İlham Veren Coca-Cola Reklamları

İlham Veren Coca-Cola Reklamları

İletişim ağlarının çeşitlenmesi ve hızlanması ile birlikte reklamcılık anlayışı da değişime uğradı. Özellikle global alanda faaliyet gösteren markalar arasından sıyrılabilmek için reklamda yaratıcılık öne çıkmaya başladı. Coca-Cola ise durumun farkında ve reklamları ile ilham vermeye devam ediyor!

Coca-Cola son yıllarda sosyal medyadaki kampanyaları ve kazandığı takipçileri ile dijital pazarlama alanında en başarılı olan global markalardan biri haline geldi. Kutup ayısı reklamları ile ilgiyi üzerine çeken firma, küresel çapta büyük kampanyalarla hayranlarına hitap etmeye devam ediyor.

Bu yazımızda son zamanlarda en beğenilen Coca-Cola reklamlarına yer verdik:

1. Coca-Cola Mutluluk Makinesi

Bu basit reklam fikri isminin çok da ilgi çekici olmamasına rağmen online platformlarda oldukça ilgi topladı. Mutluluk Makineleri temel olarak basit bir kola satan makine gibi görünse de bir tane kola almak isteyen kişiye daha fazla kola, pizza, sandviç ve çiçek vererek şaşırtıyor.

 
Eğer ücretsiz içecek dağıtmak istiyorsanız bu tarz reklam kampanyaları ile ilgi çekebilirsiniz. Kampanyanız bölgeden bölgeye de farklılık gösterebilir. Örneğin Singapur’da içecek dağıtırken kucaklama şartı koyabilir; Brezilya’da ise dans üzerine bir reklam kampanyası oluşturabilirsiniz.

Coca-Cola insanların verdiği tepkileri videoya alarak Youtube üzerinden online ortamda yayılmasını sağlıyor ve böylece etkileşim oranını da arttırıyor.

2. Londra 2012

Olimpiyatlar ile ilgili Coca-Cola reklamları içeriğinde likit ve bağlantılı içerik oluşturmanın iki temel prensibi, oyunların sosyalliğini düşünerek gençleri hedef almak ve tüm dünyanın bu etkinliğe odaklandığını göz önünde tutmak.

Move to The Beat adındaki bu reklam kampanyası ile müzik kullanarak hikaye oluşturma fikri değerlendirilmiş. Londralı yapımcı Mark Ronson ve şarkıcı Katie B ile anlaşan Coca-Cola; 5 olimpiyat adayı ile birlikte şarkı oluşturmak için spor sırasında ortaya çıkan sesleri kullanıyor.

 
Kampanya beş temel unsur ile ortaya çıkıyor; kullanılan şarkı, belgesel, TV reklamları, Beat TV kanalı ve The Global Beat adındaki bir dizi dijital/mobil uygulama.

Coca-Cola’nın bu kampanyası genel olarak bazı sonuçlar verdi:

  • Masaüstü bilgisayarlar ve mobil olmak üzere toplamda 25 milyondan fazla kişi videoyu izledi ve kanala 1.220 kişi üye oldu.
  • Coca-Cola oyunlar sırasında en çok konuşulan ikinci marka oldu.
  • Sosyal ağlardan toplamda 242 milyon kişi tarafından izlenen video; Facebook üzerinden 39 milyon ve Youtube ile Beat TV üzerinden 546.000 kez izlendi.
  • Facebook’ta Move to The Beats’den 246.000 kere bahsedildi.
  • Coca-Cola mevcut takipçilerine ek olarak 1,5 milyon Facebook ve 21.000 Twitter takipçisi kazandı.
  • Kampanya arama motorlarında 245 milyon kez arandı ve 461.000 kez tıklandı.

3. Super Bowl 2012

2012 yılında Coca-Cola’nın Super Bowl adındaki reklam kampanyasında iki animatik kutup ayısı kullanılıyor. Takipçiler Facebook ya da Twitter üzerinden fotoğraflar göndererek ve sorular sorarak kutup ayıları ile etkileşim içinde olabiliyor.

 
Super Bowl’da New York Giants ve New England Patriots takımlarının taraftarları olan ayılar maç sırasında gol atıldığında sevinerek ya da üzülerek tepki verebiliyor. Ayıların reaksiyonunu ise Wieden+Kennedy Portland’ın iki çalışanı yapıyor.

Reklam kampanyasının sonucu olarak maçın üçüncü çeyreğinde 600.000’den fazla kişi görüntüleri izlerken, ortalama izleme süresi de 28 dakika oldu. Ayrıca genel olarak 9 milyondan fazla kişi herhangi bir şekilde reklam kampanyasından haberdar oldu.

4. Coke Zone

Coke Zone, 2008 yılında başlatılan; sürdürülebilir müşteri etkileşimi, marka bağlılığı ve yeni müşteri kazanma amaçlı küresel CRM çabalarını içeren bir ödül programı.

Coca-Cola bu reklam kampanyası ile televizyonlardaki ve billboardlardaki reklamlar için genç kitlenin farkındalığını arttırıyor.

coke zone reklamı

Sosyal medya tabanlı bir site olan Coke Zone ile birlikte Coca-Cola özellikle genç müşterilerine farklı içeriklere ve ödüllere ulaşma imkânı sağlıyor. Böylece Coca-Cola geleneksel medya ile sosyal medyayı birleştirmenin gücünü kullanıyor, geleneksel medyanın durağanlığından daha dinamik bir ortama adım atmış oluyor.

