Üzerindeki Mesajın Hava Kirliliğiyle Belirginleştiği Billboard

Üzerindeki Mesajın Hava Kirliliğiyle Belirginleştiği Billboard

Peru’nun Lima kentine yerleştirilen billboardun üstündeki gizli mesaj, hava kirliliğinin artmasıyla belirginleşiyor.

Doğalgaz tedarikçisi Cálidda’nın basit bir mesajı var: “Nefes almakta çok zorlanıyorum”  İlk önce bembeyaz bir görünüme sahip olan billboarddaki gizli harfler, hava kirliliğinin artmasıyla birlikte kararak belirginleşiyor.

Billboard’daki cihaz, atmosferdeki CO2 (Karbondioksit) kirliliğini ölçüyor. Kirli gaz partikülleri, mürekkep benzeri siyah bir toza dönüşünce billboardda yazan gizli mesaj ortaya çıkıyor. İletilmek istenen mesaj, 15 günlük bir süre sonunda tamamen okunur hale gelmiş.

McCann Lima tarafından hazırlanan billboard, Lima ‘da trafiğin en yoğun olduğu Abancay Caddesi’ne yerleştirildi. Trafik yoğunluğunun yaşandığı kilit noktalardan birine yerleştirilen ve fosil yakıtların somut örneğini oluşturan billboard, mesajın mümkün olan en fazla kişiye ulaşmasını sağlamış.

Kampanyanın amacı, fosil yakıtla çalışan otomobillerin çevreye verdiği zarara dikkat çekmek ve doğalgazın sağladığı yararları öne çıkarmak. World Health Organization’a (Dünya Sağlık Örgütü) göre Lima, hava kirliliği açısından ikinci en kirli Latin Amerika şehri.

Sosyal deney türündeki açık hava kampanyası, sosyal medya kanallarından aşağıda izleyeceğiniz video ile birlikte paylaşıldı. Hava kirliliğiyle oluşturulan tozlar, basına ve ifluencer’lara Lima’daki hava kirliğini tartışmaya açmak için bir kanıt olarak gönderildi.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Sesinizi Çikolataya Dönüştürmek İster misiniz? Opioid İlaç Kullanımı, On binlerce İnsanı Öldürüyor →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.