Dijital Yerliler Kimdir Ve Özellikleri Nelerdir?

Dijital Pazarlama, Konular 06 Ağu 2014
Dijital Yerliler Kimdir Ve Özellikleri Nelerdir?

Dünyayı teknoloji ile aynı zamanda tanımaya başlayan Dijital Yerliler birçok marka için önemli bir hedef kitlesidir. Bu nesle hitap eden web sitesi ve uygulamaların başarılı olması için bu hedef kitleyi iyi tanınmak ve analiz etmek gerekir.

Dijital Yerliler, kısaca teknolojiyle küçük yaşlarında tanışmış kişiler olarak tanımlanabilir. Bu kişilerin ana dilleri bilgisayar, video oyunları ve internet’in dijital dilidir. Bu genç nesil günümüzde genellikle 15 ile 25 yaşları arasındadır. Bu kişiler, 1985’ten önce doğan Dijital Göçmenlerle etkileşimli ürünleri algılayışları ve bu ürünleri kullanma şekilleri açısından farklılık gösterirler.

Etkileşimli ürünlerin yoğun olarak kullanıyor olmaları onları tecrübeli ve becerikli kullanıcılar haline getiriyor ama diğer yandan şu soru ortaya çıkıyor: Dijital Yerliler gerçekten teknoloji meraklısı mı? Hedef kitlesi Dijital Yerliler olan markalar için bu sorunun cevabı hayati önem taşıyor.

Bu soruya cevap bulabilmek için 200 Dijital Yerli arasında online olarak bir anket gerçekleştirildi. Bu anketin sonucunda dijital dünyadaki davranış ve algılar üzerine bazı genel özellikler ortaya çıktı.


1. Teknoloji ile iç içe bir hayat

Teknoloji Dijital Yerlilerin hayatlarında anahtar rol oynuyor. 7/24 internet bağlantısına sahip olmak bir kural ve büyük ölçüde mobil cihazlarına bağlı yaşıyorlar. Genel olarak çok özellikli bir akıllı telefona sahip olmak istiyorlar.

Bazı gerçekler:

 • Neredeyse tüm Dijital Yerliler bir telefona ve bir bilgisayara sahip.
 • %100’ünün cep telefonu var ve bunların %89’u akıllı telefon.
 • Telefonlarını gün içinde sürekli olarak kullanıyorlar.
 • Günlerinin ortalama 3,5 saatini telefonlarını kullanarak geçiriyorlar.
 • Ortalama olarak günde 2 saati internette sadece sörf yaparak geçiriyorlar.
 • %80’ü tek bir gün bile internetsiz yaşayamayacağını söylüyor.

Dijital Yerlilerin çoğu telefonu yanında değilken dış dünyadan bağlantısı kopmuş gibi hissediyor.

Bazı önemli alıntılar:

 • “Ulaşılamamaktan nefret ediyorum.”
 • “Genel olarak tüm gün arkadaşlarımla WhatsApp üzerinden iletişim kuruyorum. Telefonumu unuttuğum zaman bazı şeyleri kaçırdığımı hissediyorum.”
 • “Telefonum olmadığı zaman kendimi çıplak hissediyorum.”

2. Son derece sosyal bir nesil

Dijital Yerliler sosyal ağ hizmetlerinden yoğun olarak faydalanıyor. Günde ortalama 1,5 saatlerini sosyal ağlarda geçiriyorlar. Anket sonuçları gösteriyor ki:

 • %94’ü en az bir sosyal ağa üye.
 • %92’si Facebook hesabına sahip. Bu kişilerin %20’si yatmadan önce, %28’i yattıktan sonra uyuyana kadar Facebook’a bağlanıyor.
 • Facebook bu nesil arasında en popüler web sitesi.
 • WhatsApp ise en popüler uygulama. Bu uygulamayı Facebook ve Twitter takip ediyor.

dijital yerliler


3. Sabırsız bir nesil

Dijital Yerliler, mobil telefon ve bilgisayar gibi dijital ürünlerde en önemli özelliğin hız olduğunu düşünüyor. Cihazın hızlı çalışması (%24), uzun süre çalışması (%20) ve eğlenceli kullanımı (%17) olması gerekiyor.

Dijital Yerlilerin büyük çoğunluğu bir programın ya da uygulamanın nasıl çalıştığı ile ilgilenmiyor. Direkt olarak kullanmaya başlarken hızlı ve sezgisel olarak çalışmasını bekliyorlar. Dijital Göçmenlerden daha az okuyorlar ve önemli kullanma talimatlarını önemsemiyorlar. Aceleci oldukları için hata yapıyorlar.

