20. Yılında Tamagotchi Nostaljisi Geri Dönüyor

20. Yılında Tamagotchi Nostaljisi Geri Dönüyor

Bundan 20 yıl önce hayatımıza giren ve “sanal bebek” olarak bildiğimiz Tamagotchi geri dönüyor.

Akıllı telefonlar ve tabletler hayatımıza girmeden önce, ilk sanal evcil hayvan yetiştirme deneyimimizi üzerinde siyah-beyaz bir ekran bulunan, yumurta şeklindeki plastik Tamagotchi’lerle yaşadık. Yumurtadan çıkan sanal hayvanlarımızın çoğu umursamazlıktan ölse de oyuncağı reset’leyip yeniden denedik ve eğlenceli günler geçirdik. Günümüzdeyse çocuklardan yetişkinlere kadar herkes plastik bir yumurtanın yapabileceğinden çok daha fazla şey yapan akıllı telefonları veya tabletleri oyun arkadaşı olarak kullanıyor.

1997’de piyasaya çıkan ve tüm dünyayı kasıp kavuran Bandai imzalı sanal bebek, 20. yılında yeniden raflardaki yerini almaya hazırlanıyor. Çantanızın fermuarına ya da kot pantolonunuza kolayca iliştirebilmeniz için ince bir zincirle gelen 2017 model Tamagotchi’ler eskisinden biraz daha küçük boyutta. 16×16 piksellik ekran ve daha küçük tuşlar kullanımı zorlaştıracak faktörler olsa da bu rengarenk sanal bebekler, ihtiyacımız olan nostaljiyi yaşatmaya gelirken müdavimlerini 90’lı yıllara götürmeyi başarıyor.

tamagotchi-sanal-bebek

tamagotchi

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Adobe’nin Programmatic TV Aracıyla Reklamlar Daha Etkili Olacak Stres Çarkı Cep Telefonu Geliyor →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.