Google, Akıllı Telefon Ekranınıza Bakan Yabancıları Belirlemek İstiyor

Google, Akıllı Telefon Ekranınıza Bakan Yabancıları Belirlemek İstiyor

Google, Twitter ya da Facebook’ta gezinirken yanınızdaki ya da arkanızdaki yabancıların, telefon ekranınıza bakmasını engellemek istiyor.

Kalabalık toplu taşıma araçlarında yolculuk ederken ve Twitter, Facebook zaman tünelinde gezinirken ya da Instagram’a göz atarken, yandan veya arkadan telefon ekranımıza merakla bakan gözleri fark etmede çoğu zaman başarısız oluyoruz. Ancak, özellikle kimsenin görmesini istemediğimiz önemli bir mesaj yazıyorsak, bizden başka kimsenin ekrana bakmasını istemiyoruz.

Kişisel gizliliği ihlal eden bu durumun farkında olan Google, ekranınıza sizden habersiz bakan gözleri belirlemek ve kişisel gizliliği sağlamak için harekete geçti ve bir yazılım geliştirmeye başladı. Geliştirilen yazılım, tanımadık bir yüzün telefon ekranınıza baktığını fark edince kullanıcıya, bir yabancının ekrana baktığı uyarısını Snapchat’in gökkuşağı renklerindeki kusma filtresine benzer bir görselle birlikte gösteriyor.

Videonun girişine bakılırsa, deneysel bir projeden çok daha fazlası olduğu anlaşılıyor. Belki de bu proje, günün birinde akıllı telefonlarda yer alacak bir özellik haline gelecek. 4 Aralık’ta Long Beach’te gerçekleşecek Neural Information Processing Systems konferansında yer alacak bir sunumda Google araştırmacıları Hee Jung Ryu ve Florian Schroff tarafından anlatılacak.

Yabancı bir yüzü 2 milisaniyede tespit eden teknoloji, ışık koşulları ve kafanın pozisyonlarına göre çalışıyor. 2 milisaniye omzunuzun üstünden telefon ekranınıza çaktırmadan bakmaya çalışan birini yakalamak için oldukça kısa bir süre.

Bunun gibi bir özellik, kalabalık yerlerde, size gelen ve gizlilik taşıyan mesaj ve e-postaları okurken ya da yazarken veya akıllı telefon ekranınızı kimseyle paylaşmak istemiyor ve yalnızca kendinize saklamak istiyorsanız kullanışlı olabilir.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Yeni Snapchat Filtreleri, Fotoğrafta Ne Olduğunu Otomatik Algılayabiliyor Kickstarter, Logosunu ve Web Sitesi Tasarımını Yeniledi →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.