO, bulunduğunuz bölgede GPS aracılığıyla Pokemon yakalamaya ve onları uygulamanın bulunduğu diğer telefonlara bağlanarak birbiriyle dövüştürmeye ve takas etmeye imkan veren ücretsiz bir artırılmış gerçeklik oyunu. 90’lı yılların çocuklarının en sevdiği çizgi filmlerinden biri olan Pokemon, bir zamanlar çoğumuzun hayatında geniş yer kaplamıştı. Pokemon efsanesini gerçek hayata taşıyan “Pokemon GO” oyunu da günümüzün yetişkinleri olan bu nesli eğlenceli bir uygulama ile bir araya getirdi. Öyle ki birkaç günde binlerce kullanıcıya ulaşan uygulama, gerçek hayatta birtakım sorunlara da yol açtı. Pokemon yakalamaya çalışırken gasp edilenlerden, trafiği alt üst edenlere ya da göz altına alınanlara kadar birçok gerçek ya da troll hikaye sosyal medyada paylaşıldı.
 
Pokemon GO Nasıl İndirilir? Sosyal medyanın gündemine oturan Pokemon GO her geçen gün oyuncu sayısını da artırmaya devam ediyor. Hal böyle olunca akıllı telefon kullanıcıları da Pokemon GO’nun nasıl indirildiği, nasıl oynandığı ve hileleri hakkında araştırma yapmaya başladı. Yeni Zelanda ve Avustralya gibi ülkelerde kullanıcılara sunulan oyun şimdilik sadece birkaç ülkede oynanabiliyor ve Temmuz ayı sonuna kadar dünyanın geri kalanında da yayınlanması bekleniyor. Fakat bu durum Pokemon hayranlarını elbette durduramadı ve kullanıcılar kendi ülkelerinde kullanımda olmayan oyunu indirmenin bir yolunu buldu. İşte o yöntemler:
  • Android kullanıcısıysanız Pokemon GO’yu oynamak için yapmanız gereken tek şey oyunun APK dosyasını bularak telefonunuza indirmek. Dosyayı indirdikten sonra telefonun Ayarlar menüsündeki Güvenlik Seçenekleri’nden “Bilinmeyen Kaynaklara İzin Ver” seçeneğini onaylamanız gerekiyor. Böylece Google Play Store dışından indirilen uygulamaların da telefonunuza kurulmasına izin vermiş oluyorsunuz.
  • iOS kullanıcısıysanız durum biraz daha karışık. Pokemon GO her ülkede resmi çıkış yapmadığı için Apple hesabınızı uygulamanın yayında olduğu ülkelerden birinde göstermeniz gerekiyor. Bunun için ise yeni bir Apple ID oluşturarak bulunduğunuz ülkeyi Yeni Zelanda ya da Avustralya olarak seçebilirsiniz. Ardından App Store üzerinden Pokemon GO’yu indirmeniz mümkün.
pokemon go nedir
Pokemon GO Nasıl Oynanır? Artırılmış gerçeklik teknolojisi üzerine inşa edilen Pokemon GO oyunu akıllı telefon kullanıcıları için oldukça kolay ve eğlenceli. Oyun için bir karakter oluşturuyorsunuz ve Pokemon avı için elinizde telefon ile birlikte dolaşmaya başlıyorsunuz. Kendi koleksiyonunuzu oluşturmak için çevrenizde bulunan Pokemonları "Poke Topu" ile vurarak toplamanız gerekiyor. Uygulama aracılığı ile diğer oyuncularla iletişim kurarak, Pokemonlarınızı savaştırabiliyor ve oyunda yer alan “trade” sistemi ile birlikte Pokemon transferi gerçekleştirebiliyorsunuz. Uygulamada Pokemonlar çizgi filminde olduğu gibi belirli seviyelerden oluşuyor ve her bir Pokemon diğerinden farklı seviyede olabiliyor. Oyunda Pokemonları gerçek dünyada görebildiğiniz gibi, fotoğraflarını çekerek sosyal medyada paylaşmanız da mümkün oluyor. pokemon go nasıl oynanır
Nintendo'nun Büyük Başarısı Dünyanın en büyük oyun şirketlerinden biri olan Nintendo ve benzer bir mobil oyunla bilinen Niantic Games’in birlikte geliştirdiği Pokemon GO, artırılmış gerçekliği en etkin kullanan uygulamalardan biri. Sadece birkaç ülkeye açılmasına rağmen kısa sürede binlerce kullanıcıya ulaşan uygulama, bazı hataları ve eksikleri olsa da kullanıcılar tarafından çok sevildi. Japon oyun şirketi Nintendo’nun hisseleri uygulamanın yayınlandığı ilk gün %10 artış gösterdi ve şirketin pazar değeri 23 milyar doları buldu. Ücretsiz olarak kullanıma sunulan oyunun, Pokemonları geliştirmek ve daha fazla Pokemon satın almak için mağazasında satılan eşyalar da oldukça ilgi gördü. Nintendo 2017 yılının Mart ayına kadar akıllı telefonlar için 4 yeni oyun daha yayınlamayı planlıyor. Bu mobil oyunların şirkete yaklaşık 450 milyon dolar kazandırması beklenirken, şirket 2017’de lansmanını yapacağı yeni oyun konsolunun da müjdesini veriyor.
Etiketler:

İlgili Haberler

Google’dan Dev İnteraktif Billboard
Google’dan Dev İnteraktif Billboard
Devamını Oku >
Yeni Özçekim Mobil Uygulaması: Selfies
Yeni Özçekim Mobil Uygulaması: Selfies
Devamını Oku >
Google Analytics iOS Uygulaması Yayınlandı
Google Analytics iOS Uygulaması Yayınlandı
Devamını Oku >
Android'in Logosu Yenilendi!
Android'in Logosu Yenilendi!
Devamını Oku >
Kablosuz Şarj Olabilen Akıllı Saat: Moto 360
Kablosuz Şarj Olabilen Akıllı Saat: Moto 360
Devamını Oku >
Marshall Artırılmış Gerçeklik Uygulaması: Visualizer
Marshall Artırılmış Gerçeklik Uygulaması: Visualizer
Devamını Oku >