5. Share A Coke

Share A Coke şüphesiz ki Coca-Cola’nın en dikkat çekici dijital kampanyalarından biri.

Oldukça basit bir fikirden ortaya çıkan ve yaklaşık 2 yıldır küresel çapta devam eden reklam kampanyasının sonuçları da bir o kadar şaşırtıcı oldu. Örneğin 2011 yılında hayata geçirilen kampanya sonucu firmanın satışı yaklaşık %7 oranında arttı. Ayrıca 18 milyon medya gösterimi ile sonuçlanan kampanyada Coca-Cola Facebook sayfasının etkileşimi %870 ve takipçi sayısı %39 oranında arttı.

'Share a Coke' Interactive Billboard – Kings Cross, Sydney from Work For Awards on Vimeo.

 
Her ülkede farklı uygulamaları olan kampanya ile insanlara kişiselleştirilmiş kola şişeleri sunuluyor. Kola şişelerinin üzerinde Coca-Cola yazısı yerine o ülkede en çok kullanılan isimler yazılıyor ya da Facebook uygulamaları üzerinden buna uygun siparişler alınıyor. Böylece müşteri aldığı kolayı kendine özel hissediyor ya da özel gördüğü birine hediye edebiliyor.

coca-cola reklam

Kampanya ile insanların kendi adındaki kola şişeleri ile sosyal medyada paylaştığı fotoğrafların fazlalığı ise kampanyanın başarısının bir kanıtı.

6. Noel Dileğini Tweetle!

2011 yılında Noel için uygulanan bir reklam kampanyasında Coca-Cola ile dileyen kişiler Noel ile ilgili dileklerini Coke Zone üzerinden tweet atıyor ve bu tweetler Piccadilly CirCus’taki dev neon ekranda görüntüleniyor.

 
Kampanyaya 2010 yılında günde 864 tweet atılırken; 2011 yılında günde 94 tweet ile katılım gerçekleşti. Bu rakam genel olarak şaşırtıcı olmasa da toplamda 6278 görüntülenme sayısı kampanyanın başarısını gözler önüne seriyor.

7. Arkadaşlık Deneyimi

Çin’de uygulanan bu reklam kampanyasında fotoğrafçı Kurt Tang ile çalışılmış.

 
Kurt Tang, Guangzhou şehrini turlayarak birbirini henüz tanımayan insanlar arasında etkileşim oluşturuyor ve arkadaş olmalarını sağlayarak fotoğraflarını çekiyor.

Kampanya sonucunda  videolarda yer alan fotoğraflar bir fotoğraf sergisinde gösterime sunuluyor. Ayrıca bu fotoğraflar Coca-Cola’nın “Happiness Network” dijital kanallarında yayınlanıyor.

8. Geri Dönüşüm Kralı

İsrail’de geri dönüşümü teşvik amacıyla Coca-Cola,ülkedeki 10.000 geri dönüşüm kutusu için Facebook alan adları oluşturuyor. Facebook kullanıcıları daha sonra bu noktalara geldiklerinde check-in yapmaya ve fotoğraf çekmeye teşvik ediliyor. Kampanya sonucunda ise en aktif olan katılımcıya “Geri Dönüşümün Kralı” tacı giydiriliyor.

 
Kampanya ile sosyal bir etkinin oluşması ve bunu yapan kullanıcıların arkadaşlarının da geri dönüşüme katkı sağlamaya teşvik edilmesi amaçlanıyor. Tabiki bir diğer amaç da Coca-Cola’nın belli bir bilince sahip olduğu için bunu destekleyen bir şirket olduğu imajının yaratılması.

Kampanyanın ilgi çeken bir diğer yönü ise check-in yapılan yerlerin bir mağaza, market vb. alanlar olması yerine Facebook üzerinden tanımlanan herhangi bir alan olması. Oldukça mantıklı bir tercih ;)

Coca-Cola değişen reklam anlayışı ve müşteri beklentisini oldukça doğru bir şekilde ölçtü ve uyum sağladı. Marka; mutluluk, arkadaşlık, aile, başarı konularını tema alan reklamlarıyla daha çok konuşulacak gibi...

Etiketler:

İlgili Haberler

BrandZ: Dünyanın En Değerli Markaları 2016
BrandZ: Dünyanın En Değerli Markaları 2016
Devamını Oku >
Coca Cola Peçetelik İle Anılarınız 360 Derece Kayıt Altında
Coca Cola Peçetelik İle Anılarınız 360 Derece Kayıt Altında
Devamını Oku >
Cola’nın Yeni Reklam Kampanyası: Ahh Etkisi
Web siteleri menu icon
26 Nis 13
Cola’nın Yeni Reklam Kampanyası: Ahh Etkisi
Devamını Oku >
Mixx Awards 2012 Türkiye Sonuçları Açıklandı
Mixx Awards 2012 Türkiye Sonuçları Açıklandı
Devamını Oku >
Coca-Cola Zero İçinizdeki 007’yi Ortaya Çıkarıyor
Coca-Cola Zero İçinizdeki 007’yi Ortaya Çıkarıyor
Devamını Oku >
Coca-Cola Dans Otomatı
Coca-Cola Dans Otomatı
Devamını Oku >