Nissan Otomobiller, Nasıl Gitmesi Gerektiğini Sürücülerden Öğrenecek

Nissan Otomobiller, Nasıl Gitmesi Gerektiğini Sürücülerden Öğrenecek

Nissan, sürücünün yolculuk sırasındaki beyin aktivitelerini ölçerek, otomobillerin nasıl gideceklerini sürücülerden öğrendiği bir teknoloji geliştirdi.

Japon çok uluslu otomobil üreticisi Nissan, yaptığı yeni araştırma “The Brain to Vehicle”ı (B2V) duyurdu. B2V teknolojisi, otomobillerin yolda nasıl gitmesi gerektiğini sürücülerden öğrendiği bir teknoloji. Nissan, bunu yapabilmek için sürücülerin beyin aktivitelerini gerçek zamanlı olarak takip ediyor ve sürücülerin araçlarıyla nasıl bir etkileşim halinde olduklarını yeniden tanımlıyor. Şirket, bu teknoloji sayesinde sürücülerin yolculuklarından daha çok keyif alacağını söylüyor.

Nissan, The Brain to Vehicle teknolojisini, bir sürüş simülatörü ile CES 2018’de sergileyecek. Şirketin başkan yardımcısı Daniele Schillaci, “Pek çok insan, gelecekte otonom sürüşün öne çıkacağını düşünüyor, fakat bizim, gelecekte insanların makineleri kontrol etmekten vazgeçeceğine dair bir önsezimiz var. B2V teknolojisiyse bunun tam tersi. Sürücünün beynindeki sinyalleri kullanarak, yolculuğu daha heyecanlı ve eğlenceli hale getiriyor. Nissan akıllı mobiliteyle insanları, daha otonom, daha elektrifikasyon, daha bağlantılı ve daha iyi bir dünyaya taşıyoruz” diyor.

B2V teknolojisi, sürücünün hareketlerini tahmin eden ve rahatsızlık hissedildiğinde tespit eden beyin kodlama teknolojisiyle mümkün oluyor. Nissan’ın geliştirdiği cihaz, sürücünün beyin dalgalarını ölçüyor ve otonom bir sistemle analiz ediyor. Aracın gittiği yol ve iç atmosferi gibi diğer şartlar ise artırılmış gerçeklikle sağlanıyor. Böylece sürücünün gördükleri geliştiriliyor.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← ByNoGame, Red And Grey İle Anlaştı Zara’dan Online Müşteriler İçin Mağazada Self Servis Uygulaması →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.