1983 Model Apple Lisa 1 Bilgisayar, Açık Artırmayla Satılıyor

1983 Model Apple Lisa 1 Bilgisayar, Açık Artırmayla Satılıyor

Apple tarafından 1983 yılında üretilen, çalışır durumdaki ‘Lisa 1’ bilgisayar, eBay üzerinden satışa çıkarıldı.

Eğer çok sıkı bir Apple hayranıysanız, 1983 yılında Apple tarafından üretilen, ‘Lisa 1’ adı verilen ve dünyada çok az sayıda kalan bilgisayarı satın almayı düşünebilirsiniz.

eBay’de satışa çıkarılan, ‘dijital antika’ olarak niteleyebileceğimiz bilgisayar hâlâ çalışır durumda ve 80’ler nostaljisini sonuna kadar yansıtıyor. Steve Jobs’ın kızının adı verilen ve Apple’ın ticari kullanım için ürettiği ilk bilgisayar Lisa 1’ın grafik kullanıcı arayüzü bulunuyor.

Üst üste pencereler açabilen, pencerelerin sürüklenip bırakılabildiği, masaüstünde çöp kutusunun yer aldığı 35 yıllık makineye biçilen 55.000 dolarlık fiyat ise oldukça yüksek.

Tasarımıyla o dönemler çığır açmış bilgisayarı, 35 yıl ardından çalışır durumda görmek ise Apple’ın cihazlarında sağlamlığa geçmişten beri ne kadar önem verdiğini gösteriyor.

Lisa 1’ın geliştirilme maliyeti için 150 milyon dolar harcanmış, 10.000 dolardan, 10.000 ünite satılmış ve bilgisayara 3 yıl sonra piyasadan çekilmiş. Steve Jobs, daha gelişmiş bir model olan Macintosh üstünde çalışmalarına başlamış.

eBay’de başlatılan açık artırma, 9 Ocak 2018’de sona erecek.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Türkiye Petrolleri’nin Sosyal Medya ve SEM Ajansı Destex Digital Oldu! Özyurtlar Holding Sare Medya İle Anlaştı →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.