İnternet Kullanıcıları ‘123456’ Şifresinden Vazgeçmiyor

İnternet Kullanıcıları ‘123456’ Şifresinden Vazgeçmiyor

İnternet kullanıcılarının büyük bir kısmının güvenliklerini hiçe sayarak en çok kullandığı şifre bu yıl da ‘123456’ oldu.

İnternette gezinirken birçok yerde şifre kullanıyoruz ve hakkımızda pek çok kişisel bilgiyi, bu şifrelerle korumaya çalışıyoruz. Bazı internet kullanıcıları, özel karakter, harf, rakam kombinasyonları kullanmak yerine ‘123456’ şifresini kullanmaya devam ediyor. Çevrimiçi dolandırıcılık ve hackleme gibi pek çok tatsız duruma davetiye çıkaran bu şifre, 2017’nin de favorisi.

2011 yılından beri en kötü internet şifrelerini belirleyen ve rapor olarak yayınlayan Kaliforniya merkezli SplashData’nın yaptığı araştırmaya göre, 2013 yılından günümüze, 1 numaradaki yerini koruyan ‘123456’ bu yıl da değişmedi. En sık kullanılan diğer şifreler arasında ise ‘password’ ‘12345678’ ve ‘qwerty’ yer alıyor. İnternet kullanıcılarının dolandırıcılık ve hacklenme riskine karşı; harf, rakam ve özel karakter kombinasyonlarından oluşan daha karmaşık ve 6 karakterden uzun şifreler kullanması gerekiyor.

Doğum günü tarihleri, favori film ya da şarkıcı adı, çocukların ismi gibi şifreler ise hackerlar tarafından en çabuk kırılabilen şifreler arasında. Örneğin, “Sciss0rzCutzCh1ck0nz” gibi bir şifre, kırılması oldukça güç bir şifre. Tabii ki LastPass ya da 1Password gibi şifre yöneticileri kullanmak ve bütün hesaplarınızı bir tek yerden yönetmek de ideal bir güvenlik stratejisi. SplashData’nın en kötü 100 internet şifresi 2017 yıllık raporuna buradan ulaşabilirsiniz.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Facebook Videolarında Popüler Müzikleri Telifsiz Kullanma Dönemi Başlıyor OSRAM Dijital Konkur Sürecini Tamamladı, Dijital Ortağını Seçti! →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.