Ek olarak, dijital ürünler konusunda anlayışsızlar. Google ve Facebook gibi yaygın olarak kullanılan siteler kullanıcı deneyimi ve özellikleri açısından üst seviyelerde yer alıyor. Bu da Dijital Yerliler için yüksek beklenti yaratıyor. Eğer bir uygulama çöker ya da bekledikleri gibi çalışmazsa direkt başka bir uygulamaya geçiyorlar. Çünkü bir sorunla karşılaştıklarında, kendilerini değil ürünü ya da teknolojiyi suçlamaya meyilliler. Bu özellikleri onları Dijital Göçmenlerden ayırıyor.


4. Eğlence amaçlı teknoloji kullanımı

Bu neslin kullandığı cihazların çoğu çoklu özelliğe sahip ve eğlenceli olmak bu cihazların ayrılmaz bir parçası. Dijital Yerliler cihazlarını özellikle internette dolaşmak, sosyal ağları kullanmak, müzik dinlemek, video izlemek, fotoğraf çekmek, oyun oynamak amacıyla kullanıyor.


5. Olmazsa olmaz cihazlardan tablet

Dijital Yerlilerin %61’i kişisel bir tablete sahip ya da kullanabileceği bir tableti var. iPad, %82’lik bir oranlar bu grup arasında en popüler tablet markası olarak öne çıkıyor. Tablet sahibi Dijital Yerlilerin yarısı her gün tabletini kullanıyor. Tablet kullanımı ile ilgili ortaya çıkan genel bulgular şöyle:

 • Evde kullanım (%89)
 • Tatilde kullanım (%43)
 • Aile ve arkadaşlarla birlikle kullanım (%40)

dijital yerliler tablet


6. Odaklanması zor bir nesil

Genellikle birden fazla ekran ve eş zamanlı çalışan birçok programı aktif olarak kullanıyorlar. Bu nedenle dikkatleri daha düşük oluyor.


Peki, Dijital Yerliler gerçekten teknoloji meraklısı mı?

Cihazlarını sıklıkla kullandıkları için Dijital Yerliler yetenekli kullanıcılardır. Ancak, gün boyunca farklı web sitelerinde, farklı uygulamalarda dolaşan ve dikkati dağılmış bir nesil oldukları da unutulmamalıdır. Aynı anda farklı platformlarda aktif oldukları için dikkatleri sık sık dağılır ve düzenli olarak hata yaparlar. Bunun yanı sıra sabırsız ve toleranssızlar. Bu özellikleri düşündüğümüz zaman Dijital Yerlilerin teknoloji meraklısı olduğu sonucuna varabiliriz ama Dijital Göçmenler kadar etkin kullanıcı olduklarını söylemek çok zor.

Tüm bu bilgilerden yola çıkarak varılacak sonuç UI / UX tasarımcılarının işlerini kolaylaştırabilir. Dijital Yerliler için göze çarpan kullanıcı deneyimi sunmak amacı ile istikrarlı, hızlı, kullanıcı dostu kullanıcı deneyimi yaratmalısınız! 15-25 yaş grubundan oluşan Dijital Yerliler için bir tasarım yapıyorsanız şu mini kılavuza bir göz atın:

 • İhtiyaçlarını hızlı bir şekilde karşılayın.
 • Dikkatlerini toplamak için sade olmaya özen gösterin.
 • Olabildiğince az metin, çok görsel kullanın.
 • Ürününüzün kendini anlattığından ve sezgisel çalışacağından emin olun.
 • Eğlenceli bir özellik ekleyin.

Eğer sizin hedef kitleniz de Dijital Yerliler ise, önceki nesillerden ayrışan bu neslin özelliklerini iyice öğrenmeniz ve uygun kullanıcı deneyimi sunmanız faydalı olur. Benzersiz bir nesile hitap ederken klişe bilgiler üzerinden ilerlemek yerine siz de bakış açınızı değiştirmeli ve Dijital Yerlilere hitap eden benzersiz deneyimler yaratmalısınız.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← UX Tasarım Projelerinde Sık Yapılan Hatalar Yaratıcı Metin Yazarları İçin İlham Kılavuzu →

Yazar Hakkında

Gizem Taş
Gizem Taş
Boğaziçi Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi, Batı Dilleri ve Edebiyatları bölümünden mezun oldu. Gizem, kariyerine metin yazarı olarak devam ediyor ve aynı zamanda Dijitalajanslar.com'da yazar olarak yer alıyor.