Yüksek Dönüşüm Oranlı Başlıkların Ortak Özellikleri

Yüksek Dönüşüm Oranlı Başlıkların Ortak Özellikleri
Yüksek dönüşüm oranlı başlıkların ortak özellikleri incelendiğinde hedef kitle ile direkt etkileşime geçtikleri ve okuyucular üzerinde ilgi uyandırdıkları görülüyor. Hepimiz gün içinde yüzlerce reklamla karşılaşıyoruz. Nereye baksak bir pazarlama mesajı görüyoruz. Yine de bu reklamların yarısına bile dikkat etmiyoruz. Dikkat çekmeyen yüzlerce başlık arasında insanların ilgisini çekebilmek markanıza büyük katkı sağlar. Fakat kalabalıkta kaybolmamak için başlık yazarken çok dikkatli olmalısınız. Unutmayın bu başlık hedef kitleye direkt olarak ulaşacak ve markanıza müşteri getirecek. Dönüşüm oranı artırmak için öncelikle yaptığınız tanıtımın dikkat çekmesi gerekiyor. Dikkat çekmek için sektörün ihtiyaçlarını iyi bilmelisiniz. Elbette müşteri gelişimi, geri bildirim döngüsü ve akıllı sosyal medya pazarlama stratejileri yoluyla bu ihtiyaçları anlayabilirsiniz. O zaman bile hedef kitlenizin dikkatini çekmek için yapmanız gereken daha fazla şey olabilir. Yüksek dönüşüm oranlı başlıkların ortak özelliklerini inceleyerek siz de kendi stratejilerinizi oluşturabilirsiniz.
1. Bu başlıklar sayı içerir. Numaralanmış liste içeren başlıklar çok tıklanır. Böyle makale başlıkları ile siz de sık sık karşılaşıyor olmalısınız. Çok sayıda araştırma gösteriyor ki sayı içeren başlıklara daha fazla tıklanıyor. En popüler siteler arasında olan Buzzfeed ve Onedio da başlıklarında sayı kullanmayı tercih ediyor. Content Marketing Institute raporuna göre tek sayı içerek başlıklar çift sayı içerenlere göre %20 daha fazla tıklanıyor. Peki sayılar neden etkili oluyor? Aslında sayıların insanları etkileme sebebini bulmaya çalışırken hem psikolojiden hem de davranışsal hedeflemeden faydalanmak gerekiyor. Bu sorunun alternatif cevapları sayesinde sayıları nasıl kullanmanız gerektiğini de fark edeceksiniz. yüksek dönüşüm oranlı başlıkların ortak özellikleri Küçük yaşlardan beri insanlar büyük sayıların daha fazla şey ifade ettiğini öğrenir ve kendilerini buna şartlandırır. Bu yüzden 3 aylık bir kampanyadan bahsederken “90 gün” ifadesini kullanmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca bazı durumlarda sayıları kullanarak daha ikna edici başlıklar oluşturabilirsiniz. Örneğin, hedef kitlenizi 2 yıl için üyelik satın almaya ikna etmeniz zordur fakat 24 aylık üyelik daha kabul edilebilir bir tekliftir. Bir araştırmaya göre en büyük teklif önce verildiğinde hedef kitlenin dikkatini çekme şansınız artar. Örneğin, “100 albüm sadece 8 lira” ifadesi “8 liraya 100 albüm” ifadesinden daha fazla dikkat çeker. Çünkü insan beyni daha büyük olan faydayı önce algılar ve cümlenin devamına daha fazla önem verir. Geri sayımın da benzer bir mantığı vardır. 10’dan geriye doğru saymak en önemli maddenin en sonda olacağı duygusu yaratır ve son maddeye gelene kadar insanlar okumaya devam eder.
2. Bu başlıklar negatif bilinenin aksine negatif anlam taşır. Uzun süre reklam ve metin yazarları pozitif anlamlı cümlelerin daha çok tıklanacağını, paylaşılacağını, okunacağını ve yüksek dönüşüm oranına sahip olacağını düşündü. Fakat görülüyor ki son zamanlarda durum biraz değişti. Araştırmalara göre negatif üstünlük derecesi içeren başlıklar diğerlerinden %60 daha yüksek dönüşüm oranına sahip. Hedef kitlenin pozitif üstünlük derecesine karşı ilgisiz olması bu yapının çok fazla kullanılmasından olabileceği gibi bu yapının güven vermemesinden de kaynaklanıyor olabilir. İnsanlar negatif bilginin genellikle daha tarafsız ve özgün bir kaynaktan verileceğini düşünüyor. Ayrıca negatif üstünlük derecesi içeren başlıklar daha şaşırtıcı ve ilgi çekici olabiliyor. yüksek dönüşüm oranı Startup Moon’un araştırma sonuçlarına göre “kaybetmek”, “öldürmek”, “karanlık”, “kanayan”, “savaş” gibi kelime içeren başlıkların daha masum ve pozitif olanlardan daha büyük bir etki yaratıyor. Artık insanlar Polyanna’nın ne söylediğini merak etmiyor.
3. Bu başlıklar 5-9 (ya da 16-18) adet kelimeden oluşur. The Guardian’ın raporuna göre sekiz kelimeden oluşan başlıklar en yüksek dönüşümü alıyor. Bunun insan beyninin sınırlarıyla alakalı olduğu düşünülüyor. George A. Miller’ın 1956’da yaptığı “Sihirli Sayı Yedi, Artı veya Eksi İki” başlıklı psikoloji araştırması ortalama insanın kısa süreli belleğinde 7 + 2 sayıda ogeyi tutabildiğini gösteriyor. Jacob Nielsen’in yaptığı kullanılabilirlik araştırmasına göre ise insanlar başlıkların ilk ve son 3 kelimesine dikkat ediyor. Dahası ilk 2 kelime, hatta özellikle ilk 11 karakter içerikte en fazla dikkat çeken kısımlar. OutBrain tarafından yalnızca reklam verilen bağlantıların üzerinden yürütülen bir çalışma bu başlıklarda kelime sayısının 16-18’e çıktığını gösterdi. İdeal uzunluk bunun dışında kullanılan dile göre de değişiyor. Yani Türkçe’de ve İngilizce’de her zaman aynı istatistik geçerli olmayabiliyor. Fakat öncelikli olarak reklam verilen bağlantıların neden iki katı uzunlukta başlıklara sahip olduğunu sorgulamakta fayda var. Bunun sebebi reklam verilen başlıkların diğerleri arasında daha çok dikkat çekmesine rağmen insanların linkin nereye gideceğini anlamadan tıklamayı tercih etmemesi olabilir. Başlık içeriği, daha fazla kelime ile daha iyi tanıtabilir ve güven sağlayabilir. Uzun başlıkların pek kullanışlı ve şık olmadığını düşünebilirsiniz fakat daha uzun ve daha tanımlayıcı başlıkların hakkınızda hiç fikri olmayan insanları da web sitenize çekeceğini unutmayın.
4. Bu başlıklar iki bölümden oluşur. Yüksek dönüşüm oranlı başlıkların ortak özelliklerinden bir tanesi de başlangıç ve bitiş, tez ve antitez gibi iki farklı bölümden oluşuyor olmaları. CMI’ye göre, alt başlık için kullanılan kolon ya da tire içeren başlıklar diğerlerine göre %9 daha iyi sonuç veriyor. yüksek dönüşüm oranlı başlıklar Bunun sebebi başlığı doğrulayan bir alt başlığın okuyucuya güven vermesi olabilir. Ayrıca bu kullanım sayesinde sayfanın içeriği hakkında okuyucuya yetersiz bilgi verme riskini de ortadan kaldırmış olursunuz.
5. Bu başlıklar son derece nettir. En başarılı başlıklar vermek istediği mesajı açıkça söyler. Soru sormak her zaman dikkat çekmeyebilir. Elbette merak yaratırlar fakat bu etkileşim ve dönüşüm açısından en etkili yöntem değildir. Farklı başlık tipleri arasında yapılan araştırmalar da basitliğin ve netliğin en etkileyici yöntem olduğunu gösteriyor. Bu farklı başlık tiplerini örnekleri şunlardır:
  • Normal: "Kitap Okumayı Eğlenceli Hale Getirmenin Yolları"
  • Soru: "Kitap Okumayı Eğlenceli Hale Getirmenin Yolları Nelerdir?"
  • “Nasıl yapılır” kalıbı: "Kitap Okumak Nasıl Eğlenceli Hale Getirilir?"
  • Sayılar: "Kitap Okumayı Eğlenceli Hale Getirmenin 30 Yolu"
  • Okuyucuya hitap etme: "Kitap Okumayı Eğlenceli Hale Getirin"
Forbes’te yayınlanan bir makaleye göre başlıklar mümkün olduğunca hedef kitleye özel olmalıdır. Başlığın odak noktası ve sunduğu teklif çok net ifade edilmelidir. Başlık okuyucuda bir beklenti uyandırmalı ve elde edeceği faydayı açıkça ortaya koymalıdır. Bu şekilde gün içerisinde karşılaşılan yüzlerce başlık arasında dikkat çekmeyi başarabilirsiniz.
Sonuç Siz de etki yaratmak istiyorsanız yüksek dönüşüm oranlı başlıkların ortak özelliklerini kendi başlıklarınızda uygulayın. Sayıları kullanın, başlıklarınızın gerekli uzunlukta olduğundan emin olun. İnsanların ilgisini çeken kelimeler hakkında fikir sahibi olun ve mesajınızı son derece açık bir şekilde ifade eden başlığınızı destekleyen bir alt başlık kullanın. Unutmayın, başarılı başlık kullanımı pazarlama konusunda sizi başarıya yaklaştıracak önemli bir unsurdur.

