Türk Lirası Banknotlarına Modern Yaklaşım

Grafik Tasarım, Projeler 01 Haz 2015
Türk Lirası Banknotlarına Modern Yaklaşım

Sanat Yönetmeni Orhan Okay tarafından tasarlanan Türk  Lirası banknotları, minimalist ve modern çizgileri ile dikkat çekiyor.  

Son zamanlarda bir trend haline gelen yenilikçi banknot tasarımları arasına Türk Lirası banknotları da eklendi. Sanatsal bir yaklaşımla yeniden yorumlanan Amerikan Doları ve düzenlenen bir yarışma sonucu piyasaya sürülen Norveç baknotlarının ardından  sanat yönetmeni Orhan Okay da Türk Lirası’nı modern bir yaklaşımla yeniden tasarladı.

İzmir’de ikamet eden sanatçının tasarladığı bu banknotlar, minimalist tarzı ve modern yapısı dışında günlük kullanım için de ince düşünülmüş detaylar barındırıyor. Günlük hayatta banknotların el değiştirirken dikey tutulduğunu düşünen sanatçı: tasarımların bir yüzünü dikey, diğerini ise yatay olarak konumlandırmış. Kullanımına göre farklı boyutlarda tasarlanan banknotlarda, görsel ögeler ise altın orana göre şekillenmiş.

Orhan Okay’ın Behance sayfasına eklediği tasarımlarda ayrıca Seyit Ali Onbaşı, Nasîruddin Tûsî, Attila İlhan, Bahriye Üçok gibi karakterler ve Köy Enstitüleri, Asos Antik Kenti gibi tarihi detaylar yer alıyor.

turk-lirasi-banknotlari

turk-lirasi-banknotlari-tasarim

turk-lirasi-banknotlari-modern

turk-lirasi-modern-yaklasim

turk-lirasi-modern-tasarim

turk-lirasi-banknot-tasarim

turk-lirasi-banknotlarina-minimal-yaklasim

Orhan Okay’ın Türk Lirası tasarımları, renkleri ve modern çizgileri ile banknottan ziyade sanat eserine dönüşmüş. 

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Garanti Bankası Sosyal Medya Kampanyası: #DahaFazlası Türk Hava Yolları, 4 Mevsim Balkanların Güzelliklerini Keşfe Davet Ediyor →

Yazar Hakkında

Tuğba Ayvaz
Tuğba Ayvaz
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduktan sonra AIESEC uluslararası staj platformunda aktif görev aldı. Tuğba, DijitalAjanslar.com içeriklerini koordine ediyor ve ajanslarla iletişimi sağlıyor.