WhatsApp, Windows ve BlackBerry Telefonlardan Desteğini Çekiyor

WhatsApp, Windows ve BlackBerry Telefonlardan Desteğini Çekiyor

WhatsApp, yalnızca 2 gün sonra BlackBerry OS, BlackBerry 10 ve Windows 8.0 ya da daha eski sürümlerine verdiği desteği kesecek.

Android ve iOS akıllı telefon piyasasında hakimiyet kurduğunda beri Windows işletim sistemi kullanan Windows Phone ve kendi işletim sistemini kullanan BlackBerry, mazide kaldı. 2017’nin sonundan itibaren (31 Aralık 2017’den başlayarak) BlackBerry ve Windows Phones modellerinden bazıları WhatsApp kullanamayacak.

WhatsApp’ten yapılan açıklamaya göre, eski model BlackBerry ve Windows telefon kullanıcıları mesajlaşma uygulamasından 2017’nin son gününden itibaren mahrum kalacak. WhatsApp, geçtiğimiz sene de eski model Nokia telefonlar için aynı uygulamaya gideceğini duyurmuştu.

Eğer Windows Phone ya da BlackBerry kullanıcısıysanız, bu ay sonu, popüler mesajlaşma uygulamasını kullanamadığınızı fark ederseniz şaşırmayın. Şirket, uygulama için hiçbir düzenleme ya da artık telefonunuzda kullanılamayacağına dair bir uyarı yapmayacak.

WhatsApp’in böyle bir uygulamaya geçmesinin sebebi, yalnızca iOS ve Android kullanıcılarının sayısındaki artış değil. Şirket, BlackBerry ve Windows telefonların, gelecekte yapılacak uygulama geliştirmeleri için yeterli kapasiteye sahip olmadığını belirtiyor.

Dahası, WhatsApp aşağıdaki işletim sistemlerini de artık desteklemiyor:

  • Android sürümü 2.3.3’ten eski cihazlar
  • Windows Phone 7
  • iPhone 3GS/ iOS 6
  • Nokia Symbian S60

Akıllı telefonunuzun işletim sistemi sürümü eskiyse ve WhatsApp kullanmaya devam etmek istiyorsanız; iPhone için i OS 7 ve üstü, Android için 4.0 ve üstü ya da Windows Phone için 8.1 ve üstü bir sürüme geçmelisiniz.

BlackBerry, Windows ve Nokia telefonlar için WhatsApp’in destek vermeye devam edeceği son tarih ve sürümler:

  • BlackBerry OS ve BlackBerry 10 – 31 Aralık 2017
  • Windows Phone 8.0 ve daha eski sürümler – 31 Aralık 2017
  • Nokia S40 – 31 Aralık 2018
  • Android 2.3.7 ve eski sürümler – 1 Şubat 2020
Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Koordinat’tan 2017’ye Genel Bakış! Idecon Idea & Congress Portföyüne Kattığı Yeni Markalarla Büyümeye Devam Ediyor →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.