İlgili Haberler

Vikipedi İçeriği Nedir? Nasıl Yayınlanır?
Vikipedi İçeriği Nedir? Nasıl Yayınlanır?
Devamını Oku >
Proofreading ve Editing Arasındaki Farklar Nelerdir?
Proofreading ve Editing Arasındaki Farklar Nelerdir?
Devamını Oku >
Markalar İçin Hikaye Anlatımının Sırları
Markalar İçin Hikaye Anlatımının Sırları
Devamını Oku >
Unilever’in Başarılı İçerik Pazarlama Yöntemleri
Unilever’in Başarılı İçerik Pazarlama Yöntemleri
Devamını Oku >
Yaratıcı Metin Yazarları İçin İlham Kılavuzu
Yaratıcı Metin Yazarları İçin İlham Kılavuzu
Devamını Oku >
İçerik Pazarlama İçin Faydalı Dijital Pazarlama Teknikleri
İçerik Pazarlama İçin Faydalı Dijital Pazarlama Teknikleri
Devamını Oku >
İçerik Hırsızlığı Durumunda Yapılması Gerekenler
İçerik Hırsızlığı Durumunda Yapılması Gerekenler
Devamını Oku >
Yaratıcı İçerik Pazarlamanın Önemi
Yaratıcı İçerik Pazarlamanın Önemi
Devamını Oku >